Alliser Thorne

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Thorne.png
Alliser Thorne
Gece Gozculeri.png
Alliser Thorne.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Bağlılık Thorne Hanesi
Gece Gözcüleri
Doğum FS 248 (Kabaca)
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Oyuncu Owen Teale
TV Sezon 1
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Sör Alliser Thorne, Thorne Hanesi'nden bir şövalyedir ve Kara Kale'nin silah ustası olarak Gece Gözcüleri'nin üst düzey yöneticisidir. Yetenekli olduğu kadar acımasız ve keyifsizdir, özellikle Gece Gözcüleri'ne yeni gelenlere eğitim vermekten nefret eder. Game of Thrones adlı televizyon dizisinde Owen Teale tarafından canlandırılmıştır.

Görünüş ve Karakter

Alliser Thorne elli yaşlarında; kısa, çevik ve güçlü bir adamdır, siyah saçlarına aklar düşmüştür ve gözleri oniks gibi siyah renktedir. İnce bir gülümsemesi ve keskin-soğuk bir sesi vardır. Keyifsiz, acımasız ve ruhsuz biridir.

Hayatı

Alliser, Gece Gözcüleri'ne katılmadan önce Taç Toprakları'nda ki Thorne Hanesi'nden bir şövalye olmuş ve Robert'ın İsyanı sırasında Targaryen Hanesi'nin tarafında savaşmıştır. Kral'ın Şehri'nin Yağmalanması'ndan sonra Lord Tywin Lannister tarafından ölüm ve siyahları giyme arasında seçim yapmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Alliser, yeni üyeleri yetiştirme konusunda sorumlu olarak eğitim verdiğinde Jon Kar'a Lord Kar lakabını takar. Jon, dalga geçenlerden birine cevap verdiğinde Kara Kale'nin ortak salonunda kahkaha patlaması yaratır ve Alliser'ın küçümseme duygusu nefrete dönüşür. Tyrion Lannister, Sur'u ziyaret ettiği sırada Lord Kumandan Jeor Mormont'un masasına davet edilmiştir ve Sör Alliser'ın hiç mizah anlayışı olmamasını zayıflık olarak görmüştür. Alliser, Jon'un kahyalara atanmasında kendisinin etkisi olduğunu düşünmesine memnun olmuştur.

Alliser, genç piçi kışkırtmak için hiçbir fırsatı kaçırmaz. Bir akşam Jon babası Lord Eddard Stark'ın Kral Topraklarında ihanet suçundan tutuklandığını öğrendiğinde Alliser Jon'la alay eder, Jon Alliser'a bir bıçak ile saldırır ardından da tutuklanarak bir hücreye tıkılır. Bu karşılıklı düşmanlıktan dolayı ve Alliser'ın Kral'ın Şehri'nde eski arkadaşları olmasından dolayı Lord Kumandan Mormont Gece Gözcüleri'ne destek istemesi için Alliser'ı yeni Kral Joffrey Baratheon'a gönderir.

Sör Endrew Tarth silah ustası olarak Alliser'ın yerine Kara Kale'ye gelir.

Sör Alliser Thorne ThMico.jpg

Kralların Çarpışması

Uzun bir yolculuktan sonra Sör Alliser Kral'ın Şehri'ne varır. Kızıl Kale'de Kral Eli Tyrion Lannister ile görüşme talep eder. Tyrion Alliser'dan hoşlanmadığını hatırlar ve Bronn'a kötü bir odayı Alliser'a vermesini ister. Alliser'a tahtın önünde Tyrion alay eder. Ancak Tyrion, Kral'ın Şehri'nde ki zindanlarda olan adamları Gece Gözcüleri'ne katılmaları için Alliser'a verir.

Kılıçların Fırtınası

Muhtemelen Kral'ın Şehri'nden döndükten sonra Lord Kumandan Mormont tarafından Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne silah ustası olarak atanır. Alliser, Mance Rayder'ın Yabanıl kuşatmasına karşı Kara Kale'ye döner, Janos Slynt'in takipçilerinden biri olur. Yeni Lord Kumandan seçimlerinde Alliser aday olur ve ilk gün altı oy alır, ikinci gün oylarını kaybeder. Adaylıktan çekilir ve Janos'u desteklemeye karar verir. Ancak yeni Lord Kumandan Jon Kar seçilir.

