Akıntıtaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Akıntıtaşı
Ada/Kale
Akıntıtaşı.jpg
Konum Taç Toprakları,Westeros
Yönetim Velaryon Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi 1 FS'den önce
Kurucu Velaryon Hanesi
Önemli Yerler Akıntıtaşı Kalesi, Yüksek Dalga, Baharat Kasabası, Gövde Kasabası

Akıntıtaşı Adası, Karasu Koyu’nda Ejderha Kayası’nın batısında bulunur. Taç Toprakları’ndan Velaryon Hanesi’nin makamıdır, uzun bir adadır. Boğaz, Akıntıtaşı ile güneydeki Massey Kancası’nı ayırır. Adadaki bulunan yerleşkeler ise ada ile aynı ismi taşıyan Akıntıtaşı Kalesi ve Yüksek Dalga kaleleri ile Baharat ve Gövde kasabalarıdır.

Akıntıtaşı'nın haritadaki yeri

Tarihi

Velaryon’ların ataları adadaki Akıntıtaşı Kalesi’ni kendileri için seçmişler. Bu kale nemli ve sıkışıktı, bunun üzerine Lord Corlys Velaryon dalgaların getirdiği kütüklerden yeni bir kale olan Yüksek Dalga Kalesi’ni inşaa ettirdi.

Kral Viserys I Targaryen’in saltanatı sırasında 120 FS’de Sör Leanor Velaryon’un cenazesini Akıntıtaşı’na götürdüğünde, adada bulunan ejderhalar ile Yeni Valyria’yı aramak için Septon Eustace liderliğinde yol aldı.

Ejderha Sheepstealer, Karasu Koyu’nun içindeki Akıntıtaşı’na gidene kadar uzaktaki Ağırsu’daki koyun sürülerini kapıyordu.

Ejderhaların Dansı sırasında deniz yılanı Lord Corlys Siyahlar’ın donanmasını Gövde ve Baharat Kasaba’larının gemileriyle Karasu Geçidi'nin erişimini kesmek istemiştir. Yüksek Dalga ve Baharat Kasabası Geçit Savaşı’nda yıkılmış ve yağma edilmiştir. Baharat Kasabası bir daha aynı ölçüde inşa edilmemiştir. Velaryon’ların Yüksek Dalga’da mı yoksa Akıntıtaşı’nda mı kaldığı bilinmiyor.