Alaric Stark

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Alaric Stark
StarkHanesi.PNG
Alaric Stark.jpeg
Karakter Bilgisi
Unvan Kuzey Muhafızı
Kışyarı Lordu
Bağlılık Stark Hanesi
Irk Kuzeyli
Doğum FS 72
Leydi Mormont
Kitap(lar) Ateş ve Kan (Bahsedildi)

Alaric Stark, Kral Jaehaerys I Targaryen döneminde yaşamış olan Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızı'dır.

Karakter

Alaric, herkes tarafından asabi ve sert ünüyle tanınırdı. İnsanlar tarafından sert ve amansız olarak betimlenirdi; affetmeyen, mizah bilmeyen, neşesiz, soğuk ve neredeyse cimriliğe varan tutumuyla öne çıkardı. Kuzeyliler tarafından saygı duyulmasına rağmen Kışyarı'ndaki garnizon birliği dışında çoğu kişi tarafından pek sevilen biri değildi.

Aliüstat Gyldayn'a göre Kışyarı'nda biraz zaman geçirdikten sonra Kraliçe Alysanne Targaryen, Lord Alaric'in sert mizahının yanı sıra para konusunda eli sıkı olmasına rağmen kötü bir ev sahibi olmadığına karar vermişti.

Tarih

Alaric, FS 49 yılında babası Brandon Stark ve ağabeyi Walton Stark ile Altın Düğün'e katıldı. Düğün sonrası kuzeye döndükten sonra babası Brandon vefat etti ve yerine ağabeyi Walton, Kışyarı Lordu olarak geçti. Walton, Gece Nöbeti'nde başlayan isyanın bitirmek için Sur'a gittiğinde, Sur ötesinde devler tarafından öldürüldü. Ağabeyinden sonra Kışyarı Lordu olan Alaric, ağabeyinin ölümünden Kral Jaehaerys'ı sorumlu tuttu çünkü Maegor dönemindeki asileri öldürmek yerine Sur'a göndermişti.

Alaric Stark, Ayı Adası'ndan Leydi Mormont ile evlendi, 2 oğlu ve Alarra isminde bir kızları oldu. Alaric'in karısı 12 yaşındayken bir kurt sürüne dalıp baltasıyla iki tanesini öldürüp, postundan kendine pelerin dikmişti. Karısı Leydi Mormont FS 55'de öldü.

FS 58 yılında Alaric ve oğulları, kraliyet gezisi sırasında Kuzey'e uğrayan Kraliçe Alysanne Targaryen'ı karşıladı. Alaric, açık bir şekilde kraliçenin ejderhası Gümüş KanatKışyarı duvarları içerisine sokmamasını istedi ve daha sonra da kraliçenin, güneyli lordların kızlarıyla Alaric'in oğulları arasında evlilik ayarlama teklifini reddederek Stark Hanesi'nin eski ilahlara inandığına işaret etti. Kraliçe Alysanne birkaç güneyli lordun hala Kuzeyin Eski İlahları'na inanmaya devam ettiğini hatırlatınca bu durumu oğullarıyla konuşmaya söz verdi. Alaric büyük bir kraliyet heyetine ziyafet vermek istemediğini de ifade etti çünkü Kış Geliyor ’du ve - yaz olmasına rağmen - 1000 adamı uzun süre besleyemezlerdi.

Alaric, kraliçeyi nasıl eğlendireceği konusunda emin olmadığı gibi Kral Jaehaerys'ın kraliçe ile birlikte gelmemesinden de hoşnutsuz olmuştu. Ancak kraliçeye ısındı ve onu Kurt Ormanı'nda avlanmaya çıkartarak dev kemiklerini gösterdi. Ayrıca kraliçenin mütevazi kale kütüphanesinden memnun olmasından dolayı araştırma yapması için kütüphaneye girmesine izin verdi. Alysanne, Kuzey yolculuğuna devam ederken Alaric, Gece Nöbeti'nin Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Lothor Burley'e haber göndererek kraliçenin Kara Kale'ye gelişini bildirdi. Alaric, Kral Jaehaerys geldiği zaman ona karşı soğuktu, kardeşi Walton'un mahzenlerdeki mezarını gösterdi. Aliüstat Gyldayn'a göre Kraliçe Alysanne'nin Alaric'i etkileyerek -gönülsüz de olsa- Yeni Lütuf'u Gece Nöbeti'ne vermesini sağladı. Her ne kadar Alaric güçlü bir Nöbet dostu olsa da bu toprakları ellerinde tutan lordların hoşnut olmayacağını biliyordu.

Alaric Stark, Kral Jaehaerys'ın taç giymesinin onuncu yılı şerefine düzenlenen Kral'ın Şehri'ndeki turnuvaya katılmak yerine oğullarını gönderdi. Alaric, FS 59-FS 60 yılı arası kış geleceğini tahmin ettiğinden sancaktarlarına hasatların yarısını ayırıp, saklamalarını emretti ama tüm Kuzeyliler bu emre uymadı, kıtlık da olmadı. Lord Alaric FS 72'de vefat etti ve yerine -daha önce iki oğlu öldüğü için- torunu Edric Stark geçti.

Alıntılar

Balolar, maske ve dans bekliyorsanız yanlış yere geldiniz.

-Alaric'ten Kraliçe Alysanne'ye.

Walton, senin sayende burada karanlıkta yatıyor, küçük bir kısmı yok. Yıldızlar ve Kılıçlar, yedi tanrılarınızın artıkları, bizim için ne? Yine de onların yüzlercesini ve binlercesini Sur'a gönderdin, o kadar çok ki Gece Nöbeti'nin onları beslemesi zordu … ve en kötüsü yükseldiğinde, bize gönderdiğin yemin bozanların kardeşimin hayatına mal oldu.

-Alaric'ten Kral Jaehaerys'e.

Hakkında Söylenenler

Bana öyle geliyor ki Lord Alaric, on iki yaşından beri bağırsaklarını hareket ettirmedi.

-Theomore Manderly'nin soytarısı.

Aile

 
Brandon
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walton
 
Alaric
 
Leydi Mormont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğul
 
Oğul
 
Alarra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edric