Arya Stark

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Arya sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Arya Stark
StarkHanesi.PNG
John Picacio Arya.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Arya Atsurat
Arya Ayakaltı
Arry
Yumurtasurat/Yumurtakafa
Gelincik
Nymeria/Nan
Tuzlu
Kanallardan Cat
Beth
Kör Kız
Merhamet
Unvan Prenses
Bağlılık Stark Hanesi
Yüzsüz Adamlar
Kültür Kuzeyli
Doğum 289FSKışyarı
Kitap(lar) Taht Oyunları (POV)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhalarla Dans (POV)
Kış Rüzgarları (POV)
Oyuncu Maisie Williams
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Arya, Kral Toprakları'nın altındaki mahzenlerde keşif yaparken
Arya, Kral Toprakları sokaklarında eğitim yaparken
Yoren ile Gece Nöbetçileri'ne yolculuk eden yeni üye Arry olarak Arya
Braavos'taki Kanalların Kedisi eğitiminde
Arya Harrenhal muhafızını öldürür ve Valar Morghulis diye fısıldar-by Tim Tsang©

Arya Stark, Lord Eddard ve Leydi Catelyn Stark'ın üçüncü çocuğu ve ikinci kızıdır. Taht Oyunları'nın başında dokuz yaşındaydı. Robb, Bran ve Rickon adında üç erkek kardeşi, Jon Kar adında üvey ağabeyi, Sansa adında bir ablası vardır.

Kardeşleri gibi, bazı zamanlar rüyasında ulukurt olduğunu görür. Ulukurduna, aynı isimde olan Rhoynar'lı bir savaşçı-kraliçeye ithafen Nymeria adını vermiştir.

Arya her beş kitapta POV bölümlere sahip tek karakterdir.

Karakter ve Görünüş

Arya, Taht Oyunları başladığında 9 yaşındadır. Arya, ablası Sansa'nın aksine dövüşe ve keşife meraklı cesur bir kızdır. Arya, asil kadınların geleneksel uğraşlarından daha fazlasını yapan Sansa'nın iğrendiği şeyleri, turnuvalarda at sürmeyi ve bir kılıçla nasıl savaşacağını öğrenmeyi istemektedir. Arya özellikle kendisini savaşçı uğraşlara teşvik eden üvey ağabeyi Jon Kar'a oldukça yakındır. Jon Kar, Arya'ya ilk kılıcı İğne'yi hediye olarak verir. Yolculukları sırasında, Arya çetin şartları kabullenerek büyük güçlülük, kurnazlık ve cesaret gösterir. Atılganlık huyunu halası Lyanna'dan aldığı söylenir. Arya'nın görünüşü uzun yüzü, gri gözleri ve kahverengi saçlarıyla Tully'den çok Stark görünüşüne benzer. Serinin başında, genellikle lakabı "Arya Atsurat" temsilen çirkin olarak kabul edilirdi ve sık sık erkekle karıştırılırdı. Ancak, ilerleyen kitaplarda adamların gözlerini ondan ayıramadığı ve güzel Lyanna'yla kıyaslanınca hoş olduğu açıklanır. Solaktır, hızlıdır ve beceriklidir. Braavosi'deki Su Dansçısı eğitiminde basit kılıç oyununu ve sonra bıçakları nasıl kullanacağını öğrenmiştir. Rüyalarındaki ulu kurdu Nymeria ve Braavos'taki kedilerin içine girmesinden dolayı bir warg'tır. Kışyarı'da soylu eğitimi almıştır e matematikte iyi olduğu, harika bir at binicisi olduğu söylenmektedir. En azından bunu biraz Yüce Valyrian dilini bilerek kanıtlamıştır. Ayrıca Nazik Adam'ın emirleri altında dil öğrenme girişiminde güçlü bir aksanla Braavosi dilini de konuşmaktadır. Hızlı, meraklı bir aklı ve bilgiç bir görünümü vardır.

