Akbaba Tüneği

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Akbaba Tüneği
Akbaba-tüneği.jpg
Konum Fırtına Toprakları, Batıdiyar
Yönetim Connington Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı

Akbaba Tüneği, Fırtına Toprakları'nda bulunan, Connington Hanesi'nin kalesidir.

Tarih

Robert'ın İsyanı sırasında Jon Conningon, Deli Kral Aerys'in kral eli olmuştur. Çanlar Savaşı'ndaki yenilgisinden sonra Lord Jon bütün ünvanlarından feragat edildi ve sürgüne gönderildi. Akbaba Tüneği ve lordluğu ise Jon'un kuzeni ve kalenin muhafızı Ser Ronald Connington'a geçmiştir. Robert Baratheon, Aerys'i indirip demir tahtı talep ettiğinde, Ronald sırf Akbaba Tüneği şövalyesi olmak için lordluktan indirildi. Topraklarının onda dokuzu isyanda Robert'ı destekleyen komşu lordlara dağıtıldı.

Harita üzerinde Akbaba Tüneği'nin konumu.

Yerleşim Planı

Akbaba Tüneği, Gazap Burnu kıyılarından dışarı çıkık büyük bir kayalık üzerinde yer almaktadır. Kale, Gemi Kıran Körfezinin fırtınalı sularına inen, kızıl kayalıklarla üç taraftan çevrilidir. Arazinin uzun, doğal tepesi "Griffin'in boğazı" diye adlandırılır. Griffin boğazının girişi, bir uçtan bir uca kale kapısı tarafından korunur, ve kalenin diğer ucunda kalenin ana kapısı ve iki yuvarlak kule vardır.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Akbaba Tüneği, Jon Connington, Altın Grup ve müttefikleri tarafından tekrar alındı. Şu anki Akbaba Tüneği şövalyesi Ronnet (Jon'un kuzeni Ronald'ın oğlu) kalenin alınması sırasında uzaklardadır, Nehir Topraklarında savaş halinde olduğu anlaşılır.