Asha Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Asha Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Thekrakens's daughter.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Esgred
Kraken'in Kızı
Unvan Prenses
Kara Rüzgar 'ın Kaptanı
Derinorman Kalesi Fatihi
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Ironmaker Hanesi (Evlilik Yoluyla)
Kültür Demirdoğumlu
Doğum FS 275 yada FS 276Pyke
Erik Ironmaker
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (POV)
Kış Rüzgarları (Görüldü)

Oyuncu Gemma Whelan
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 6

Asha Greyjoy, Greyjoy Hanesi'nin bir üyesi ve Balon Greyjoy ile eşi Leydi Alannys Harlaw'ın kızıdır. Kargaların Ziyafeti adlı kitapta POV karakterdir. Televizyon serisinde Yabanıl kadını Osha'yla karıştırılmaması için adı Yara Greyjoy olarak değiştirilmiştir.

Asha Greyjoy TheMico.jpg

Görünüş ve Karakter

Asha çocukken yüzü sivilcelerle dolu sıska bir kızdır. Yetişkin Asha ise kısa siyah saçları, rüzgardan yıpranmış teni, güçlü elleri, ince ve uzun bacakları olan bir kadındır. Theon Greyjoy Asha'nın burnunun ince yüzü için çok büyük ve kemerli olduğunu düşünür ancak gülümsemesinin bu kusuru kapattığını fark eder.

Sert ve onurludur, adamlarını savaşa sürmesi ve kendi gemisi Kara Rüzgar 'ı komuta etmesiyle Demirdoğumlu'ların cinsiyet rollerine meydan okumuştur.

Hayatı

Asha gençliğinde oldukça çirkindir. Amcası Victarion Greyjoy Asha'nın denizde çıplak yüzdüğü ve bebeğiyle oynadığı küçük kız halini hatırlar. Theon Greyjoy'un Kışyarı'na Eddard Stark'ın rehinesi ve yaveri olmak üzere götürülmesinden sonra Asha, Lord Balon'un Pyke'de yaşayan tek çocuğu olur. Annesi Leydi Alannys Harlaw Theon'un ayrılmasından sonra Pyke'de beş çocuk yetiştirir. Tristifer Botley Asha'ya en yakın çocuk olmuştur, ergenlik döneminde ise Asha'ya delice aşık olur ancak Asha bu aşka karşılık vermez.

MiguelRegodónHarkness Asha.jpg

Asha çekici ve cesur bir kadın haline gelir, babası Balon ise onu etkili bir varis gibi yetiştirir. Dayısı Rodrik Harlaw'ın makamı On Kule'yi Pyke'ye tercih eder. On altı yaşındayken bekaretini Lys'li bir denizciye verir. FS 293 veya FS 294'de Güzel Ada, Lannis Limanı ve Arbor'u ziyaret eden bir ticaret yolculuğuna çıkar, sevgililerinden Bakir Qarl'a şeftaliyi bu yolculukta tanıtır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Theon geri döndüğü sıralarda Asha babasının mesajlarını Büyük Wyk'e götürmüştür. Kardeşi Theon'un gerçek düşüncelerini öğrenmek için kendini gemi yapan bir ustanın karısı Esgred olarak tanıtarak kardeşiyle flört eder. Theon'un saf kibri Asha'yı eğlendirir ancak Theon Asha'nın oyun oynamasına ve pozisyonuna sinirlenir. Aynı akşam yapılan ziyafette Asha'nın Balon'un yanınaki onur koltuğuna oturması Theon'u aldatılmış gibi hissettirir. Theon Asha'nın söylediklerini sorduğunda baltasını kocası yerine koyduğunu, göğüslerinden çıkardığı kamasını ise sütten kesilmemiş bebeği olduğunu söyler.

Balon'un Kuzey'i işgal etme planında Asha otuz dargemiyle Derinorman Kalesi'ni ele geçirir. Kışyarı'nın alınmasından sonra Theon Stygg'ı adam göndermesini ister. Asha Theon'u ziyaret eder ancak kalmayı reddeder ve kaleyi savunmak için on adam bırakır. Asha'nın bıraktığı adamlar Kışyarı Savaşı'ndan önce Theon'u terk eder.

Kargaların Ziyafeti

Asha babası Balon'un ölümünden sonra Deniztaşı Tahtı'nı talep etmek için Demir Adalar'a geri döner; esirleri Leydi Sybelle Glover, çocukları Gawen ve bebek Erena Glover'ı da yanında getirir. Asha On Kule'deki dayısı Lord Rodrik Harlaw'a Kışyarı'nın Yağmalanması'ndan sonra kaleye gittiğini ancak cesetleri tanımlayamadığını söyler. Desteğinin çoğunu annesi Leydi Alannys Harlaw'ın hanesinden kazanır ancak kendisini destekleyenler arasında Asha'ya evlilik teklifi edip Asha'nın reddettiği Tristifer Botley, Lord Baelor Blacktyde, Lord Meldred Merlyn ve Harmund Sharp'da vardır. Rodrik hanesinin başı olduğu halde On Kule'nin varisliğini Asha'ya teklif eder. Ancak Asha babasının tahtını arzu ederek bu teklifi reddeder.