Geçmiş

Arya, Kuzey Muhafızı ve Stark Hanesi'nin başı Lord Eddard Stark ile Leydi Catelyn'in üçüncü çocuğu ve en genç kızıdır. Eddard Stark'ın Greyjoy İsyanı'ndan dönüşünden kısa bir süre sonra doğmuştur. Sansa adında bir ablası vardır. Robb adında ağabeyi ve Bran ile Rickon adında iki erkek kardeşi vardır. Ayrıca piç bir üvey ağabey olan Jon Kar da vardır. Dokuz yaşlarında, kendini özgür ve vahşi ruhlu bir kız olarak hemen göstermiştir. Ablasının aksine bir leydi olma, nüfuzlu ve güçlü bir lordla evlenme, dans etmek, şarkı söylemek, nakış gibi kadınca sanatları ve gelenekleri reddeder. Savaşa ve keşife merakı dadısı Septa Mordane ve ailesini "deli" etmektedir. Kışyarı'nın çalışanları ve hizmetlilerince "Arya Ayakaltı" olarak bilinir, çünkü her zaman olduğu yerdedir.

Taht Oyunları

Arya, El olan babası Eddard ile beraber Kral Toprakları'na seyahat eder. Ayrılmadan önce, üvey ağabeyi Jon Kar ona veda hediyesi olarak İğne adında kılıcı verir. Ustalaşması için pratik yapması gerektiğini söyler ve ilk dersini "sivri ucunu kullan" diyerek verir. Güney yolunda, kılıcıyla oynarken Mycah adında köylü bir çocukla dost olur. Bir gün, çalılıklarda oynarken Prens Joffrey ve ablası Sansa tesadüfen onları bulur. Arya, Mycah'ı Joffrey'nin işkencelerinden korur ve ulu kurdu Nymeria Joffrey'in kolunu yaralayıp defederek Arya'ya yardım eder. İntikam olara Nymeria'nın öldürüleceğini bilen Arya ve Jory Cassel kurdu uzağa kovalar. Arya, Kral Robert'ı ikna etmiştir ama Kraliçe Cersei Nymeria'nın yerine Sansa'nın ulu kurdu Leydi'nin öldürülmesini emreder. Kaçmış olan köylü çocuk Mychah yakalanmıştır ve Joffrey'in "köpeği", Tazı tarafından öldürülmüştür. O andan itibaren, Arya, Lannisterlar ve Clegane için devamlı bir nefret besler ve kendi elleriyle Mycah'ın ölümünün intikamını almayı diler. Kral Toprakları'ndayken babası İğne'yi bulur ama hediyeyi veren Jon'un ismini söylemeyi reddeder. Babası silahşörlük hakkında kararları kesinse eğitilmesi gerektiğini fark eder ve ona kılıç dersi veren bir eğitmen bulur. Arya ünlü bir Braavosi silahşörü Syrio Forel altında yetişir. Eğitmenin sertliği ama yaratıcılığı ve koruyuculuğu altındaki Arya, İğne ile Braavosi tarzında dövüşmeyi öğrenir. Zamanının çoğunu, Forel'in ona öğrettiği gibi kılıç egzersizleri yapmaya ve denge durmaya harcar. Bir antremanı sırasında kalede gizli bir geçidi keşfeder. Tasvir edilene göre Varys ve Illyrio olabilecek iki adamın, babası, Cersei ve Varys'in çocuk ajanları hakkında konuştuğuna kulak misafiri olur. Kızıl Kale'den Stark'ların temizlenmesi sırasında, babasının kendilerini gönderdiklerini söyleyen Lannister muhafızlarının yalan söylediğini anlayan Syrio Forel eğitim kılıcıyla Arya'yı saldırganlardan kurtarır, böylece kaçabildi. Arya daha önce bulduğu geçidi kullanarak kaleden çıkar ama kapıların sıkıca korunduğu şehirden çıkamaz. Bit Çukuru'nun sokaklarında yemek için güvercin ve sıçan yakalarak yaşar, ta ki babasının halk önünde mahkumiyetine şahit olduğu gün gelene kadar. Daha sonra onu fark eden, Eddard'ın idamını izlemesinden kurtaran ve Kral Toprakları'nın dışına çıkaran Gece Nöbetçileri'nden Yoren onu kalabalıkta bulur.

