Arryn Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Arryn Hanesi
ArrynHanesi.PNG
Hane arması Mavi zemin üzerine beyaz hilal ve mavi şahin
Sözler Onur Kadar Yüksek
Şimdiki Lord Lord Robert Arryn
Bölge Vadi, Westeros
Unvan Vadi'nin Azam Lordu
Kartal Yuvası Lordu
Doğu Muhafızı
Varis Harrold Hardyng
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Diğer Kol(lar) Martı Kasabası-Arryn Hanesi
Kurucu Artys Arryn
Kurulma Tarihi Andal İstilası sırasında

Kartal Yuvası'nın Arryn Hanesi, Westeros'un Büyük Haneler'inden biridir ve Vadi’nin en soylu hanesidir. Ana yerleşkeleri Kartal Yuvası, zaptedilemez kabul edilir ancak kış geldiğinde bir zamanlar ana yerleşkeleri olan Ay Kapıları da dahil birçok yere giderler. Bu iki kale de Vadi’nin yüksek dağı olan Dev Mızrağı'nda bulunur; Ay Kapıları dağın dibinde, Kartal Yuvası ise zirvesinde yer alır.

Armaları gök mavisi zemin üzerine beyaz bir ay ve onun üzerinde yükselen gök mavisi şahindir. Sözleri ise Onur Kadar Yüksek'tir. Arryn Hanesi genellikle Andal soyluları ile evlendiler, böylece bu güne kadar en saf ve en eski Andal kanı da onlarda bulundu.

Bazı gururlu Arryn Kralları soylarının Hugor Tepe'den geldiğini iddia etseler de soyları Andalos'dan gelir.

Bir yandan , Kartal Yuvası'nın Arryn’lerinin Vadi'de bulunan diğer uzak kuzenleri  Martı Kasabası’nda bulunmaktadırlar;  ana daldaki kuzenleri onlardan daha yoksul olsalar da gerek adları, gerek mirasları, gerekse gururlarının onlardan daha düşük olduğu Petyr Baelish tarafından açıklanmıştır.

Tarihi

Dağ ve Vadi Krallığı

Arryn’ler Andallar'ın en eski ve en asil kanına sahip olduklarını iddia ederler, soylarının Andalos'a ve muhtemelen Hugor Tepe'ye ulaştıklarını söylerler. Kral Robar II Royce, Andal İstilası sırasında İlk İnsan ordularını birleştirir ve küçük Andal krallarını mağlup etmeye başlar. Andallar ise savaş meydanında yaşıtları arasındaki en iyi savaşçı olan ve saygı duyulan Şahin Şövalye Sör Artys Arryn’in etrafında birleşirler. Robar, muhtemelen Yedi Yıldız Savaşı'nda Artys Arryn tarafından öldürüldü. İlk İnsan haneleri diz çökmek zorunda kaldılar, Artys Arryn isminin birincisi Dağın ve Vadi’nin Kralı olarak taç giydiğinde biat ettiler. O günden itibaren Vadi, Arryn Vadisi olarak anılmaya başlandı. Vadi şarkıcıları Kanatlı Şövalye ile Artys Arryn’i birleştirir, Dev Mızrağı'nda Griffin Kralını öldürdüğü söylenir. Artys'i kral olarak kabul etmeyen İlk İnsanlar, Ay Dağları'na gitmeye mecbur bırakıldılar ve dağ klanlarını oluşturdular.

Arryn’ler başlangıçta Ay Kapıları'nda yaşamışlar ancak sonraki nesiller Kartal Yuvası'nı inşa etmişlerdir. Genellikle kışın Kartal Yuvası erişilemez hale geldiğinde yazlık kale olarak kullanılan Ay Kapıları'na inerler.

Arryn Krallığı döneminde Çakıltaşı, Lapalar ve Cadı Adası krallığa katıldı. Su Arası Savaşı’nda Üç Kız Kardeş'in üzerinde Kış Kralları olan Starklar ile mücadele ettiler, özellikle Kral Osgood Arryn’in oğlu ve varisi Sör Oswin Arryn’in Kurt Mağarası'nı yakması en önemli olaylardan biridir. Arryn filosu Basamaktaşı ve Şahmaran Adaları'nda, demirdoğumlu akıncılar ve Volantis'ten gelen köle gemileri ile kanlı savaşlar yaptılar. Leydi Alyssa Arryn’in kocası, çocukları ve kardeşleri bu savaşlarda ölmüş ancak Leydi Alyssa tek damla gözyaşı dahi dökmemiştir. Dev Mızrağı'nda bir şelaleye Alyssa'nın Gözyaşı denilir.

