Arlan Metelikağacı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Pennytree.png
Arlan Metelikağacı
Pennytree.png
Arlan.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap İhtiyar
Unvan Sör
Kültür Nehir Toprakları
Doğum FS 149 veya FS 153Metelikağacı
Ölüm FS 209Menzil
Kitap(lar) Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)

Sör Arlan Metelikağacı, Nehir Toprakları'nın yerleşkelerinden Metelikağacı'nda doğmuş olan gezici şövalyedir. Ashford Turnuvası'na giden yolda soğuk algınlığına kapılıp ölene kadar Dunk'ın hocalığını yapmış, onu şövalye olarak eğitmeye çalışmıştır. Dunk'a göre Arlan öldüğünde ellilerinde değil de altmışlarındaymış gibi gösteriyordu.

Arlan'ın arması kahverengi zemin üzerine kanatlı gümüş bir kadehtir. Armasında kanatlı kadeh olan Hersy Hanesi ile Arlan'ın bağlantısı olup olmadığı bilinmemektedir.

Hayatı

Sör Arlan daha küçük bir çocukken, yaşayan son ejderhanın ölümünden bir yıl kadar önce, büyükbabası tarafından ejderhayı görmek için Kral'ın Şehri'ne götürülmüştür.

FS 192 yılında Kral'ın Şehri'ndeki turnuvada yapılan meydan dövüşünde Lord Stokeworth ile Harrenhal Piçi'ni yenmiş ve ondan bir yıl önce de Lannis Limanı'ndaki turnuvada Gri Aslan'ın ta kendisini mızrak yarışmasında atından düşürmüştü. FS 199'da ise Fırtına Burnu'ndaki turnuvada Ejderha Kayası Prensi tarafından atsız bırakılmıştır. Arlan, prense karşı yedi mızrak kırdığını iddia etse de Baelor dört mızrak kırdıklarını hatırlar.

Sör Arlan’ın yaverliğini Birinci Blackfyre İsyanı'na kadar kız kardeşinin oğlu Roger Metelikağacı yapmıştır. Kızıl Çimen Savaşı'nda Arlan ve Roger, Lord Hayford'un sancağı altında savaşmışlardır, Roger bu savaşta hayatını kaybetmiştir. Lord Gormon Peake lordu öldürürken Arlan lordun yanındaydı.

Bu olaylardan sonra Arlan, Dunk'ı Bit Çukuru'nun kenar mahallerinden birinde bulmuş ve onu yaver olarak yanına almıştır. İkili yıllarca bir arada kalmıştır. Bu süre zarfında Kahverengi Kalkanlı Sör Bennis ile tanışmış ve onun yanında savaşmıştır.

Ashford Turnuvası'ndan üç yıl önce Arlan ve Dunk, Lord Dondarrion'ın yanında Kızıl Dağlar’da Akbaba Kral'ına karşı savaşmışlardır. Yine bu yıl Arlan Kör Florent'e yarım yıl boyunca hizmet etmiştir.

Sör Arlan ölmeden önce Dunk'ı şövalye ilan etmiştir.

Kullandığı Hayvanlar

Sör Arlan ölünce sahip olduğu üç at Dunk'a miras kalmıştır.

  • Yıldırım: Arlan'ın savaş atıdır. Savaşta ve turnuvada sürülmek için uygundur.
  • Kestane: Yaşlı bir at
  • Şirinayak: Dişi binek atı.

Alıntılar

"Öyle herkes Yedi Krallık'taki en iyi şövalyeyle yaptığım mücadelede yedi mızrak kırdım diye övünemez kolay kolay. Bundan daha iyi bir mücadeleyi düşünemem bile. Neden başka yarışmalara gireyim ki?"

Sör Arlan'dan Dunk'a