Kralların Çarpışması

Arya, Yoren ve Gece Nöbetçileri'nin yeni üyelerinin oluşturduğu ekiple Kral Toprakları'ndan kaçar ve Yoren'le Sur'a giden yolda kendisini Kışyarı'da bırakmasını planlar. Yoren, Arya'nın kafasını kazıtır ve kendisiyle birlikte Sur'a giden acemi bir çocuk Arry kimliğiyle tanıtır. Çok geçmeden Tanrı Gözü gölüne yakın terkedilmiş bir kasabaya ulaşırlar ve orada Sör Amory Lorch'un önderliğinde akıncıların saldırısına uğrarlar. Arya, Gendry, Al Turta, Lommy Yeşilel ve Gelincik ile birlikte hayatta kalarak kaçan birkaç kişiden biridir. Kaçmadan önce, zincirli Gece Nöbetçileri tutsakları Jaqen H'ghar, Rorge ve Isırgan'ın hayatını kurtarır. Al Turta ona Yumurtasurat diye seslenir ve Lommy ise Yumurtakafa der. Arya, Vadeci'nin köylülere sorular sorarken sekiz gün geçirdikleri gelecek kasabada Sör Gregor ve adamları tarafından yakalanan kadar hayatta kalan birkaç kişinin başına geçti. Ondan sonra Harrenhal'a götürüldüler ve hizmetçi yaptılar. Yolculukta, nefret ettiklerinin ve öldürmek istediklerinin Darbe Listesi'ni yarattı. Harrenhal'da İnildeyen Kule'de çalışan Weese'in kahyası olarak atandı. Birkaç gün sonra, Sör Amory Lorch'un hizmetinde çalışan kurtardığı Jaqen ve diğer iki tutsakla karşılaşır. Jaqen gece ona gelir ve kurtardığı üç yaşam için üç ölüm sunar. Birkaç gün sonra Arya nasıl toplu tecavüze katıldığını anlatarak övünen Chiswyck'in adını verir ve üç gün sonra Chiswyck ölür. Daha sonra ona vuran Weese'in adını verir. Weese'in ölüsü bulunamaz, daha sonra küçük köpeği boğazını ısırmış şekilde bulunur. Söyleyeceği son ismi hesaplamaya çalışırken, Tywin'in veya Amory Lorch'un ismini söylemesi gerektiğini fark eder. Biraz pişmanlıkla, son sayıyı nasıl vereceğini hakkında iyicene düşünür. En son Jaqen'e ismini verir. Jaqen önünde kendisini dehşete düşürerek yüzünü değiştirir ve kendisi için ölme zamanının geldiğini söyler. Arya'ya demir bir sikke verir, böylece tekrardan onu bulabilecekti, daha sonra Jaqen gider. Ertesi sabah, Lord Roose Bolton kalenin sorumluluğunu almak için gelir. Arya, bu sefer kendine Nymeria ya da kısaca Nan diyerek, tutsakları kurtarma rolü için Roose'un hizmetçisi olur. Daha sonra birbirlerini tanımamalarına rağmen yanlışlıkla Robb'un Freylerle olan anlaşması altında evleneceği kız, toprak sahibi ile tanışır. Roose'un emrinde tamamen iyi muamele gördüğünü anlar ve Kışyarı'ya, ailesine gitmek girişimiyle onunla birlikte gitmeyi diler. Fırsatını bulduğunda bunu ona açıkça söyler. Roose ona kabaca davranır, bu yüzden Arya kendisini o gidene kadar tutar. Harrenhal, Vargo Hoat'a kaldıktan sonra Arya kapı muhafızını öldürerek Gendry ve Al Turta ile birlikte kaçar.

