Ambrose Butterwell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
546px-House Butterwell.png
Ambrose Butterwell
546px-House Butterwell.png
Karakter Bilgisi
Lakap Yaşlı Süt Kanlı
İneklerin Lordu
Lord Tereyağıpopo
Unvan Beyaz Duvarlar Lordu
Hazine Başı
Kral Eli
Bağlılık Butterwell Hanesi
Targaryen Hanesi
Blackfyre Hanesi
Irk Nehirli
Doğum 160FS veya 161FS
1. Bilinmiyor
2. Leydi Frey
Kitap(lar) Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Lord Ambrose Butterwell, Daeron II Targaryen ve Aerys I Targaryen'in saltanatı sırasında Beyaz Duvarlar Lordu ve Butterwell Hanesi'nin başıdır. Kral Daeron II Targaryen'in Kral Eli'dir.

Görünüş ve Karakter

Ambrose Butterwell zekası ile ünlü biridir ancak el olarak başarısız olduğu söylenir. Lord Frey'in ikinci kızı olan yeni karısı ile evlendiğinde kabaca elli yaşındadır. Büyük bir gıdısı ve ince keten saçları vardı.

Hayatı

Lord Ambrose Kral Aegon IV Targaryen'in konseyinde Hazine Başı'dır. Daeron II Targaryen döneminde ise kısa sürede Kral Eli oldu ama Blackfyre İsyanları ile başa çıkmaktaki beceriksizliği liderlik yeteneğini sorgulatmaya neden olmuştur. Onun yerini Lord Hayford almıştır. Birinci Blackfyre İsyanı sırasında bir oğlunu Daemon Blackfyre'ın yanında savaşmak için diğer oğlunu ise Daeron II Targaryen'in yanında savaşmak için gönderir. Her iki oğlu da ölür ve küçük oğlu da Büyük Bahar Salgını ile ölür.

Lord Ambrose Leydi Frey ile yaptığı evliliği kutlamak için Beyaz Duvarlar Turnuvası'na ev sahipliği yapar ancak turnuva aslında İkinci Blackfyre İsyanı'nı gerçekleştirmek için Daemon II Blackfyre'ı isyancılara tanıtmak üzere yapılan bir girişimdir. Kazanan Kral Aegon IV Targaryen tarafından Lord Ambrose'un dedesine verilen ejderha yumurtasına sahip olacaktır. Fakat yumurta sahibine verilmeden çalınır. Yaver Yumurta (Prens Aegon Targaryen'in kılık değiştirmiş hali) babası Prens Maekar ve üstatlara bir mesaj göndermek için yüzüğünü kullanmaya çalışır fakar Lord Ambrose'a yakalanır. Lord Ambrose Aegon'un bir casus olduğu ve büyük bir ordunun yaklaştığı haberini ortaya atar, ardından Blackfyre Hanesi'ne olan bağlılığını geri alır ve Lord Frey'le birlikte kaçar. Ancak geç kalmıştır çünkü Lord Brynden Nehir bir orduyla birlikte ortaya çıkar ve doğmakta olan isyanı bastırır. Lord Ambrose kalesi Beyaz Duvarlar'ı kaybeder (kale yıkılır ve toprak kireçlenir), Lordun canı bağışlanır ve servetinin onda birini almasına rıza gösterilir.

Aile

 
 
 
Leydi Frey
 
Ambrose
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğlu
 
Oğlu
 
Oğlu
 
Kızı
 
Tommard Heddle
 
Kızı
 
Lord Risley
 
Kızı
 
Lord Costayne