Alicent Hightower

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
HightowerHanesi.png
Alicent Hightower
TargaryenHanesi.png
Alicent Hightower.jpeg
Karakter Bilgisi
Unvan Leydi
Kraliçe
Dul Kraliçe
Bağlılık Hightower Hanesi
Targaryen Hanesi
Yeşiller
Kültür Menzil
Doğum 88FS
Ölüm 133FS
Viserys I Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Alicent Hightower, Hightower Hanesi'nin bir üyesi ve Kral Viserys I Targaryen’in ikinci karısıydı. Sör Otto Hightower’ın kızıydı. Kral Aegon II Targaryen, Prens Aemond Prens Dareon ve Kraliçe Helaena'nın annesidir.

Görünüş ve Karakter

Alicen on sekiz yaşındayken zeki ve sevimli olarak tanımlanırdı. Dört doğum yaptıktan sonra da Alicent ilk doğumdan önceki gibi ince ve zarif kaldı.

Tarih

Saraya Geliş

Alicent, KralJaehaerys I Targaryen'in sarayına 101FS yılında on beş yaşındayken babası Sör Otto Hightower Kral Eli olarak atandığında geldi. Alicent, sağlığı bozulan Yaşlı Kral'ın değişmez eşlikçilerinden biri olacaktı. Onun yemeklerini getirecek, yıkanmasına ve giyinmesine yardım edecek ve onun için okuyacaktı. Sonunda Kral Jaehaerys, bazen onu kızı Saera Targaryen'e benzetti. Kral Jaehaerys 103FS yılında Alicent ona kitap okurken öldü.

Alicent sarayda kaldı babası da Jaehaerys'in varisi Kral Viserys I Targaryen zamanında da El makamını işgal etmeye devam etti. Viserys döneminin henüz başlarında, Sör Otto ve Prens Daemon Targaryen birbirleri ile anlaşmazlık içerisindeydiler ve saray soytarısı Mantar, Daemon Alicent'in bekaretini bozduğunda ikisinin kavgaya tutuşmasını önerdi. Bu hikayelerin gerçekleri asla ortaya çıkmadı.

Evlilik

Takip eden yıllarda, Alicent, ilk eşi Kraliçe Aemma Arryn'i kaybetmiş ve Küçük Konsey'inden yeniden evlenmesi yönünde ısrarlar alan Kral ViserysI'in dikkatini çekti. Konseyinin tüm tavsiyelerine karşı çıkan Viserys, Alicent'i eş olarak aldı. İnsanların, Kral Eli Otto'nun bu evlilikle daha önceki başarılarını aştığına dair fısıldaşmalarına rağmen 106FS yılında evlendiler. Bazı insanlar Alicent'in iffetinden bile şüphelendiler, dedikodulara göre bekaretini Prens Daemon'a vermiş ve sonra henüz Kraliçe Aemma hayattayken Kral Viserys ile yatmıştı. Her şeye rağmen Alicent Kral ile evlendi.

Aslında Kraliçe Alicent'in üvey kızı Prenses Rhaenyra Targaryen ile ilişkileri iyiydi. Ama Alicent bir biri ardınca bir oğlan, Prens Aegon, bir kız, Prenses Helaena, ve başka bir oğlan, Prens Aemond, doğurunca ve Rhaenyra Viserys'in varisi olarak kalınca, bu hisler değişmeye başladı. İki kadında diyarın "first leydisi" olmak istiyordu, ama yalnızca bir tane olabilirdi.

Alicent'in en büyük destekçisi babası Sör Otto Hightower'dı. Zamanla sorunun üstüne o kadar çok gitti ki El makamını elinden alındı. Artık sarayda kalacak yeri olmayan Otto Eski Şehir'e döndü. "Kraliçe'nin tarafı", Kraliçe Alicent'i destekleyen güçlü lordlar grubu, kaldı ve Alicent'in oğullarının haklarını desteklemeye devam ettiler.

111FS yılında Kral Toprakları'n da Kralla Alicent'in beşinci evlilik yıldönümleri dolayısıyla büyük bir turnuva düzenlendi. Açılış ziyafetinde yeşil bir elbise giyerken Prenses Rhaenyra kırmızı ve siyah Targaryen renklerinde bir kıyafet giydi. Ondan sonra da kraliçenin tarafından ve prensesin tarafından bahsedilirken elbise tercihlerinden dolayı Yeşiller ve Siyahlar dendi. Turnuvada yeşiller, siyahlar tarafından yenildi, Prenses Rhaenyra'nın kurdelesini takan Sör Criston Cole kraliçenin aralarında iki kuzeni ve küçük erkek kardeşi Sör Gwayne Hightower'ın da bulunduğu tüm şampiyonlarını atsız bıraktı.

Prens Daemon Targaryen Alicent'e ve oğullarına karşıydı, ve Kral Toprakları'na döndükten sonra, Alicent Aegon ve Aemond ve diğer yeşiller ile Prenses Rhaenyra'yı eğlendirmek için dalga geçti. Daemon'un, Aegon ve Aemond'a karşı kendisini verasette gerilere ittikleri için soğuk davrandığı söylenir.

