Altın Diş Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Altın Diş Savaşı
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 298FS
Yer Altın Diş,Batı Toprakları
Sonuç Lannister'ların zaferi
Taraflar
Nehir Toprakları, Tully Hanesi liderliğinde Batı Toprakları, Lannister Hanesi liderliğinde
Kumandanlar
Lord Clement Piper
Lord Vance
Sör Jaime Lannister

Altın Diş Savaşı, Beş Kralın Savaşı'nın ilk savaşlarındandır ve Nehir Toprakları'na saldıran Lannister'lar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Başlangıç

Sör Edmure Tully, Lannister'ların Casterly Kayası'nda bir ordu topladığını öğrenir. Lord Hoster Tully'nin hasta olması nedeniyle idareyi alan Sör Edmure, Lord Tywin Lannister'a bir elçi gönderir ve orduyu toplamaktaki amacını belirtmesini ister. Bununla birlikte Edmure'de Nehirova'da bir ordu toplamaya başlar, Lord Vance'ı ve Lord Clement PiperNehir Toprakları'na girmeye çalışacak olan Lannister ordusuna karşı Altın Diş'in altını korumaya gönderir.

Tywin Sör Gregor Clegane'i Kızıl Çatal boyunca köyleri yağmalamaya gönderir, Gregor Altın Diş'in altındaki Tully ordusunu atlatarak bölgeye gelir. Bunun üzerine Edmure kuvvetlerini böler ve aralarında bir günlük mesafe bulunan köylere askerlerini yerleştirir. Kral Eli Lord Eddard Stark Nehir Toprakları'nın savunmasının zayıflamasından korkar.

Savaş

Savaş hakkında fazla bilgi yoktur ancak saldırının yıkıcı olduduğu bilinir. Lannister ordusunun kumandanı Sör Jaime Lannister Nehir Toprakları'nın içine girer ve ordulara saldırır. Lord Vance savaş sırasında öldürülür ve Lord Clement Piper geri kalan askerleri toplayarak Nehirova'ya döner ancak Jaime'de onların peşinden gider. Savaş sırasında Lord Tywin Lannister bir başka Lannister ordusunu güneyden bölgeye getirir.

Sonuç

Nehirli ordunun Altın Diş'te bozguna uğramasının ardından Sör Jaime Lannister yoluna devam eder ve Nehirova'ya doğru ilerler.