Fetih Savaşı

Fetih Savaşı sırasında, Arryn ve Targaryen filoları Martı Kasabası Savaşı'nda savaştı, Targaryen filosu imha edildi ve komutan Daemon Velaryon öldü. Visenya Targaryen ejderhası Vhagar'ın üzerinde Arryn filosunu yaktı.  Her iki filonun da  yıkılmasının yanında savaş taktiksel beraberlik olarak kabul edildi ancak Targaryen'ler stratejik yenilgi almış Martı Kasabası’nın ele geçirilemeyeceği anlaşılır. Arryn Hanesi üzerinde sorun orada bitmedi, filonun yakılmasından sonra Üç Kız Kardeş üzerinde Kız Kardeşliler isyan ettiler.

Fetih Savaşı'nın sonraki aşamasında Visenya Targaryen Vadi’yi almakla görevlendirildi. Vadi’nin Vekil Kraliçesi Sharra Arryn oğlu Kral Ronnel Arryn adına Kanlı Kapı’da asker toplamaktadır. Ancak Visenya, Arryn Vadisi'ni teslim almak için Kartal Yuvası'nın avlusuna kadar ejderhası Vhagar ile uçtu.  Sharra Kartal Yuvası'na çıktığında Visenya'nın kucağında ejderhaya binmek için izin isteyen Ronnel'ı bulur. Sharra izin verdi ve diz çöktü, Ronnel ise Vadi’nin çevresinde ejderha ile uçtu. O günden beri Vadi’nin Arryn’leri Doğunun Muhafızı ve Vadi’nin Savunucuları olmuşlardır.

Targaryen Devri

Arryn’ler Ejderhaların Dansı sırasında iç savaşa dahil olmuşlardır. Bu savaş Viserys I Targaryen'in Aemma Arryn’den olma en büyük kızı Rhaenyra Targaryen ile Alicent Hightower'dan olma genç oğlu  Aegon II Targaryen arasında gerçekleşmiştir. O günlerde Arryn Hanesi'nin başındaki Leydi Jeyne Arryn, Siyahlar'ı ve akrabası olan Rhaenyra'yı destekledi. İç savaş başlangıcında Rhaenyra'nın en büyük oğlu Prens Jacaerys Velaryon annesinin davasına yardım sağlamak için Kartal Yuvası'na geldi. Jeyne verdiği sözü tuttu, Rhaenyra'ya destek için Martı Kasabası’ndan deniz gücüyle askerlerini yolladı.

Yıllar sonra bir başka iç savaş olan Blackfyre İsyanı'nda hane Kral Daeron II Targaryen'e sadık kalmıştır. Kızıl Çimen Savaşı’nın en can alıcı yerinde Lord Donnel Arryn ve ordusu, durdurulamaz kabul edilen Daemon Blackfyre tarafından paramparça edilmiştir.

Lord Arryn, Ashford Turnuvası'ndan önceki yıl Bakire Havuzu Turnuvası'nda Sör Humfrey Hardyng'e yenilmiştir.

Robert'ın İsyanı

Daha yakın zamanda Lord Jasper Arryn’in soyundan gelen safkan hane üyeleri çeşitli felaketler yüzünden azalmıştır. Jasper'ın halefi Lord Jon Arryn hanesine mirasçı bırakabilmek için bir kaç kez evlendi. İlk eşi Jeyne Royce doğum sırasında ölmüş ve ölü bir kız doğurmuştur. İkinci eşi ve aynı zamanda kuzeni Rowena Arryn bir kış nezlesinde çocuk sahibi olmadan ölmüştür. Kardeşi Ronnel oğlu Elbert'ın doğduğu sıralarda mide rahatsızlığından dolayı öldü. Diğer kardeşi Alys Arryn Sör Elys Waynwood ile evlendi, dokuz çocukları oldu son çocuğu doğururken öldü. Sekiz çocuğu ya küçükken öldü, ya da dini inançları doğrultusunda çeşitli yerlere gittiler. En küçük kız Harrold Hardyng'i doğururken öldü.

Kötü Kral Aerys II Targaryen'in, Jon Arryn’in vesayetinde bulunan Robert Baratheon ve Eddard Stark'ı teslim etmesini istemesi ve bu isteğin reddedilmesiyle Robert'ın İsyanı başladı. Martı Kasabası’nda Marq Grafton ve kralcı askerler yenilgiye uğratıldı. Savaş sırasında Jon savaşın liderlerinden ve aynı zamanda müttefiklerinden olan Lord Hoster Tully'nin kızı Lysa Tully'le evlendi. Ne yazık ki bu savaşta birkaç Arryn’de öldürüldü. Jon'un yiğeni Elbert Arryn, Kral Toprakları'na giden Brandon Stark’ın grubundaydı ve orada öldürüldü. Vadi’nin Değerlisi Denys Arryn ise Çanlar Savaşı'nda öldürüldü.

Savaştan sonra Jon, Kral Robert'ın Kral Eli oldu, Nestor Royce ise Vadi’nin Vekilharcı oldu.

