Arbor

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Arbor.png

Arbor, Westeros'un güneybatısında bulunan bir ada. Adanın yönetimi Redwyne Hanesi'nin elinde. Ada, Menzil'in bir parçası olarak görülüyor fakat anakara ile arasında Redwyne Boğazı bulunuyor. Bu boğaz da Yedi Krallık'taki en büyük donanma olan Redwyne Donanması tarafından korunuyor.

Adada önemli liman şehri olan Ryamsport dışında Vinetown ve Yıldızbalık Limanı gibi yerleşkeler de bulunmaktadır. Arbor'un yakınlarında küçük adacıklar da mevcut. Bunlar; Taşyengeç Kayası, Domuzlar Adası, Deniz Kızı'nın Sarayı, Atnalı Kayası ve Piç'in Beşiği. Arbor ve yakınındaki adalar, gemi üretimi için harika yerlerdir.

Kültür

Arbor, Yedi Krallıkta en iyi şarap üretimi yapan yer olarak bilinmektedir, özellikle kırmızı ve altın şarapları. Arbor şarabı, Dorne şarabından daha tatlıdır. Arbor'da yapılan turnuvalar şövalyelere kısıtlıdır.

Tarih

Efsaneler

Söylenenlere göre Arbor halkına şarap yapmayı öğreten kişi, Redwyne Hanesi'nin de efsanevi kurucusu olan Asmaların Gilbert'ı.

Demirdoğumlular

İlk İnsanlar'ın zamanında, Qhored Hoare, hanedanlığını Arbor'un güneyine kadar genişletmiştir. Hoare Hanesi'nin armasında Arbor'u temsil eden üzüm salkımı da mevcuttur. Daha güçsüz olan demirdoğumlu krallar zamanla Arbor adasını kaybetmiştir, fakat söylenenlere göre Joron I Blacktyde, adaya saldırılar düzenlemiş ve Arbor'lu kızları kaçırmıştır.

Menzil Krallığı

Demirdoğumlulardan sonra ada bağımsız krallığını kurmuştur. Menzil Krallığı'na katılması adanın bilinen son kralının denizde kaybolmasından sonra olmuştur. O zamanlar kuzeni olan Meryn III Gardener, adayı kendi krallığı altına almıştır. Arbor ve Eski Şehir filoları, Andal'ların İstilası sırasında Menzil'i deniz saldırılarından korumuştur.

Targaryen Saltanatı

Söylenenlere göre Fetih Savaşı'ndan önce, Lord Aegon Targaryen, Lord Redwyne'ın misafiri olarak adada ava çıkmıştır.

Kral Aerys I Targaryen zamanında, Arbor adası kuraklık yaşamıştır. Ayrıca o zamanlarda demirdoğumlu korsanlar da adaya saldırılar düzenlemiştir.

Prens Oberyn Martell ve Prenses Elia Martell, annelerinin onları Lannister ikizleri, Cersei ve Jaime, ile evlendirmek için anlaşma yapmaya gittiği Casterly Kayası'na olan yolculukları sırasında Arbor'u ziyaret etmişlerdir.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Lord Paxter Redwyne, Kral Joffrey Baratheon'un onuruna Arbor'da bir gemi yapıldığını açıklar; Kral Joffrey'in Cesareti.

Kargaların Ziyafeti

Arbor, Kalkan Adaları'n fethedilmesinden sonra demirdoğumlular tarafından saldırıya uğrar. Redwyne donanmasının büyük bir kısmı Ejderha Kayası kuşatmasındadır, adayı savunmak için geride bırakılan küçük bir kısmı ise yok edilmiştir. Böylece demirdoğumlular Fısıldayan Ses'e gemilerini gönderip Eski Şehir'e ulaşmalarını sağlayacaktır.