Kılıçların Fırtınası

Arya ve yoldaşları kuzeye giden yoldayken, rüya gördüğü sırada Nymeria'nın içine girerek kendilerinin peşinden gelen Cesur Yoldaşlar üyelerini öldüren Nymeria'yı görür. Kısa süre sonra, o ve yoldaşları Sancaksız Kardeşlik grubu tarafından bulunur ve Dizçöken Adam Hanı'na götürülür. Orada kendisini Arya Stark olarak fark eden babasının eski muhafızlarından Harwin ile karşılaşır. Arkadaşı Al Turta handa kalıp fırıncı olarak çalışmaya karar verirken Arya grupla saklanma yerlerine yolculuk eder. Kardeşlik'in kampında Arya, yargılama için yeni yakalanan Sandor Clegane ile karşılaşır. Arya onu Mycah'ın katili olarak suçlar, daha sonra dövüşle yargılanmayı hak ettiğini söyler. Sandor hayatta kalır ve böylece özgür bırakılır. Kardeşlik'le hayal kırıklığına uğramış Arya kaçmaya çalışır ve sonunda grubun izini süren Sandor Clegane tarafından kaçırılır. Sandor onu ağabeyi Robb'a geri götürmeyi ve hizmetinde yer kazanmayı planlayarak İkizler'e götürür. İkizler'e vardıklarında Kızıl Düğün katliamı başlamıştır ve Tazı, Arya'nın kaleyi girip öldürülmesini engeller. Sandor onu götürebileceği geriye kalan tek yer olan, Arya'nın teyzesi Lysa tarafından yönetilen Arryn Vadisi'ne gitmeye karar berir. Doğu yolunda, Arya eyerlenmiş bir at bulur. Onu kendi binek hayvanı olarak alır ve Korkak adını verir. Çok geçmeden Vadi'ye ve Lysa'ya ulaşamayacaklarını anlarlar, ancak bunun yerine Nehirova'ya geri dönüp onu Sör Brynden Tully'e fidye karşılığı bırakmaya zorlar. Yolda durdukları bir handa, Arya'nın ölüm listesinde olan genç toprak sahipleri iki adamla, Vadeci ve Polliver ile karşılaşırlar. Tazı sarhoş olur ve kavga doğar. Tazı, Polliver'i öldürürken Arya diğer toprak sahibini öldürmeye yeltenir, yine de kavgada ağır bir şekilde yaralanır. Vadeci, Sandor'a yaklaşırken Arya sessizce sokulur ve onu bıçaklar. Harrenhal'a yolculukta kurbanlarını sorduğu soruları vahşice hatırlayarak onu bıçaklamaya devam eder. Daha sonra, Sandor ona yaralarından dolayı ölmek üzere olan toprak sahibinin işini bitirmesini emreder. Arya, Polliver'in mülkünün içinden İğne'yi geri ister ve onu toprak sahibinin kalbine sokar. Arya ve Sandor, Tuz Çukuru köyüne doğru ilerler ama Sandor devam etmek için çok güçsüzdür ve atından düşer. Arya onu öldürmeyi amaçlayarak İğne'yi çeker ama Sandor bunu yapması için yalvardıktan sonra onu orada bırakarak gider. Tuz Çukuru'nda Korkak'ı satar ve Valyrian sözcükleri "Valar Morghulis" ile birlikte Jaqen H'ghar'ın ona verdiği sikkeyi kullanmasıyla Braavos'a giden bir gemi ''Titan'ın Kızı'''na geçiş hakkı kazanır.

Kargaların Ziyafeti

Titan'ın Kızı'nda Braavos'a yolculuğu sırasında Tuzlu ismini kullanır. Gemicilerin çoğu ve hatta Kaptan Ternesio Terys bile ona adlarını öğrenmesini ve unutmamasını rica eder, ve pek çoğu ondan korkuyor görünmüştür. Kaptan'ın büyük oğlu Yorko, Arya'nın kıyıya ulaşması için kürek çeker. Braavos'ta, Arya Stark kendini kibar bir yaşlı adamın onu Yüzsüz Adamlar loncasına soktuğu yer olan Siyah ve Beyaz Hanesi'nde bulur. Ondan eğitime başlaması için kendisine ait şeyleri, eski kişiliğini bırakmasını istemişlerdir. Güvenli bir yerde sakladığı İğne dışında her şeyi istendiğini gibi yapar. Arya eğitimi nedeniyle sokak çocuğu olarak Kanalların Kedisi kimliği altında şehirden dışarı çıkıp sırları öğrenmesi gerekmektedir. Ayrıca Braavosi dilini öğrenmeye ve Kimsesiz'den yalan söyleme sanatı derslerini almaya başlar. Bir gece, aylar sonra, Dareon adında Gece Nöbetçileri'nden bir kaçak öldürür ve "Arya" için olan sütü kabul eder. Ertesi sabah kör olarak uyanır.

