Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Altın Pelerinliler sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Daemon Targaryen ve Gözcüler

Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri yada bir diğer adıyla Altın Pelerinliler, Kral'ın Şehri'ni (Kızıl Kale dahil) savunan, adaleti sağlayan sadece Taç'a yeminli birliklerdir. Gözcüler büyük ihtimalle Kanun Başı'nın kontrolüne düşer. Lannis Limanı Şehir Gözcüleri kadar eğitimli değillerdi.

Gözcülerin iki kışlası vardır. Bunlar, Ejder Kapısı'ndaki Doğu Kampı ile Lostracılar Meydanı'ndaki Batı Kampı'dır.

Hakkında

Şehir Gözcüleri'nin aşınmış pelerinleri genellikle altın renginde ağır yündendirler. Zırh, demir sopa, demir mızrak, kısa kılıç ve hatta uzun kılıçla silahlanmışlardır. Zırhları, botları ve eldivenleri siyah renktedir. Gözcüler kapılarda dört altın kılıç şekli işlenen siyah göğüs zırhı giyerler. Bu askerlerin yanlarında onları korumak ve bazı durumlarda sadece yanlarında olmak için daha küçük rütbedeki askerler verilir. Bununla birlikte gözcüler gerçek askerler değillerdi ve bir meydan savaşı sırasında disiplinli olamadıkları için fazla direnç gösteremezler. Tyrion Lannister gelir gider kontrolü yaptığı sırada emrinde altı bin gözcü olduğunu ancak sadece beş yüzünün tam anlamıyla asker olduğunu söyler.

Gözcüler.JPG

Tarih

Şehir Gözcüleri Targaryen Hanedanı zamanında kurulmuştur. Prens Daemon Targaryen FS 104 ile FS 105 yılları arasında gözcüleri kurdu. Tek örnek ekipman kullandılar ve böylece Altın Pelerinliler adıyla anıldılar. Silahları kısa kılıç, demir mızrak ve sopadır. O dönemde iki bin kadar Altın Pelerinli vardı.

Ejderhaların Dansı sırasında Şehir Gözcülerinin askerleri Kraliçe Alicent Hightower ve Yeşiller'e sadık olmaları ile birlikte rütbelerini ve kazandıklarını Siyahlar'ın lideri olan Daemon'dan aldıkları için ona saygı duyarlardı. Kral'ın Şehri'nin Düşüşü sırasında  komutan Sör Luthor Largent Siyahlar'ı  desteklediği için isyan etti, bizzat ikinci komutanı Sör Gwayne Hightower'ı öldürdü. Kral'ın Şehri İsyanı sırasında Luthor öldürüldüğünde Sör Balon Byrch yeni komutan oldu.

Şehir Gözcüleri

Targaryen'lerin Robert'ın İsyanı sırasında devrilmesiyle yeni Kral Robert Baratheon Altın Pelerinliler'in devamlılığını sağladı. Manly Stokeworth'ün öldürülmesinden sonra onun yerine komutan Janos Slynt olmuştur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Komutan Janos Slynt adamları ile zimmetine para geçirdiğine dair söylentiler çıktığında Kral Robert kendinden sonra gelecek komutanın daha kötü olacağından değiştirmeyi uygun görmez. El Turnuvası sırasında Altın Pelerinliler kral barışını korumak için sert önlemler alırlar. Kral Eli Lord Eddard Stark Petyr Baelish'in fazla asker alması için fon istemesi üzerine Kışyarı'ndan yirmi muhafızını turnuva süresince yardım etmesi için Şehir Gözcüleri'ne bırakır.

Robert'ın ölümünden sonra Slynt, Eddard'ın güç mücadelesinde Kraliçe Cersei Lannister'ı desteklemek için Petyr'in verdiği rüşveti kabul etti, yüz adamla Eddard'a destek verir gibi yapıp ihanet ederek başarılı oldu. Yaptıklarıyla Harrenhal Lordu olmayı başardı. Kral Muhafızları'ndan ayrılan Sör Barristan Selmy'i tutuklatmak için gönderdiği Altın Pelerinliler Selmy tarafından öldürülür.

Kral Joffrey Beş Kralın Savaşı'na katılmak için Şehir Gözcüleri'ne liderlik etmeyi düşünür.