Prenses Rhaenyra on altı yaşına bastığında Küçük Konsey uygun bir koca aramaya başladı. Alicent kendi tercihini yapmıştı: büyük oğlu Aegon ki Rhaenyra on altı yaşındayken Aegon altı yaşındaydı. Viserys kardeşleri asla birbiriyle geçinemediğini savundu ama Alicent ikisini evlendirmek için bundan iyi sebep olamayacağı yönünde kocasına ısrar etti. Viserys, Alicent'in kendi kanını tahta geçirmek istediğine inanıp reddeti.

Prenses Rhaenyra 114FS de evleninceye kadar, Kraliçe Alicent yeşilleri için yeni bir üye buldu: Sör Criston Cole, Prenses Rhaenyra'nın eski eşlikçisi. Cole, Rhaenyra'nın evlilik turnuvasında Alicent'in kurdelesiyle dövüştü ve bundan kısa süre sonra Alicent'in kişisel yeminli kalkanı oldu.

115FS de yeşiller ve siyahlar arasındaki düşmanlık derinleşti. Alicent diğer çocukları gibi şüphe götürmez bir şekilde Targaryen'e benzeyen Prens Daeron'u doğururken, Prenses Rhaenyra kendisine ve kocası Sör Leanor Velaryon'a benzemeyen prensler Jacaerys ve Lucerys'i doğurmuştu. Alicent çocukların Sör Harwin Strong'dan olduğuna ikna olmuşken Kral Viserys bu hisleri paylaşmıyordu.

120FS de Alicent'in ikinci oğlu, Rhaenyra'nın oğlu Lucerys'in Aemond'un sağ gözünün çıkardığı bir kazaya bulaştı. Alicent kızdı, Lucerys'e de aynı şeyin yapılmasını istedi. Bu kazadan sonra Kral ViserysI, Rhaenyra ve ailesinin Ejderha Kayası'nda kalmasına rağmen Alicent ve çocuklarının Kral Toprakları'nda sarayda kalmaya devam edeceklerini açıkladı. Ertesi sene Rhaenyra, Prens Daemon Targaryen'den olma ilk oğlunu doğurdu, Alicent çocuğun isminin Aegon olduğunu duyduğunda çok kızdı, bunun kendi ilk doğurduğu çocuğuna ki onun da adı Aegon idi, hakaret olduğuna inandı.

Ejderhaların Dansı

Kral Viserys I, 129FS yılının üçüncü ayının üçüncü gününde uykusunda ölünce, bir hizmetçi Kraliçe Alicent'i kimseye bir şey söylememesi için uyardı. Alicent, Kral Muhafızları Lord Kumandanı olan Sör Criston Cole'u uyardı ve birlikte Küçük Konseyi Viserys'in varisi Prenses Rhaenyra yerine Alicent'in oğlu Prens Aegon'u tahta çıkarmak için plan yapmak üzere toplantıya çağırdı. Taç giyme töreni Aegon ve Aegon'un kız kardeşi-eşiHelaena için Ejderha Çukurunda düzenlendi, Alicent tacını Helaena'nın başına koydu ve onu "kendi kraliçesi" olarak gösterdi.

Taç giyme töreninden sonra, babasının El Kulesinde ikamet ettiği odasına gitti. Her gece yatmadan önce, Kraliçe Helaena çocuklarını büyük annelerini görmesi için getirecekti. Çünkü El Kulesi, Maegor'un Malikanesi'nden daha az korunaklıydı, hatta bu adet yüzünden Kan ve Peynir avantaja sahip oldular. Alicent'in odasına gizlice sokuldular yatak hizmetçisini öldürdüler ve Alicent'i bağlayıp ağzını tıkadılar. Helaena çocukları ile geldiğinde Rhaenyra'nın oğlu Lucerys'in ölümünün intikamı için Aegon'un varisi Prens Jaehaerys'i öldürdüler. Sonrasında Helaena keder yüzünde aklını kaybetti.

Rhaenyra Kral Toprakları'nı aldığında, Alicent teslim olmaya zorlandı. Altın zincirlerle bağlandı ama babası ve küçük konsey'de ki iş birlikçileri ihanetten idam edilirken Rhaenyra onun canını "seni bir zamanlar seven babamızın hatırına" diyerek bağışladı. Helaena'nın deliliği onu penceresinden atlayarak intihar etmeye götürürken Alicent düşmanına lanet etti.

Alicent Rhaenyra'dan daha uzun yaşadı ama oğlu yarı- kız kardeşine karşı üstün geldikten sonra sadece yarım yıl daha yaşadı. Her iki erkek kardeşi de savaşta ölmüştü. Alicent'in geriye kalan torunu da, Prens Maelor, öldü, hayatta sadece kız torunu Jaehaera vardı o da Rhanyra'nın oğlu Aegon III ile evlendi.

Sonraki Hayatı

Alicent Ejderhaların Dansı'ndan sonra hapsedildi ve hayatının geriye kalan kısmını da esir olarak geçirdi. Sonunda 133FS yılında Kış Humması salgını sırasında öldü.


Alicent Hakkında Sözler

Çocuk Alicent'in kendi kanından. Onu tahtta görmek istiyor.

- Kral Viserys I Targaryen Alicent'in entrikası için.