Ejderhalarla Dans

Arya kör olmayı ve Braavos'taki Siyah ve Beyaz Hanesi'nin hizmetinde olmayı sürdürür. Körlük her gece içtiği sütten dolayı etkilenir. Ulu kurdu Nymeria'nın gözlerinden rüya görmeye devam eder ama bunu kimseye söylemez. Hala arkasında Arya Stark kimliğini bırakmaya çalışır. Kör iken, dilenci bir kız Beth'in maskesini giyer. Braavos'un sokaklarında para için dilenerek ve bilgi parçalarını dinleyerek dolaşır. Yalan söylemekte ve diğerlerinin yalanlarını anlamakta daha da iyi olur. Görüşünü yeniden kazandıktan sonra, Arya'ya ilk suikast görevi verilir. Kendisinden gemiler için bir tür sigorta satan yaşla bir adama hediye vermesi istenmektedir. Nazik Adam onu duvarlarda binlerce yüzlerin asılı olduğu Beyaz ve Siyah Hanesi'nin gizli alt bölmesine götürür. Ona babası tarafından dövülmüş, Beyaz ve Siyah Hanesi'ne hediye istemek için gelmiş çirkin, kırgın bir kızın yüzü verilmiştir. Arya günlerce dikkatli bir şekilde hedefini izler. Yaşlı adamın nereye giderse gitsin yanında muhafızları olduğunu ve kendisine verilen sikkeleri her zaman dişleriyle kontrol ettiğini fark eder. Onu izlerken, kaderini haklı çıkarma yolları bulmaya çalışır ama Nazik Adam ona yaşlı adamı sorgulamanın onun işi olmadığı söyler. Sonunda, yaşlı adamla tanışmak için yolundaki kaptandan bir çuval sikke çalıyormuş numarası yapar. Çantayı parçalamaya girişir ve kaptanın sikkelerinden biriyle kendi zehirli sikkesini değiştirir. Değiştirdikten sonra kaçar. Daha sonra yaşlı adamın kalbi gizemli bir şekilde erir. Nazik Adam ondan sonra Arya'ya bir yardımcısının pelerinini verir ve Izembaro ile ilk çıraklığına başlamak için göreve seçilir.

Kış Rüzgarları

Arya "Merhamet" veya "Mercedene" kimliğinde, Izembaro'nun sahip olduğu tiyatroda maskeli oyuncudur. Hala kurt rüyaları görmektedir ve sonuncusunda bir ağaç onu izlemektedir. Sör Harys Swyft görev dahilinde Braavos Demir Bankası ile görüşmek için Braavos'a geldiğinde, oyuncular Zalim El oyununu sergiler. Oyunda, Arya muhtemelen Sansa Stark'ı temsil eden ve Tyrion tarafından tecavüz edilen hizmetlidir, Tyrion'ı oynayan adam Bobono adlı bir cücedir. Ancak oyunun başında Arya, Swyft'in iki muhafızının konuştuğuna dikkat eder. Bunlardan birisi Tatlı Raff'dır. Arya, Tatlı Raff'ı cazibesiyle baştan çıkarır ve onu odasına götürür. Odaya gelirken onu koşturarak yorar ve böylece onu uyluğundan bıçaklamaya uygun hale getirir. Raff'ın uyluk atardamarını keser ve onu yürüyemez hale getirir. Raff, Arya'ya kendisini şifacıya götürmesi konusunda yalvarır ama Arya yanıt olarak “Öyle mi düşünüyorsun?” diye sorup bıçağı gırtlağına sokar tıpkı onun Lommy'ye yaptığı gibi. Arya, Raff'ın cesedini kanallardan birine atar ve oynaması gereken sahneden önce tiyatroya varır.

Alıntılar

"Bir kurt kadar sert. Korku kılıçtan derin keser.

Kaybetmekten korkan adam zaten kaybetmiştir. Korku kılıçtan derin keser."

"Sör Gregor, Dunsen, Tatlı Raff, Sör Ilyn, Ser Meryn, Kraliçe Cersei, valar morghulis."

