Vadi

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Arryn Vadisi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Arryn Vadisi ya da daha bilinen adıyla Vadi, Westeros'taki Yedi Krallık'ın kurucu bölgelerinden biridir. Fetih Savaşı'ndan önce Dağ ve Vadi Kralları tarafından yönetilen egemen bir uluslardı. Vadi Arryn Hanesi tarafından Kartal Yuvası'ndan yönetilir. Ay Dağları Vadi'yi çevreler. Bölgenin diğer önemli haneleri; Hunter, Corbray, Redfort ve Royce haneleridir. Vadi'de doğan soylu piçlere Taş soyadı verilir.

  Vadi'nin haritadaki yeri
  Vadi'nin haritadaki yeri
Vadi
Vadi'nin haritadaki yeri

Coğrafya

Vadi'nin sınırları kuzeyde Isırık Koyu, güneyde Yengeç Koyu, batıda Nehir Toprakları ve sınırı oluşturan Ay Dağları, doğuda ise Dar Deniz'den oluşur. Vadi kendi arasında; Arryn Vadisi, Ay Dağları, Yılanormanı, Parmaklar, Üç Kız Kardeş Adaları, Lapalar ve Çakıltaşı olarak bölümlere ayrılır.

Vadi Westeros'un doğu kıyılarında yer almaktadır, nehirleri, gölleri ve geçişi neredeyse imkansız olan Ay Dağları ile korunmaktadır. Vadi Westeros'un diğer bölgelerine göre daha izole olmuş bir bölgedir. Sert kışları yüzünden seyahatlar ancak ılık zamanlarda mümkün hale gelir ancak asi Dağ Klanları seyahati daha tehlikeli hale getirmektedir. Vadi'ye Uzun Yol ile ulaşılır, bu yol Nehir Toprakları ile Vadi'yi birbirine bağlar ve Kanlı Kapı ile korunmaktadır.

Ay Dağları

Vadi'nin uygun görülen dağlık sınırlarına batıda Kanlı Kapı ve Kartal Yuvası kuzeyde Uzunyay Kalesi dahildir. Vadi içerisindeki verimli topraklar arasında Demir Meşeler, Eski Çapa, Kızılhisar, Martı Kasabası ve Taşyazı'nın bulunduğu yarımada bulunur. Dişbudak kasabası Yengeç Koyu boyunca Vadi'nin güneydeki dağlarında yer alır. Vadi'nin kuzeyinde Ay Dağları'ndaki vadilerinde ve Yılanormanı Ormanında; Soğuksu Deresi, Yürek Evi, Yılanormanı ve Keskin Şarkı bulunur.

Ekonomi ve Halk

Vadi'nin insanları olan Vadililer; onurlu, güvenilir savaşçılar olarak bilinirler ve Yedi İnancı'da inanırlar. Ay Dağları'nın eteklerinde yaşayan bazı insanlar Kartal Yuvası'nın egemenliğini kabul etmeyip kendi kurallarına göre yaşarlar. Bu Dağ Klanları'ndan Kara Kulaklar ve Yanık Adamlar seyahat eden insanları gafil avlayan İlk İnsanlar'ın torunlarıdır. Üç Kız Kardeş'te yaşayan halk ise Kız Kardeşliler olarak bilinir.

Vadi'de buğday, mısır ve arpa yetiştirilir. Yüksek Bahçe'deki kadar tatlı olmasada  balkabağı ve bazı meyvelerin de yetiştirildiği görülür. Waxley Hanesi kokulu mum üretmek ile meşhurdur. Mumların kokuları hindistan cevizi kokusundan olabileceği gibi diğer pahalı baharatlardan da elde edilebilir

Yarı resmi kaynaklara göre Vadi muhtemelen kırk beş bin asker toplayabilir.

Tarihi

Kahramanlar Çağı'nda Vadi seyrek nüfuslu ve küçük İlk İnsan krallıkları tarafından yönetilen bir yerdi. Binlerce yıl önce yaşamış Kanatlı Şövalye Vadililer'in efsanevi kahramanlarından biridir.

