Arys Oakheart

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Oakheart H.png
Arys Oakheart
KralMuhafızı.PNG
Arys.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Beyaz Şövalye
Unvan Sör
Bağlılık Kral Muhafızları
Oakheart Hanesi
Kültür Menzil
Doğum .FSEski Meşe
Ölüm 300FSYeşilkan
Anne Arwyn Oakheart
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Sör Arys Oakheart, Oakheart Hanesi'nden bir şövalyedir ve Kral Robert I Baratheon'un Kral Muhafızları'ndandır. Arys, Eski Meşe'nin Leydisi Arwyn Oakheart'un en küçük oğludur. Kargaların Şöleni'nde POV karakterlerinden biri olmuştur.

Dış Görünüş ve Karakter

Arys, açık kahverengi saçları ve fena sayılmayacak bir yüzü vardır. Sansa Stark, onun nazik ve samimi biri olduğunu düşünür. Tuniğinde göğsüne altın iplikle işlenmiş Oakheart Hanesi'nin meşe ağacı arması vardır ve kral muhafızı zırhı beyaz pullarla süslenmiştir. Arys'in en az üç pelerini vardır: ikisi yündü; biri hafif ve diğeri ağır. Üçüncüsü ince, beyaz ipektendiir.

Geçmiş

Sör Arys, 290FS Kral Muhafızları'na katıldı.

Dorne'da Arys, Prenses Arianne Martell tarafından baştan çıkarılmaktadır - Sacha Angel Diener © tarafından Fantasy Flight Games için yapılmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Arys, Eddard Stark onuruna düzenlenen El Turnuvası'nda yarıştı. Sör Barristan Selmy azledilirken Arys de taht odasındadır ve eski yeminli kardeşinin utancına gülenlerdendir.

Arys ve Myrcella

Kralların Çarpışması

Arys Oakheart, Kral Joffrey'nin muhafızları arasında Sansa Stark'a en nazik davrananıydı, bu yüzden Sansa, Sör Arys’i diğerlerine tercih ediyordu. Kral sık sık Kral Muhafızları'na - Sör Gregor Clegane hariç- Sansa'yı dövdürüyordu, adamlar hiç sorgulamadan onun bu isteğini yerine getiriyorlardı. Fakat Sör Arys, kral ondan bunu istediğinde Sansa'ya vurmadan önce itiraz ederdi veya yavaşça vururdu. Joffrey, Sansa'yını getirmesi için Arys'i görevlendirdiğinde Arys, onunla sık sık hoş sohbetler yapardı, biri ona karşı çıkana dek ve cesaretinin el verdiği kadarıyla konuşurdu. Arys, Kral Joffrey'nin 13. İsim Günü Turnuvası'nda Sansa'ya eşlik etmiştir ve turnuvayı kazanacağına güvendiğini fakat bu zaferin çok haz verici olmayacağını söylemiştir. Mızrak dövüşlerinde de başarılıydı, turnuvayı kazanmıştır. Dedikoduya düşkündür, Sansa'ya Kraliçe Cersei'nin babası Lord Tywin'e şehre gelmesini ve ordusunu Lannister gücüne katmasını emretmesine rağmen Lord Tywin'in ordusunu Harrenhal’a götürdüğünü söyler.

Arys Oakheart, David Palumbo tarafından ©Fantasy Flight Games için yapılmıştır.

Sör Arys, Trystane Martell ile evlenmek için Dorne'a giden Myrcella Baratheon'un koruması ona olarak eşlik etti. Arys, Sansa'ya vurduğundan dolayı pişmandır, Tyrion Lannister onu bu göreve seçince şükranını sunmak için Savaşçı'ya bir mum yakmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Tywin Lannister, Arys'ten Myrcella ile Trystane'in çok iyi anlaştığını ve Myrcella'nın Prenses Arianne Martell'den çok hoşlandığını yazan bir mektup alır ve mektup hakkında Tyrion'ı bilgilendirir.

Kargaların Ziyafeti

Arys'in Dorne'a varışından itibaren geçen altı ayda Dorne Prensi Doran Martell'in kızı ve varisi Arianne, onu baştan çıkarır. Arianne, kardeşi Kral Tommen'a karşı gizlice Dorne kanunlarına göre doğum hakkıyla önde olan Myrcella'nın tahttaki hakkını desteklemektedir, Demir Taht'a isyan edip Kral Toprakları'nda bir karışıklık çıkarmayı ummaktadır ve Arys'i kendisine destek vermeye ikna etti. Arys, Myrcella'yı Arianne'nin ortaklarının yanına getirir ve Yeşilkan'a doğru yolculuğa koyulurlar. Fakat planları açığa çıkar, Yeşilkan'da Prens Doran'ın korumaları ile karşılaşırlar. Arys, Martelllerin üzerine gider ve yaralanmasına rağmen korumaların ikisini öldürür. Atından inip kılıcını tutabilmiş olmasına rağmen kılıcını yavaşça kaldırabilmiştir ve Doran Martell'in başkoruması Areo Hotah,tepesinde belirmiş ve onu baltasıyla öldürmüştür. Daha sonra Prenses Arianne esareti sırasında Arys'in ölümü hakkında kabuslar görür. Babası onu çağırdığında Arys'in yeminli kardeşi Sör Balon Swann'ın Güneş Mızrak'ına doğru yola çıktığını ve vardığında Arys'i görmeyi beklediğini kızına bildirir. Arys'in ölümünün arkasındaki gerçeği Swann'dan saklamak için Arys'in Myrcella'yı korurken öldüğünü söyleyeceklerdi.

Ejderhaların Dansı

Dorne'un saray halkı Sör Balon Swann'a Arys'in Sör Gerold Dayne tarafından öldürüldüğünü bildirir.

Alıntılar

Arianne ve Arys, Magali Villeneuve© tarafından
Başka bir kadınım olmadığını biliyorsunuz. Sadece... vazife.

Arys'ten Arianne Martell'e

Yemin etmeyi, o yemini tutmaktan daha kolay bulan adamlar her zaman var olmuştur.

Arys'ten Arianne Martell'e

Değersiz Sör Arys olarak anılmayacağım, pelerinimi lekelemeyeceğim.

Arys'ten Arianne Martell'e

Ben hâlâ nefes alıyorken prensesi götüremezsiniz.

Arys'ten Areo Hotah'a

Arys Hakkında Alıntılar

Arys, tatlım, benim beyaz şövalyem, neden yaptın? Teslim olmalıydın. Sana söylemeye çalıştım ama kelimeler boğazımda takıldı. Seni yiğit aptal, ölmeni istemedim ve Myrcella, ah tanrılar merhamet edin, o küçük kız...

Arianne Martell'in düşünceleri

Areo Hotah’a beni kurtarmak umuduyla mı saldırdı ? Yoksa bunu benden kaçmak ve utancım kendi kanıyla temizlemek için mi yaptı?

Arianne Martell'in düşünceleri