Alys Harroway

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
 
TargaryenHanesi.png
Alys Harroway
Harroway.png
Alys Harroway.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Maegor'un Fahişesi
Unvan Leydi
Kraliçe
Bağlılık Harroway Hanesi
Targaryen Hanesi
Irk Nehirli
Ölüm 44FSKral'ın Şehri
Kral Maegor I Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Ejderhanın Oğulları (Bahsedildi)

Kraliçe Alys Harroway, Harroway Hanesi'nin üyesi ve Harrenhal Lordu Lucas Harroway'in kızlarından biridir. Prens Maegor Targaryen'in ikinci karısıdır. (pek çok karısından biri)

Hayatı

Evliliğin İlk Yılları

39FS'de Alys ve Prens Maegor Targaryen Ejderha Kayası'nda ki septonun düğünü yapmayı reddetmesi üzerine Dul Kraliçe Visenya Targaryen tarafından Valyrian usulü bir düğünle evlenir. Maegor hali hazırda kısır olduğunu iddia ettiği Leydi Ceryse Hightower'la evliliğine devam ederken Alys ile evlenmesi Maegor'u çok eşli biri haline getirir. Bu nedenle evlilikleri insanları öfkelendirir. Maegor ne evlilik töreni için izin istediği ne de haber verdiği kardeşi Kral Aenys I Targaryen ile kavga eder. Yüce Septon bu evliliği günah ve zina olarak adlandırıp kınar; Alys'i Harroway Fahişesi olarak isimlendirir ve diyardaki tüm dindar lordlarda Alys'i Maegor'un Fahişesi olarak anarlar. Kral Aenys öfkeli bir şekilde kardeşine bir seçim sunar; ya Alys'i bi kenara bırakacaktır ya da sürgüne gidecektir. Maegor ikinci seçeneği seçer. 40FS'de Alys Pentos'a giden Maegor'a eşlik ederek Westeros'u terk eder.

Alys'in kocası sürgünden dönen ilk kişi olur. 42FS'nin başında Kral Aenys Ejderha Kayası'nda ölür. Yakılıp gömüldüktan sonra Dul Kraliçe Visenya Targaryen Maegor'u tekrar Westeros'a getirmek ve Demir Taht'a geçirmek için Vhagar'ın sırtına binip Pentos'a uçar. Kral'ın Şehri'ne dönen Maegor bir yıl önce Kral Aenys'e savaş açmış İnanç Militanları ile karşılaşır. Maegor Savaşçının Oğulları ile Yedi Yargısı'nda karşılaşır ve kazanır ancak komaya girer. Maegor'un komasının yirmi sekizinci günü Alys Pentos'tan döner. Yanında Kuleli Tyanna ve altı yüz paralı asker getirir. Tyanna ve Alys arasında aşk olduğu söylenir. Maegor o yıldan sonra Tyanna'yı üçüncü karısı olarak aldığında Alys yatak törenine liderlik eder ve düğün gecesi Maegor ve Alys'e katılır.

Hamilelik ve Ölüm

44FS'de Alys hamile kalır. Büyük Üstat Desmond Alys'i iki yatak hizmetçisi, bir ebe ve kız kardeşleri Jeyne ile Hanna'dan destek alarak onu yatağa mahkum eder, Maegor'un ısrarı üzerine Kraliçe Ceryse ile Kraliçe Tyanna Alys'e hizmet eder. Ancak üç ay sonra Alys ağır bir kanama geçirir. Ölü ve çarpık deforme olmuş bir bebek dünyaya getirir. Öfkelenen Maegor Alys'in bakımından sorumlu herkesin infazını emreder sadece Alys'in kız kardeşlerini korur.

İnfazları takiben Kraliçe Tyanna Maegor'a kralın aldatıldığını söyler. Krala doğan bebeğin babasının o olmadığını, Alys'in birçok kişiyle birlikte olduğunu söyler. Alys eski, acımasız ve çocuksuz Kraliçe Ceryse Hightower'ın saraya dönmesinden sonra kralın sağlıklı bir oğlu olmadıkça aynı kaderi görmesinden korktuğunu söyler. Tyanna'ya göre Alys'in babası Maegor'un Kral Eli Lord Lucas Harroway kızına yardım etmiş, Maegor diğer iki karısıyla yataktayken kızının odasına doğurganlıkları kanıtlanmış erkekleri göndermiştir. Maegor bu iddiaya inanmak istemediğinde Tyanna yirmi kişilik isim listesi vermiştir. Adamalr gizlice işkence görür bunlardan ne Alys ne de babası farkında değildir, sonunda iki kişi suçunu itiraf eder.

Kraliçe Alys Kral Muhafızları şövalyeleri tarafından yatağından sürüklenerek götürülür, kız kardeşleri müdahala etmeye çalışsalarda katledilirler. Babası Lord Lucas El Kulesi'nden atılır. Alys'in erkek kardeşleri, amcaları ve kuzenleri Maegor'un Malikanesi'nde kuru hendeklerdeki mızraklara atılır. En kötü ölümün Alys'in ölümü olduğu Tyanna tarafından doğrulanır. Ölümü bizzat Maegor'un elinden gelir ve bu nedenle bir iki hafta boyunca işkence görür. Ölümünden sonra vücudu yedi parçaya bölünür ve Kral'ın Şehri'nde ki yedi kapıya asılır.

Kral Maegor kısa süre sonra şehirden ayrılıp bir güç toplar ve çok az garnizonu olan Harrenhal'a doğru yola çıkar. Kale Muhafızı olan Alys'in kuzeni kapıları açar. Maegor bir damla Harroway kanı olan tüm garnizonu, erkek ve kadını, yaşlı ve çocuklarla birlikte katleder. Daha sonra aynı şeyi Lord Harroway'ın Kasabası'nda da yapar.

48FS'de Kraliçe Tyanna Alys'in çocuğunu zehirlediği itiraf eder.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lucas
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
Erkek Kardeşler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
 
Maegor I Targaryen
 
Jeyne
 
Hanna
 
Oğullar
 
Oğullar
 
Horas