Arryn Vadisi

Andallar Westeros'u İstila etmeye Vadi'den başladılar. Oysaki İlk İnsan kralları yeni gelenlere karşı ılımlıydılar ve ittifak arayışı içindeydiler ancak sonuç hep felaket oldu. Arryn Hanesi Yedi Yıldız Savaşı'nda İlk İnsanlar'ı yenerek Vadi'de hak iddia etti. Arryn'ler Yedi Krallık içinde Andal soyunun en saf temsilcisidir. Arryn'ler yaklaşık altı bin yıl boyunca Vadi'yi Dağ ve Vadi Kralı olarak yönettiler. Andallar'ın kurallarını kabul etmeyen İlk İnsanlar Ay Dağları'na kaçtılar ve Dağ Klanları'nı oluşturdular.

İki bin yıl önce Üç Kız Kardeş Yağması ardından Vadi bin yıl Kuzey'le savaştı. Kurt Mağarası Osgood Arryn tarafından kuşatıldı ve iki krallık arasındaki savaş sırasında Pençe Oswin tarafından yakıldı. Sadakatleri zayıf olmasına karşın Üç Kız Kardeş'ler Arryn'lere biat ettiler.

Arryn'ler Fetih Savaşı sırasında Fatih Aegon'a diz çöktüler, Demir Taht'ın kontrolünü Vadi'ye getirdiler. Ejderhaların Dansı sırasında Jacaerys Velaryon Siyahlar'ın davası için Vadi'yi kazandı. Vadi Birinci Blackfyre İsyanı sırasında Targaryen'lere sadık kaldı. Arryn'ler Büyük Bahar Salgını sırasında Vadi'ye erişimi engelledi.

Jon Arryn Kral Aerys II Targaryen'in Eddard Stark ve Robert Baratheon'u teslim etme emrini reddedince Robert'ın İsyanı Vadi'de başlamıştır. Martı Kasabası'nda Jon Arryn Targaryen yanlısı olan sancaktarlarını yenmiş ve Robert'ın Demir Taht'ı almasına büyük yardımlarda bulunmuş, savaştan sonra ise Kral Eli seçilmiştir. Lord Arryn'in yokluğunda Nestor Royce Vadi'nin Başvekilharcı olarak Vadi'yi yönetir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Jon Arryn'in ani ölümü sonrasında dul eşi Lysa ve oğulları Robert Kral'ın Şehri'nden Kartal Yuvası'na kaçar. Ablası Catelyn Tully Tyrion Lannister'ı kaçırır ve Kışyarı'na getirmek yerine Vadi'ye tutsak olarak götürür, bu durum Lord Tywin Lannister'ın Nehir Toprakları'nda savaş başlatmasına yol açar.

Kralların Çarpışması

Lysa Beş Kralın Savaşı sırasında Vadi'nin gücünü kullanmayı reddeder.

Vadi'nin temsili haritası

Kılıçların Fırtınası

Kral Joffrey Baratheon'un ölümünden sonra Petyr Baelish Sansa StarkKral'ın Şehri'nden kaçırır ve onu Vadi'ye getirir. Petyr Parmaklar'da Lysa'yla evlenir ancak daha sonra onu Kartal Yuvası'nın Ay Kapıları'ndan iter.

Kargaların Ziyafeti

Petyr Vadi'nin Lord Koruyucusu ve yetim Lord Robert Arryn'in koruyucusu olarak yönetime başlar, İstidacı Lordlar bu duruma nefretle yaklaşır. İstidacı Lordlar Ay Kapıları'dan Kartal Yuvası'na çıkarlar.

Ejderhaların Dansı

Davos Seaworth Tatlı Kız Kardeş'e çıkar. Lord Godric Borrell Davos'u Lord Triston Sunderland'e teslim etmek yerine Beyaz Liman'a gitmesini sağlar.

Alıntılar

Vadi'de lordlar çoktur. Büyük bir grup oldukları gibi düşünceleride değişiktir.

George RR Martin