Andallar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Andal İstilası

Andallar, seriden 6.000 yıl önce Westeros'u işgal eden bir halk. Bağımsız kalan Kuzey haricinde kıtanın tamamını fetheden Andallar, geldikleri yer olan Essos'tan şövalyelik, demir silahlar ve zırh getirdiler. Kıtadaki Andal yoğunluğu hala İlk İnsanlar'ın kanını taşıyan Kuzey ve Rhoynar göçmenlerinin Andalların önüne geçtiği Dorne harici her yerde fazladır.

Tarihi

Ayrıca bakınız: Andal İstilası


Andallar'ın kökeninin Essos kıtasında bulunan Andalos Tepeleri'nden geldiği ve tanrının suretlerini ilk olarak burada gördükleri söylenir. İlk kralları Tepenin Hugor'udur. 6.000 yıl kadar önce, Parmaklar kıyılarına çıkmışlardır ve Vadi'ye saldırmışlardır. Andal İşgalcileri, vücütlarına yedi köşeli yıldızı kazımış veya çizmişlerdi. Karşılaştıkları tüm yürek ağaçlarını kesmişlerdir ve tüm Ormanın Çocukları'nı öldürmüşlerdir. Yüzlerce yıllık savaşlardan sonra Andallar, Westeros'taki İlk İnsanlar'a ait tüm krallıkları yıktılar ve kendileri krallıklar kurdular. sadece Kış Kralları karşı koyabildi ve Andallar Moat Cailin'i geçemedi. Andallar demir işlemeyi Rhoyne kıyılarında yaşayan Rhoynar'lardan öğrenmiştir.

Andallar'ın Boğaz'ın bataklıklarında yenilgisi

Kültür

Andalların kültürünün kökeni Yedi İnancı'na dayanır. Westeros'a geldiklerinde yanlarında İnanç'ı, şövalyeliği ve de Ortak Dil'ide beraberinde getirdiler. Yaygın Dil, İlk İnsanların Andallardan sonra bile yaşamaya devam ettiği Kuzey'de bile yayıldı. Ayrıca andallar kendilerine özgü alfabeyi kullandı ve bu da İlk İnsanların Runik alfabesinin kaybolmasına yol açtı. Ayrıca Westeros tarihi Andallar'ın gelmesinden sonra yazıldığı için İlk İnsanlar vahşi, Andallar ise modern bir medeniyet olarak gösterildi. Andal savaşçıların vücutlarına yedi köşeli yıldızı oyarlardı.