Gözcülerin Eddard Stark'a ihaneti

Kralların Çarpışması

Beş Altın Pelerinli Gece Gözcüleri için adam toplayan Yoren'in grubundaki kraliyet piçi Gendry'i ele geçirmek için çaba sarfetselerde grup uzağa gitmiştir. Cersei'nin emriyle Slynt sağ kolu Allar Deem'i bir başka kraliyet piçi Barra'yı öldürmesi için gönderir. Daha sonra Slynt yeni el Tyrion Lannister tarafından yolsuzluk ve ihanetten Sur'a gönderilir. Yerine Greyjoy İsyanı'nın onurlu gazisi Sör Jacelyn Bywater getirildi, beraber Stannis Baratheon'un Kral'ın Şehri'ne olan saldırısına karşı Şehri savundular.

Slynt kendi döneminin sonunda Altın Pelerinlilerin sayısını üç kat arttırarak altı bin güçlü adam haline getirmişti. Buna karşın yeni gözcülerin çoğu kötü eğitilmişti, sarhoş, canavar ruhlu ve psikopat insanlardı, ekmek vaadiyle katılanlarda bir hayli çoktu. Ayrıca krala iftira atanlara karşı Ekmek İsyanı'ndan sonra sadakat gösteren insanlarda vardı.

Ekmek İsyanı sırasında Sör Jacelyn ve askerleri kraliyeti savunmak için kısa kılıçları ile sokakları düzene sokmaya çalışırlar, halktan sayısız kişiyi mızraklamak zorunda kalmışlardır. Toplamda dokuz altın pelerinli ölmüş ve kırkıda yaralanmıştır. Tyrion Rosby'e götürülen Prens Tommen Baratheon'u almak için Sör Jacelyn'i yollar, kan dökmek istemediği için yeminli muhafızı Sör Boros Blount ile karşı karşıya kalır ve Rosby ele geçirip prensi orda tutmak için harekete geçer.

Kırk şövalye ve Hobber Redwyne ile Acı Köprü'deki Tyrell ordularını ittifak için ikna etmeye çalışan Petyr Baelish'e üç yüz altın pelerinli eşlik eder.

Stannis gelip Karasu Savaşı başladığında Gözcüler savunmanın büyük bir kısmını oluşturuyordu. Kral Joffrey Baratheon duvarlarının ardına çekildiğinde askerler bölündüler. Kumandan Bywater toplamak için uğraşsada kendi adamları tarafından öldürüldü.

Dizide Altın Pelerinliler

Kılıçların Fırtınası

Kayıpların ve firarların ardından gözcülerin sayısı dört yüz kırktan azdı. Yeni komutan Lord Tywin Lannister en cesur süvari kaptanı olan Sör Addam Marbrand olur. Gözcülerin ödeme sorunu olsada hiçbiri Kraliçe Cersei'ye sadık olmayacaktı çünkü yasaklanmıştı. Lord Tywin'in Addam'a ilk emri kaçaklarını dizlerinin kırılmasıydı.

Joffrey'in öldürülümesinin araştırıldığı mahkemede Tyrion'a Addam Marbrand ile Kral Muhafızları'nın olması gereken yerde altı gözcü refakat eder. Neredeyse hepsi ona karşı ifade verir. Taht salonunda yüz altın pelerinli görülür.

Şehir Gözcülerinin yakalaması.JPG

Kargaların Ziyafeti

Sör Addam Marbrand görevlerini bıraktığından dolayı bir rahatlama göstererek Nehir Toprakları'ndaki savaşları bitirmek üzere yola çıkan Sör Jaime Lannister ile beraber gider. Onun yerine Cersei okuma yazma bilmeyen gezgin bir şövalye olan Osfryd Kettleblack'i atar, daha sonra İnanç Cersei'yi tutukladığında Küçük Konsey tarafından atılır. Onun yerine Humfrey Su liderlik yapar.

Ejderhaların Dansı

Yeni Kral Eli Lord Mace Tyrell şehir gözcülerine Yüksek Bahçe'den yüz adam verir.

Bilinen Şehir Gözcüleri Kumandanları

Alıntılar

Bize bu pelerinleri Daemon verdi, ne kadar altın verirsen ver bu değişmeyecek.

Luthor Largent'den Gwayne Hightower'a