Aerys I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aerys I Targaryen
TargaryenHanesi.png
AERYS I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 209FS 221
Tam isim İsminin Birincisi Aerys Targaryen
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 172 ile FS 176 arası, Kral'ın Şehri
Ölüm FS 221
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Kral Daeron II Targaryen
Varis 1. Prens Rhaegel Targaryen
2. Prens Aelor Targaryen
3. Prens Maekar Targaryen
Sonraki Kral Maekar I Targaryen
Kraliçe Kraliçe Aelinor Penrose
Çocuk Yok
Baba Kral Daeron II Targaryen
Anne Kraliçe Mariah Martell
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Kral Aerys I Targaryen, Targaryen Hanesi'nden Demir Taht'a oturan on üçüncü kral ve Yedi Krallığın Lordu'dur. Ondan önce babası Daeron II Targaryen vardır.

Görünüş ve Karakter

Yarı resmi kaynaklara göre Aerys tam bir kitap kurdudur. Uzun ve düz saçları vardır, cılız ve kamburdur. Uzun ince bir yüzü, uzun ince bıyığı ve uzun sivri sakalları vardır. Aegon IV Targaryen'in tacını takmıştır. O döbemde basılan altın sikkelerde sakallı bir şekilde resmedilir.

Aerys'in kitap okuması o kadar artar ki Yedi Krallık'da Aerys yatağa karısından çok kitaplarını sokar sözü yayılır.

Hayatı

Gençliği

Aerys, Daeron II Targaryen ile Mariah Martell'in oğludur. Eski kehanet ve gizemli sır kitaplarına çocukluğunda çok ilgilenmiştir.

Kuzeni Leydi Aelinor Penrose ile evlenir ancak asla çocukları olmaz çünkü eşine ilgisi yoktur. Söylentilere göre Aerys yataktan çıkmış ve evliliği tamamlayamamıştır.

Aerys'in yiğeni Aegon bir keresinde Aerys'in ejderhaları geri getirmek için büyü kitaplarını okuduğunu hatırlar.

Saltanatı

Aerys; babası Daeron'un, ağabeyi Baelor'un oğulları Valarr ve Matarys'in Büyük Bahar Salgını'nda ölmesi üzerine kral olur. Salgın saltanatının bir bölümüne kadar devam etmiştir. Saltanatının salgın, kuraklık ve savaşlarla geçmesi Aerys'i rahatsız etmiştir. Blackfyre İsyancıları ve onların müttefikleri saltanatı sırasında iki isyan çıkarmıştır.

Aerys kral olduktan sonra amcası Kanlıkuzgun'u Kral Eli ilan eder, kendisi kitaplarını okurken Kanlıkuzgun diyarı yönetecetir. Aerys'in fazla sevmediği ve eşi Aelinor'u yatağa almaması nedeniyle çocukları olmadığı için Küçük Konsey Aerys'e eşini bırakmasını ve yeni biriyle evlenmesi tavsiyesinde bulunur. Ancak Aerys buna gerek duymaz ve evli kalırlar.

Aerys'in saltanatı Büyük Bahar Salgını sırasında başlamış ve başlagıçta büyük kuraklık olmuştur. Yeni bir Yüce Üstat seçilir ve bu üstadın büyücükle alakası olduğu söylenir. Aerys'in saltanatı sırasında seyahat etmenin, Kral Daeron devrinden daha tehlikeli olduğu anlaşılmıştır. Demir Taht salgınla uğraşırken bir yandan da Acıçelik olarak bilinen Sör Aegor Nehir'in Blackfyre İsyancıları'nı kaçırmasıyla da meşguldür. Demirdoğumlu'lar ise başlarında Lord Dagon Greyjoy'la birlikte Güzel Ada, Arbor ve Kuzey'e akınlar yapmışlardır.

Aerys'in kitap okuyan zayıf biri görünmesi Blackfyre İsyancıları'nı avantajlı durumu getirir. Blackfyre'ları destekleyen Lord Gormon Peake Dar Deniz'in ötesinden Daemon II Blackfyre'ı getirip İkinci Blackfyre İsyanı'nı başlatmak için destek toplamaya başlar. Kanlıkuzgun'un casusları, Sör Uzun Duncan ile yaverinin cesur mücadelesiyle Beyaz Duvarlar Turnuvası'nda az kan dökülerek isyan bastırılır.

Aerys'in kardeşi ve varisi Prens Rhaegel TargaryenFS 215'de pasta yerken boğulur. Rhaegel'in oğlu Prens Aelor yeni Ejderha Kayası Prensi seçilir. Aelor, eşi ve kız kardeşi Prenses Aelora'nın neden olduğu bir kaza sonucu ölür ve FS 217'de Aelora intihar etmiştir. Aerys'in son varisi en küçük kardeşi Prens Maekar olur.

Üçüncü Blackfyre İsyanı FS 219'de başlar, Aegor Nehir'in yakalanması ve Haegon I Blackfyre'ın ölmesiyle isyan sona erer. Acıçelik zincire vurulmuş bir halde Kral'ın Şehri'ne getirilir. Brynden Nehir ve Prens Aerion Targaryen Aegor'un öldürülmesini ister ancak Kral Aerys bunu reddeder, bunun yerine siyahları giymesine karar verir. Ne var ki Aegor Sur'a gitmek için görevlendirilen gemiyle giderken Blackfyre destekçileri gemiyi ele geçirir. Acıçelik kurtarılır ve Altın Mürettebat'ın başına geçer, Haegon'un en büyük oğlu Daemon III Blackfyre'i kral ilan eder.

FS 221'de Aerys öldüğünde tek kardeşi ve varisi Maekar I Targaryen tahta geçer.

Alıntılar

Majesteleri lordlardan ve kanunlardan çok tozlu kitaplara ve eski kehanetlere önem verdi. Kendisine bir varis yapmayı bile beceremedi. Kraliçe Aelinor Büyük Sept'te Annenin Mihrabının önünde çocukla kutsanmak için hergün yalvarır ancak hala bakire. Aerys onu yataktan kovdu ve bundan sonra yatağına kadın yerine kitap alacağını söyledi.

Sefton Staunton'dan Dunk'a

Dagon'un zamanında Demir Taht'ta zayıf bir kral vardı, çapaklı gözlerini Dar Deniz'in karşısına, piçlerin ve sürgünlerin isyan planları yaptığı yere sabitlenmişti. Lord Dagon fırsattan istifade etmiş ve Gün Batımı Denizi'ni ele geçirmek amacıyla Pyke'den yelken açmıştı.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.