Arya ve Ölüm

Vadeci'nin ölümü

Yolculuğu sırasında, Arya savaştaki Nehir Toprakları'nda pek çok çetin şartlara maruz kalmıştır. Atılgan kişiliği onu savaşmaya ve ilk adımı atmaya yönlendirmiştir, ve bu yüzden öldürmek kendisini etkilemiştir, en sonunda belirgin karakterleri öldürmeyi arzulamıştır. Bu davranış biçimi, ölümü ve öldürmeyi kötü olduğunu vurgulayan lideriyle Braavos'taki suikastçı öğrenimiyle ''Kargaların Ziyafeti'''nde son bulmak zorunda kalmıştır. Ancak yine de kafasında ölmelerini dilediği insanların isimlerini tekrar etmeye devam eder. Bazı isimleri gidişiyle eklemiştir ve diğerlerini ise karakterin ölmesiyle ya da kendisine yakın olmasıyla kaldırmıştır. Bunu yapmak için duayı söyler ve Valar Morghulis kelimeleriyle bitirir. İsimler ise:

Kişi Sebep Durum Akıbet
Ser Gregor Adamları Arya'yı ve küçük bir grubu kaçırdı Öldü Tyrion Lannister'ın dövüş ile yargılanması sırasında Kral Toprakları'nda Oberyn Martell tarafından zehirli bir mızrak ile biçildi. (Arya öldüğünü bilmediği için onu hala listesinde tutar.)
Dunsen Gendry'nin kaskını çaldı Yaşıyor
Polliver İğne'yi Arya'dan çaldı Öldü Tazı tarafından Yol Ağzındaki Han'da öldürüldü
Chiswyck Layna'ya yapılan toplu tecavüzde yer aldı. Öldü Arya'nın emri üzerine Jaqen H'ghar tarafından Harrenhal'un duvarlarından aşşağı atıldı
Tatlı Raff Lommy Greenhands'i öldürdü Öldü Arya tarafından Braavos'ta Merhamet kimliğinde öldürüldü
Vadeci Sorgu sırasında mahkumlara işkence etti Öldü Yol Ağzındaki Han'da Arya tarafından öldürüldü
Sandor Clegane Mycah'ı öldürdü Öldü Yol Ağzındaki Han'da dövüşte aldığı yaraların acısına dayanamaz ve ölür (Arya onu ölmeden önce listeden çıkarır, ama acı çekerken onun çabuk ölümü tatmasına izin vermez.)
Sör Amory Yoren'i öldürdü Öldü Harrenhal'da Vargo Hoat'ın ayısı tarafından ayı pistinde katledildi
Sör Ilyn Eddard Stark'ın kafasını kesti Yaşıyor
Ser Meryn Syrio Forel'i öldürdü Yaşıyor
Kral Joffrey Baratheon Eddard Stark'ın idam emrini verdi Öldü Kendi düğününde Petyr Baelish ve Olenna Tyrell'in işbirliğiyle zehirli şarap içerek öldü
Kraliçe Cersei Eddard Stark'ın ölümünde rol oynadı Yaşıyor
Weese Arya'yı istismar etti Öldü Jaqen H'ghar'ın etkisiyle kendi köpeği tarafından öldürüldü.

Arya Kızıl Düğün sonrası listesine Freyleri de eklemek istemiştir ancak isimlerini bilmemektedir. Ayrıca listesinde olmayan kişileri de öldürmüştür. Bunlar:

Ayrıca Jaqen H'ghar, Rorge ve Isırgan ile birlikte sekiz Harrenhal gardiyanın öldürülüşünde yer almış, kullandığı lakaptan dolayı "gelincik çorbası" olarak hatırlanan olayı başlatan kişidir.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beron
 
Lorra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnor
 
Lyanne Glover
 
Willam
 
Melantha Blackwood
 
Artos
 
Lysara Karstark
 
Berena
 
Alysanne
 
Errold
 
Rodrik
 
Arya Flint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
 
Edwyle
 
Marna Locke
 
Jocelyn
 
Benedict Royce
 
Brandon
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Royce Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rickard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyarra
 
Branda
 
Harrold Rogers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
Bilinmeyen
 
Eddard
"Ned"
 
Catelyn
Tully
 
Lyanna
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Kar
 
Robb
 
Jeyne
Westerling
 
Sansa
 
Tyrion
Lannister
 
Arya
 
Brandon
"Bran"
 
Rickon