Archon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Archon Valyrian Özgür Halkı ve onun ardılı devletlerinden biri olan Özgür Şehir Tyrosh'ta olan resmi görevlilerdir.

Tarih

Archonlar Valyria Lordları tarafından geçici bir süre için seçilirlerdi. Genellikle Ejderha Sürücüleri ve Archonlar, kendi kendini yöneten Özgür Şehirler istisna olmak üzere, sömürge şehirleri ve Valyria şehirlerini yönetti. Kıyamet'ten sonra Tyrosh'un hükümdarı kendine Archon demiştir.

Kral Aegon IV Targaryen döneminde, Kral Aegon ve Tyrosh'un Archonu, Daemon Blackfyre ve Tyrosh'lu Rohanne'in evliliklerini düzenlemiştir. Evlilik gerçekleşmeden önce Kral Aegon'u ölmesi üzerine ondan sonra gelen Kral Daeron II Targaryen çeyiz masrafını üstlenir ve üvey kardeşinin düğününü yapar.

Kısa süre önce, Tyrosh'un Archon'unun yeşil saçlı kızı, çocukken Dorne'a gönderildi ve Prenses Arianne Martell ile Su Bahçelerinde oynamaya başladı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Tyrosh'un Archon'unun yeşil sakallı kardeşi Drogo'nun malikanesinde yapılan Daenerys Targaryen ve gelecekteki kocası Khal Drogo at Drogo'nun nişanına katıldı.

Kargaların Ziyafeti

Tyrosh'un Archon'unun ticaret savaşını sona erdirmek için Lys'e şartlar sunduğu söylentileri dolaşıyor.

Dorne Prensi Doran Martell, kızı Prenses Arianne'e geçmişte onu Tyrosh'un Archon'unun yanına kadeh taşıyıcısı olarak göndermek istediğini ve böylelikle nişanlısı olan Viserys Targaryen ile gizlice tanışabilmesini amaçladığını söylemiştir.