Lord Jon'un, Leydi Lysa ile evliliği mesafeli sürmektedir. İlk zamanlarda evlilik sadece düşük doğumlara neden olmuştu ama sonunda Lysa son Arryn olan Robert adında bir oğlan doğurdu. Robert, Lord Jon'un çabalarına rağmen Lysa tarafından şımartıldı ve lord olmanın yollarını oğluna öğretmek için hiç çaba göstermedi. Jon, Buz ve Ateşin Şarkısı başında Kral Robert Baratheon'un on dört yıl boyunca sadakatle kral eli olmuştur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Ağabeyinin gerçek varislerinin olmaması ve Kraliçe Cersei Lannister'ın kardeşi Jaime Lannister ile ağabeyi Robert'ı aldatmasından şüphelenen Stannis Baratheon, Kral Eli Lord Jon Arryn'e şüphelerinden bahsetti. İkisi Kral'ın Şehri'ni araştırıp gerçeği ortaya çıkaracakken Jon zehirlenerek öldürüldü.

Jon Arryn’in ölümünden sonra, Tywin Lannister, Kral Robert'ın da desteklediği Robert Arryn'i Casterly Kayası'nda büyütme teklifini önerir ama Lysa ve küçük oğlu Robert, Kartal Yuvası'na kaçar. Bu sırada Kartal Yuvası'na bağlı lordlar, Kral Robert'ın Arryn’lerin geleneksel Doğunun Muhafızı ünvanını genç Lord Robert'den alıp Jaime Lannister'a verdiğinde öfkelenirler. Lordların çoğu Leydi Lysa'ya kur yapar, Lysa kendisine ulaşmaları için onları rekabet halinde bırakarak kandırır.

Lysa'nın kardeşi Catelyn Stark'tan aldığı önerilere rağmen, Lysa şövalyeleri Lannister'lara karşı olan savaşa katılmaktan uzak tutar. Bu sırada Tyrion Lannister'ı tutuklar ama sonrasında muhafızlarının kumandanı Sör Vardis Egen dövüşle yargılanmada kaybettiğinde serbest bırakır. Catelyn Kartal Yuvası'ndan ayrıldığında Robert'i Kışyarı'nda yetiştirmeyi teklif eder ama Lysa, bu durumda kardeşini Ay Kapıları'ndan atacağını söyleyerek tehdit eder. Lysa, Tyrion Vadi'den ayrılırken ona eşlikçi vermeyi redderek Dağ Klanları tarafından öldürüleceğini umar ama Tyrion klanları kendi safına çekerek döner.

Leydi Lysa Arryn ve Lord Robert Arryn, Joffrey Baratheon'a biat etmedikleri taktirde diyarda hain olarak anılacak soylular arasında olacaklardır.

Kılıçların Fırtınası

Vadi'nin tarafsızlığı tüm taraflar için tartışma nedenidir. Lysa'nın yeğeni Kral Robb Stark bölge boyunca uzanan sınırdaki iktidarsızlığından şikâyet eder ve Kral Stannis Baratheon'da Vadi'nin desteğini dilemektedir. Lysa daha sonra Lannisterlar'ın tarafına geçerek diğer taliplerini şaşırtır. Gençliğindeki aşığı Petyr Baelish ile evlenir. Jon Arryn, oğlu Robert'i Stannis Baratheon tarafından yetiştirilmesi için uzağa yollama ihtimaliyle Lysa'nın kocasını öldürme komplosu kurduğu açığa çıkar. Daha sonra Lysa, Petyr'i yeğeni Sansa'yı öperken görür ve kıskançlıktan kudurur; Petyr tarafından Ay Kapıları'ndan itilerek öldürülür.

Kargaların Ziyafeti

Çelimsiz Robert, Vadi’nin Lord Koruyucusu olarak hüküm süren Serçeparmak'ın vasisi olmayı sürdürmektedir. Robert'e bir şey olması halinde, Kartal Yuvası'nın tahmini meşru varisi yeni şövalye ve merhum Lord Jon'un büyük yeğeni Harrold Hardyng'tir. Petyr'nin hedefi Bolton hakimiyetinde olan Kışyarı ve tüm Kuzey'i Varis Harry ile evlendirerek Sansa'nın almasını sağlamaktır.

Kendilerini İstidacı Lordlar diye isimlendiren pek çok güçlü soylu Baelish'in hükmüne karşı birleşmiştir. Vadinin savaş tarafından dokunulmaması ve şimdiye dek muhalefetlerinin barışçıl olması nedeniyle oldukça büyük askeri gücü komuta etmektedirler.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Arryn Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

  • Sör Denys Arryn, Vadi’nin Değerlisi olarak bilinir. Hanenin uzak kuzenlerinden biridir, Çanlar Savaşı'nda öldürüldü, Elbert'dan sonraki varisti.

Hane Halkı

Tarihi Üyeler