Altın Diş

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Altın Diş
Kale
Golden Tooth.jpg
Konum Batı Toprakları, Westeros
Yönetim Lefford Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı

Altın Diş, yada bilinen adıyla Diş Batı Toprakları'nda Lefford Hanesi'nin makamıdır. Bir nehir yolu üzerinde bulur; güneyinde Külizi ve Sarsfiled, batısında Nehirova ve Pembe Bakire ile kuzeyinde Boynuz Vadi bulunur.

Konumu Hakkında

Nehir Toprakları'ndan direkt Batı Toprakları'na gitmeyi sağlayan iki dağ arasındaki geçişi korur. Genelde Batı Toprakları'na saldırılacaksa o bölgenin güvenli geçişi için mutlaka Altın Diş ele geçirilmelidir.

Tarihi

Altın Diş'ten çıkarılan altınlar, Lannister Hanesi'nin Yedi Krallık'taki en zengin hane olmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Haritada Altın Diş

Son Olaylar

Taht Oyunları

Ser Jaime Lannister komutasındaki ordu, Nehir Toprakları'na Lannister ordusunun girmesini engellemek amacıyla gönderilen Nehir askerlerine saldırır ve Beş Kralın Savaşı'nın ilk mücadelesi olarak bilinen Altın Diş Savaşı'nda onları yok ederek Nehirova'ya doğru yürür. Daha sonra Kamplar Savaşı'ndaki yenilginin ardından Jaime'nin ordusu tekrar Altın Diş'e çekilir.

Altın Diş Madenleri

Kralların Çarpışması

Robb Stark komutasındaki ordu, Boz Rüzgar tarafından keşfedilen tehlikeli bir dağ yolu kullanarak Altın Diş engeline takılmadan Batı Toprakları'na geçmeyi başarır. Robb Stark, Lannis Limanı'a üç gün mesafedeki Öküzağzı'ndaki Lannister askerlerine arkadan saldırarak hepsini yok eder.