Akbaba Tüneği'nin Alınması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Akbaba Tüneği'nin Alınması
Antonio Mainez By Sword or By Guile.png
Ana Savaş Altın Grup'un Karaya Çıkışı
Tarih 300FS
Yer Akbaba Tüneği, Fırtına Toprakları
Sonuç Altın Grup zaferi
Taraflar
Targaryen Hanesi Demir Taht/Kral Toprakları-Baratheon Hanesi:

Fırtına Toprakları

Kumandanlar
Jon Connington
Franklyn Flowers
Kara Balaq
bilinmiyor

Akbaba Tüneği'nin Alınması Altın Grup'un Karaya Çıkışı sırasında meydana gelmiştir.

Başlangıç

Aegon TargaryenDemir Taht'a çıkarma amacında Jon Connington Fırtına Toprakları'nın istilası sırasında Altın Grup'un paralı askerlerine katılır. Grup'un Volantis filosu Lys'i geçtikten sonra fırtınanın etkisiyle dağılmıştır. Gruptaki 10 geminin yanlızca 6'sı buluşacakları Gazap Burnu'nun Yağmur Ormanı'na varmıştır. Karaya çıkan kuvvetler Altın Grup'un 10,000'lik kuvvetinin yarısı bile değildi. Jon elindeki kuvvetlerin dörtte biri ile Conningtonların atadan kalma yerleşkesi olan Akbaba Tüneği'ni almak için harekete geçti. Jon Robert'ın İsyanı sırasında Akbaba Tüneği'nin lorduydu ancak Çanlar Savaşı'ndan sonra kaleyi kuzeni Ronald Connington'a bırakmaya mecbur kaldı. Akbaba Tüneği'nin şu anki şövalyesi Ronald'ın oğlu Sör Ronnet Connington Nehir Toprakları'nda Sör Jaime Lannister'ın yanındadır. Kale alınmadan önce paralı askerler kamplarında koçbaşı yapmaktadırlar.

Savaş

Ağaçlar Akbaba Tüneği'nin ana kapısının önünden saldırmalarına imkan tanıyordu, böylece Sör Franklyn Flowers kamuflaj için kendini boyadı ve adamlarıyla beraber kapının yirmi metre yakınında gizlenip kamptan koçbaşı gelene kadar ortaya çıkmamışlardır. Koçbaşının kapıya vurduğu darbe garnizonun iki adamını siperlere getirtmiş ancak Kara Balaq'ın okçuları tarafından ikiside öldürülmüştür. Kara Balaq altınyüreğinden yapılma yayları olan Yaz Adaları'ndan gelen 200 uzman okçuyu kumanda etmektedir. Kapı parmaklıklı değildir ve koçbaşı ikinci kere kapıya vurduğunda kapı kırılmıştır. Franklyn'in ve adamları kale savaş çanlarıyla uyarılmadan önce ana kapının yanından gizlice geçerler Akbaba Boğazı denilen tepeye yarımyamalak varırlar. Okçular üstadın kulesinden salınan iki kuzgunu vurarak aşağı indirirler. Altın Grup duvarlara tırmanmak için çengelli halatları kullandı ve siperlerdeki altı farklı noktaya saldırdı. Garnizondaki askerler ana kapıya saldıran paralı askerlerin üzerine kızgın yağ döker ancak yağ tam kaynamadığından çok az zarar vermiştir. Ronnet'in garnizonu paralı askerler tarafından Connington Hanesi'nin sözleri olan "A griffin! A griffin!" denilerek şaşırtılmıştır. Savaş sadece birkaç dakika sürmüştür. Jon Connington, Harry Strickland ile beraber griffin boğazına sürdüğünde Kara Balaq'ın bir kuzgunu vurduğunu gördüler. Jon, Franklyn'e havada gördükleri bütün kuzgunları vurmalarını ya da üstadı kendi kulesinden atmalarını emretmiştir. Kalan muhafızlar da silahlarını bırakmışlardır.

Sonuç

Jon kaleye saldırırken en azından 100 asker kayıp vereceğini tahmin ediyordu ancak Altın Grup yanlızca 4 kayıp verdi. Jon, Ronnet'in oğulları Raymund Connington, Alynne Connington ve piç oğlu Ronald Fırtına'yı esir olarak aldı. Hizmetçiler ve Ronnet'in garnizonundan kalan 4 kişi Akbaba Tüneği Lordu Jon Connington'a bağlılık yemini ettiler. Aegon dört gün sonra kaleye vardığında Fırtına Burnu'na yapılacak saldırıyı kendisinin öncülüğünde yapılacağını bildirdi. Kızıl Ronnet Nehir Toprakları'ndan Kral Toprakları'na döndüğünde Kral Tommen Baratheon'un Küçük Konsey'ine tahta olan bağlılığının kanıtı olarak krala Jon ve Aegon'un kafalarını getireceği sözünü verir. Tommen'in kral naibi Sör Kevan Lannister Ronnet'i kalede tutmaya karar vermiştir ancak Kevan Ronnet'in akrabası olan Jon'un tarafını tutabileceğini düşünmektedir.

Alıntılar

Bunun bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyordum

- Harry Strickland