Altın Mürettebat

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Altın Mürettebat
AltinGrup.png
Sancak Tüm eski kaptanların altın kafaları
Sözleri/Savaş Çığlıkları Sözlerimiz altın kadar iyidir.
Altının altında acı çelik
Şimdiki Kumandan(lar) Harry Strickland
Kurucu Acıçelik

Altın Mürettebat, Büyük Piç Acıçelik tarafından kurulmuş bir paralı asker grubudur. Özgür Şehirler'de, en büyük, en ünlü ve en pahalı paralı askerler olarak bilinirler. Paralı askerler genel olarak güvenilmez oldukları halde "Altın Mürettebat" kontratını hiç bir zaman bozmamakla ün yapmıştır. Altın Mürettebat "Sözümüz altın kadar iyidir" sloganını kullanmaktadır.

Tarih

Altın Mürettebat, Acıçelik olarak bilinen Aegor Nehir tarafından kurulmuştur. Aegor Nehir, Blackfyre İsyanı son bulunca Daemon Blackfyre'in oğulları ile birlikte Westeros'tan kaçtı. Aegor diğer sürgün edilmiş lordlar ve şövelyelerin paralı asker gruplarına katıldığını görünce Blackfyre hanesinin desteğinin eridiğini gördü ve kendi Paralı Asker grubunu kurdu.

Altın Mürettebat özgür birliklerin en iysi olarak bilinmektedir. Bir asır önce, Değersiz Aegon’ın piç oğlu Acıçelik tarafından kurulmuştur. Aegon’ın Muhteşem Piçleri’nden bir diğeri Demir Taht’ı meşru üvey kardeşinin elinden almaya çalıştığında, Acıçelik ayaklanmaya katılmıştır. Bununla birlikte, Daemon Karaateş, Kızılçimen Çayırı’nda zail olmuştur ve isyanı da onunla birlikte ölmüştür. Fakat Kara Ejderha’nın mücadeleden sağ çıkan takipçileri diz çökmeyi reddetmiş ve Dar Deniz’in karşı tarafına kaçmıştır. Kaçanların arasında Daemon’ın küçük oğulları, Acıçelik, yüzlerce arazisiz lord ve karınlarını doyurmak için kısa zaman sonra kılıçlarını satmak zorunda kalan paralı askerler vardır. Bazıları Hırpani Sancak’a, bazıları İkinci Oğullar’a, bazıları da Bakirenin Adamları’na katılmıştır. Acıçelik, dört bir yana dağılan Karaateş Hanedanı’nın kuvvetini görmüştür ve sürgünleri bir araya toplamak üzere Altın Mürettebat’ı kurmuştur. O günden bugüne, Altın Mürettebat’ın adamları Münazaalı Topraklar’da yaşamış ve ölmüşlerdir. Myr, Lys ya da Tyrosh adına anlamsız küçük savaşlarda dövüşmüş ve babalarının kaybettiği diyarın hayalini kurmuşlardır. Onlar sürgündür ve sürgünlerin oğullarıdır, mülksüz bırakılmış ve affedilmemişlerdir... ama hâlâ zorlu dövüşçülerdir.

Kuruluşundan sonra İhtilaflı Topraklar'da dövüştüler. Altın Mürettebat sürgün edilenler ve sürgün edilenlerin oğullarından oluşmuştur. Altın Mürettebat'ın ünlü liderleri arasında, Blackfyre soyunun sonuncusu Canavar Maelys de vardı. Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı'nda Barristan Selmy Altın Mürettebat saflarını yararak ona ulaşmış ve Canavar Maelys'i teke tek dövüşte öldürmüştür.

Altın Mürettebat üyeleri "Altının altında, acıdır çelik" savaş naraları ile kurucularını onurlandırırlar. Viserys Targaryen bir seferinde Altın Mürettebat kaptanlarına ziyafet vermiş, kaptanlar yemeklerini yemiş, onun isteklerini dinlemişler ve sonra da ona gülmüşlerdir.


Kültür

Aegor Nehir ölüm döşeğinde yaptığı vasiyetle, öldüğünde kafatasının içinde etinin kaynatılmasını ve sonra altınla kaplanıp Westeros'u geri almaya giderken sancakta taşınmasını istemiştir. Onun ardından gelen Altın Mürettebat liderleri ölümleriyle bu geleneği devam ettirmişlerdir ve Altın Mürettebat sancaklarında bu kafatasları taşınmaktadır.

Son Olaylar

Kargaların Şöleni

Altın Mürettebat, Lys ve Tyrosh ile savaş ihtimali gelişirken Myr ile olan kontratını bozar. Kral Toprakları'ndaki gemicilere göre grup Volantis'e doğru gitmektedir. Kimse kontratı neden bozduklarını bilmiyordur.

Ejderherhalarla Dans

Kontratı bozduran Illyrio'dur. Illyro ile Valyria yolunda Griff ve mürettebatla buluşmaya giden [Tyrion Lannister|Tyrion], Illyro'ya kontratı nasıl bozdurduğunu sorar. Illyro kalın parmaklarını kıvırır ve şunu söyler:

"Bazı kontratlar mürekkep ile, bazıları kan ile yazılır. Daha fazlasını söyleyemem"

Tyrion daha sonra Illyrio'ya, çoğu tarihi boyunca Altın Mürettebat'ın Targaryenlar'e karşı savaştığını belirtir. Ona, Altın Mürettebat'ı Daenerys'i desteklemeye nasıl ikna ettiğini sorar, Illyrio onun argümanını dikkate almayarak şöyle der:

"Siyah yada Kırmızı, Bir ejderha her zaman ejderhadır".

Altın Mürettebat kontratını, Daenerys Targaryen ile buluşmak ve ona katılmak için bozmuştur. Daenerys, Volantis'e gelmeyip Meereende kalınca, Aegon Targaryen'a biat edip onunla beraber Westeros'un işgaline katılmışlardır.

Altın Mürettebat şimdiden birkaç zafer elde eder, bir çok kale alınır ve Fırtına Burnu kalesini almayı planlamaktadırlar.

Illyrio'dan Altın Mürettebat hakkında başka bir alıntı şöyledir:

"Daenerys, sürgünlere Acıçelik ve Blackfyre'ların hiç bir zaman veremediğini verecek. Onları evlerine götürecek."

Yapısı

Altın Mürettebat 10 bin kişi, birkaç bin at ve birçok filden oluşur.

Birim yapısı:

  • Her birinin 3 atı olan 500 şövalye
  • Her birinin 1 atı olan 500 yaver
  • 1000 okçu

Önemli Üyeler

Kaptan-Generaller

Üyeler