Anlaşma

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları arasındaki anlaşma.

Ormanın Çocukları ile İlk İnsanlar arasındaki savaşı bitiren Yüzler Adası Anlaşması'nın yapılmasının üzerinden kitapta anlatılan tarihe kadar 10.000 yıldan fazla olmuştur.

İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları birbirleriyle bir süre boyunca savaşmışlardır ve ardından bir duraksama ile barış antlaşmasına karar vermişlerdir. Anlaşmaya Yeşilgörenler, Ormanın Çocukları'nın odun dansçıları ve İlk İnsanların şefleri ve kahramanları dahil edilmiştir. Anlaşma büyük bir gölün ortasındaki ufak bir ada olan Tanrı Gözünde yapılmıştır. Ormanın Çocukları'nın, Ormanlarına geri dönmesi vesilesiyle İlk İnsanlar da açık alanlar, kıyılar, dağlar, ovalar, tepeler ve bataklıklara daha fazla büvet ağacına balta vurmamak şartıyla yerleşebilmiştir.

Tanrılar, Anlaşmaya şahit olsun diye adadaki tüm ağaçlara suratlar oyulmuştur. Bu sebeple de buraya Yüzler Adası denmiştir.

Anlaşmanın yapılmasıyla Şafak Çağı sona ermiş, Kahramanlar Çağı başlamıştır. Bu anlaşma insanlar ile çocuklar arasında Ötekiler'in işgalinden ve kuzeyin neredeyse tamamını fethedip iki ırka da yıkım ve ölüm getiren kışı, Uzun Gece'yi getirmesinden önce dörtyüz yıllık bir arkadaşlık getirmiştir.