Artys Arryn

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
ArrynHanesi.PNG
Artys Arryn
ArrynHanesi.PNG
Artys Arryn.jpg
Karakter Bilgisi
Tam isim İsminin birincisi Artys Arryn
Lakap Şahin Şövalye
Kanatlı Şövalye
Unvan Sör
Dağ ve Vadi Kralı
Irk Vadili
Doğum , Dev Mızrağı.
Aile
Hane Arryn Hanesi
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)

Artys Arryn, ilk Dağ ve Vadi Kralı, Westeros'un büyük hanelerinden Arryn Hanesi'nin kurucusudur. Taç giymesinden önce Şahin Şövalye olarak bilinen Sör Artys, Yedi Yıldız Savaşı'nda İlk İnsan krallarını yenen Andallı şövalyedir. Andal İstilası'ndan binlerce yıl önce anlatılan Vadi'nin efsanevi kahramanı Kanatlı Şövalye ile birleştirilir.

Tarihi

Artys Dev Mızrağı'nın gölgesinde saf Andal kanıyla doğmuştur. Kalkanında ay ve şahin yer alır, şahin kanatlarını açmış gümüş rengindedir ve bu kalkan nedeniyle Şahin Şövalye lakabını kazanmıştır. Zamanının en iyi savaşcısı olarak kabul edilir, mızrakta ve kılıçta yeteneklidir. Kurnaz ve becerikli bir lider olarak bilinir, yanında savaşan herkes tarafından sevilirdi.

Bu sıralarda Kral Robar II Royce İlk İnsanlar'ı birleştirdi, Vadi'nin Ay Dağları'nın ve Parmaklar'ın Kralı oldu. Bölünen Andal hanelerine ve krallıklarına saldırdı, Sör Artys'in önderliğindeki birleşik Andal orduları ise Kral Robar'ın ordularına saldırdı. Son saldırı olan Yedi Yıldız Savaşı'nda Andal orduları zafere ulaştı. Artys bir keçi yolundan beş yüz şövalyesiyle ilerler, Dev Mızrağı'nın arkasında gücü azalmış orduları izler. Yem olarak bırakılan ana orduya saldıran Robar iki ateş arasında kalarak ölür. Bazıları onu öldürenin bizzat Artys olduğunu söylese de yüzyıllar boyunca farklı adaylar çıkarılmıştır.

Andal İstilası sonrasında İlk İnsan haneleri Dağ ve Vadi Kralı ilan edilen Sör Artys'e diz çökerler, böylece Arryn Hanesi kurulmuş oldu. Daha sonraki yıllarda Kanatlı Şövalye'yle birleştirilip efsane haline getirilmiştir.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Lord Robert Arryn'in en sevdiği hikaye Kanatlı Şövalye'dir. Kartal Yuvası'ndan inmeden önce Alayne'den Sör Artys'in üç hikayesini talep eder.