Ejderhaların Dansı

Janos emirlere uymayı reddedince Jon kendi elleriyle onu infaz eder. Alliser hüküm emrini duyduğunda karşı koymaz ve bu Jon'u hayal kırıklığına uğratır. Alliser Jon'un YabanıllarSur'un güneyine yerleştirmesine karşı çıkar.

Jon daha sonra Alliser'a korucuların Sur'un Ötesi'ne yapacağı büyük bir keşif için Dywen'a eşlik etmesini emreder. Alliser öfkelenir ancak görevi kabul eder, Jon'a kendisini idam ettirmeyeceğini söyler. Ardından öyle yada böyle geri döneceğini ima eder.

Alıntılar

Size Gece Nöbetçileri'nin adamı diyecekler ama buna inanırsanız şarlatanların maymunlarından daha aptalsınız demektir. Hala yeşilsiniz ve üstünüz yaz kokuyor. Kış geldiğinde sivrisinekler gibi öleceksiniz.

Alliser'ın acemilere sözleri

Brittmartin Alliser Thorne.jpg

Alliser: Lord Kar şimdi de benim yerime geçmek istiyor. Bir kurda jonglörlük öğretmek, bu yaban öküzlerine o hamleyi karşılamayı öğretmekten daha kolaydır. Jon: Sizinle bu bahse girerim. Hayalet'i jonglör olarak görmek hoşuma gider.

Alliser'dan Jon Kar'a

Alliser: Gelde şakalarını elinde çelik varken yap. Tyrion: Dışarı neden çıkayım, işte elimde çelik var zaten. Gerçi yengeç çatalı şeklinde ama olsun. Düello yapalım mı?

Alliser'dan Tyrion Lannister'a

Güneyde hırsızlar ve kaçak avcılar tükenmiş olmalı. Şimdi Sur'u korusun diye domuz göndermeye başladılar. Sizin zırhınız kürklerden ve kadifelerden mi yapıldı Domuz Lordu?

Alliser'dan Samwell Tarly'e

Alliser: Kıyıdaki Doğugözcüsü'nden buraya kadar onca yolu alay edilmek için geldiğimi mi sanıyorsunuz? Bu oyun değil, olanları kendi gözlerimle gördüm. Size söylüyorum, ölüler yürüyordu. Tyrion: Onları adamakıllı öldürmeyi denemelisiniz.

Alliser'dan Tyrion Lannister'a

Emri reddetmemi bekliyorsun. Böylece, tıpkı Slynt'e yaptığın gibi başımı kesebileceksin. Sana bu zevki tattırmayacağım piç. Ama bir yabanıl bıçağı tarafından öldürülmem için dua et. Ötekiler'in öldürdüğü adamlar ölü kalmazlar... ve unutmazlar. Geri döneceğim Lord Kar.

Alliser'dan Jon Kar'a

Hakkında Söylenenler

Jeor: Siz edepsiz bir adamsınız, bizim Sör Alliser'i kışkıttınız. Tyrion: Eğer bir adam göğsüne bir hedef tahtası boyamış geziyorsa er ya da geç biri o tahtaya ok fırlatacaktır. Sizin Sör Alliser'inizden daha esprili ölü adamlar gördüm ben.

Jeor'dan Tyrion'a

Jeor: Sör Alliser kutsanmış bir şövalyedir. Benim kumandan oluşumdan beri siyahları giyen az sayıdaki şövalyeden biridir. Kral Toprakları'nda cesurca savaşmıştır. Jaremy: Yanlış safta. Biliyorum çünkü mücadele sırasında orada, yanındaydım. Tywin Lannister bize muhteşem iki seçenek sundu: Ya siyahları giyin ya da akşam çökmeden kafanızı mızraklara geçirteyim.

Jeor Mormont'dan Jaremy Rykker'a

Tekrar düşündüm de, Sör Alliser'ı şimdi görmesem de olur. Ona dar bir hücre bulun. Şiltesi en az bir yıldır değiştirilmemiş olsun.

Tyrion Lannister'dan Bronn'a