Amory Lorch

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Lorch.png
Amory Lorch
Amory.jpeg
350px-Lorch.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Mantikor
Unvan Sör
Harrenhal Kale Kumandanı
Bağlılık Lorch Hanesi
Lannister Hanesi
Ölüm 299FSHarrenhal
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Oyuncu Fintan McKeown
TV Sezon 2

Sör Amory Lorch, Lannister sancaktarı Lorch Hanesi'nden bir arazili şövalyedir. Armasında kırmızı zemin üzerinde bir mantikor bulunur. Taht Oyunları'nın televizyon uyarlamasında, Fintan Mckeown, Sör Amory rolünü oynamıştır.

Görünüş ve Karakter

Amory, iri cüsseli, orta boylu biridir. Küçük domuz gözleri ile domuz şeklinde bir yüze sahip olduğu tasvir edilmiştir. Basit, küçük ve zalim biri olarak tanınır.

HBO uyarlaması dizide Amory Lorch

Geçmiş

Amory, Kral Toprakları’nın yağmalandığı sırada üç yaşındaki Prenses Rhaenys Targaryen'i öldürmekten sorumludur. Birkaç tane zırhlı Lannister askeri yanındayken, daha yeni yürümeye başlayan Rhaenys'i, babası Rhaegar'ın yatağına sürüklemiş ve defalarca kılıcını saplamıştır.

Ölüm emrini veren Lord Tywin Lannister, sonradan Amory'e neden üç yaşındaki bir kızı öldürmek için elli tane kılıç darbesi gerektiğini sorunca, Amory'i kızın çığlık attığını hiç susmadığını sebep göstermiştir. Tywin, bunun yerine, kızı tatlı sözlerle yatağa götürüp orada yumuşak bir yastıkla boğmayı akıl edemediği için Amory'e tanrıların zeka yerine şalgam verdiğini söylemiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Beş Kralın Savaşı sırasında, Lord Tywin kardeşi Kevan'ın, Sör Amory Lorch'a, onunla aynı kafada olan sancaktarı Gregor Clegane’-'e ve paralı asker Vargo Hoat'a, Nehir Toprakları'nı yağmalamalarını ve alamadıkları her şeyi yakmalarını emretmesini emretmiştir. Üç akıncı liderinin de emrinde üç yüz süvari bulunuyordu.

Kralların Çarpışması

Amory'nin akıncıları, Gece Gözcüleri'ne verilmek için adam götüren Yoren'in kafilesine (Arya Stark kafilenin içinde saklanıyordu.) rastlamış ve onlara saldırmıştır. Tanrı Gözü Kasabası'nda Yoren'in ve diğer adamların ölümünden Amory sorumludur. Bu saldırı hiçbir zaman Westeros'ta ki savaşlarda taraf tutmayan Gece Gözcüleri'ne sebepsiz yere yapılmış bir saldırıdır.

Amory, yerli halktan iki kişiyi esir alır. Bir arı yetiştiricisi ve onun karısı. Eğer Lord Beric teslim olmazsa onları asmakla tehdit eder. Beric ona teslim olduğu halde yine de arıcı ve karısını asar. Ve Lord Beric'i ortasından kılıcı ile keser. Beric sonradan Myr'li Thoros tarafından geri döndürülür.

Lord Tywin ordusunun büyük bir kısmını doğuya, Stannis Baratheon'a karşı savaşmak için götürürken Harrenhal'da, Sör Amory’i kale kumandanı ilan eder. Kale kumandanı iken Amory'i, kaledeki en güzel şarapları içer. Roose Bolton, Vargo Hoat'ı Lannisterlar'a ihanet etmesi ve kaleyi ele geçirmeye yardım etmesi için ikna ettiğinde Sör Amory, Roose Bolton tarafından kuşatılır ve kale Bolton'ın hakimiyetine girer. Harrenhal'ın düşüşünden sonra, Amory kaledeki ayıyı besleyerek Roose Bolton'a, Vargo Hoat'a ve Cesur Dostlar'a hizmet etmeye başlar. Aynı zamanda Arya Stark, Amory'nin ölümüne şahit olur ve onu öldüren ayı hakkında şöyle düşünür Büyük siyah bir ayıydı, aynı Yoren gibi.

Kılıçların Fırtınası

Lord Tywin Lannister oğlu Tyrion'a ,Elia ve çocuklarının adaletini sağlamak için Kral Toprakları'na gelen Prens Oberyn Martell'e, Elia ve çocuklarının ölümü ile alakalı tüm suçlardan Sör Amory'nin sorumlu olduğunu ve onun da öldüğünü söyleyerek, Gregor Clegane'i Prens'e vermemek için yaptığı planı anlatır.

Kargaların Ziyafeti

Sör Roger Hogg, Jaime Lannister'a, kendisi Hayford Hanesi'ne yeminli, Hayford Hanesi'nin de Kral Toprakları'na bağlı olduğu halde, Sör Amory Lorch'un kendisinin Domuz Boynuzu'ndaki kulesine yaptığı saldırıyı anlatmıştır.

Alıntılar

Genç oğlanlar ve yaşlılar aynı şekilde ölür.


- Amory Lorch'dan Yoren'e.

Hakkında Söylenenler

Vargo Hoat, Harrenhal düştükten sonra Sör Amory'yi bir ayıya parçalattı. Böylesine korkunç bir ceza Oberyn Martell'i bile sakinleştirmeye yeter.


- Tywin Lannister'dan Tyrion'a

Daha sonra ona iki... belki üç yaşındaki bir kızı öldürmek için neden elli darbe gerektiğini sordum. Kızın onu tekmelediğini ve sürekli çığlık attığını söyledi. Eğer Lorch'ta, tanrıların pancarlara verdiği aklın yarısı olsaydı, kızı birkaç tatlı sözle sakinleştirir ve kuş tüyü bir yastık kullanırdı. Adamın içinde kan vardı.


- Tywin Lannister'dan Tyrion'a

Sadece bir canavar küçük bir kıza zarar verir.


- Arys Oakheart'ten Doran Martell'e