Kral Şurası'ndan önce Eski Wyk'de amcası Victarion Greyjoy'a umduğundan daha az desteği olduğunu itiraf eder ancak kendisini Kral Eli ilan ederse kendi iddiasını bir yana bırakıp destek verebileceğini söyler. Victarion ise Demir Adalar'ın hiçbir zaman bir kadın tarafından yönetilmediğini ve Demir Adaların Kralı'nın bir ele ihtiyacı olmadığını söyleyerek teklifi reddeder. Kral Şurası'nda yaşlı ve obez Erik Ironmaker'ı oturduğu koltuktan kalmasını söyler, Erik bunu yapamaz ve iddiası çöker. Kendi iddiasını ortaya attığı zaman şampiyonları Tristifer Botley, Sör Harras Harlaw ve Bakir Qarl olmuştur. Deniz Ejderi Burnu ile Taşlı Kıyı karşılığında Kuzey'le barış ve ittifak yapma önerisini yapar ve şaşırtıcı miktarda destek sağlar. Ancak kalabalık sonunda amcası Euron Greyjoy'u destekler.

Kral Şurası sırasında Asha

Ejderhaların Dansı

Asha Kral Şurası sonrasında On Kule'ye gider, amcası Euron ise Asha Eski Wyk'den kaçtıktan sonra Erik Ironmaker'ı Asha'nın kocası ilan eder. Asha küfreder ve Euron'un kurnazlığına hayran kalır. Bu hareketle Asha'nın başka bir lordla evlenip desteğini kazanmasını engeller. Leydi Glover'la birlikte Derinorman Kalesi'ne geri döner, leydinin çocukları ise On Kule'de bırakılır.

Derinorman Kalesi'ndeki Demirdoğumlu'lar Kral Stannis Baratheon'un üstlerine yürüyeceğini ve onları aç bırakana kadar kuşatmada bırakacağını düşünerek gemilerine gitme kararı alırlar ancak Stannis daha önce davranıp Demirdoğumlu'lara saldırır. Asha esir alınır ve Kışyarı'na gidilirken halen Stannis'in esiri olmaya devam edilir. Yürüyüş sırasında bir kar fırtınası başlar ancak soğuktan ölümler başladığında ordu Kışyarı'na üç günlük mesafe kala terkedilmiş bir kasabada konaklar. Stannis'in adamlarının birçoğu Asha'nın R'hllor'a kurban verilmesini ve kar fırtınasının bu kurbanla duracağını iddia eder. Orada dondurucu soğukla ve açlıkla savaşırlar, Kışyarı'ndan kaçan Theon Greyjoy'u Braavos Demir Bankası'ndan Tycho Nestoris karşılar. Bu karşılaşma acı bir ironiye dönüşür; bu sefer Theon Asha'yı tanırken Asha Theon'u tanımaz.

Kış Rüzgarları

Asha, Ramsay Bolton'un kardeşi Theon'a yaptıklarını görünce üzülür. Stannis'e onu bırakması için fidye vermeyi önerir ancak Stannis, Theon'un Eddard Stark'ın oğullarına yaptıkları yüzünden ölmesi gerektiğini söyler aksi halde Kuzeyli müttefiklerinin kendisini terk edeceğini söyleyerek teklifi reddeder. Asha, Stannis'in merhamet etmeyeceğini anlayınca Theon'u Eddard Stark'ın yapacağı gibi kendi eliyle yürek ağacının önünde boynunu vurmasını ister.

Asha büyük olasılıkla bu öneriyi kardeşinin R'hllor'a kurban verilerek canlı canlı yakılmasını ve daha çok canının yanmasını engellmek için söylemiştir.

Magali Villenueve Asha GreyjoyII.jpg

Alıntılar

İşte bu benim lord kocam. Bu da benim daha emzikteki bebeğim.

-Asha bir ziyafette parmak dansından yakaladığı baltayı Theon Greyjoy'a gösterirken

Theon : Sen ne çeşit bir yaratıksın?
Asha : Utangaç bir bakireyim.

Theon'dan Asha'ya

Rodrik : Senin davanda umut yok.
Asha : Hiçbir dava, mücadeleye kadar umutsuz değildir. Ben en haklı iddia sahibiyim. Ben Balon'un bedenen veliahtıyım.

Rodrik Harlaw'dan Asha'ya

Eğer sancakta kayalar ve iskelede fırtına varsa, akıllı bir kaptan dümenini üçüncü bir rotaya kırar.

Asha'dan Rodrik Harlaw'a

Tristifer : Sen ve ben birlikte olmak için yaratılmışız Asha. Benim karım ve oğullarımın annesi olacağını her zaman biliyordum.
Asha : Elini çek, yoksa bir oğul sahibi olacak kadar uzun yaşamazsın... Ben senin kraliçenim, karın değil. Bunu unutma.

Tristifer Botley'den Asha'ya

Magajaga Asha G.jpg

Kargagöz bir deniz canavarı. Büyük erkek kardeş küçük olandan önce gelir. Fakat ben Kral Balon'un bedeninin çocuğuyum, yani ikinizden de önce geliyorum.

Asha'dan Victarion Greyjoy'a

Barış. Arazi. Zafer. Size Deniz Ejderi Burnu'nu ve Taşlı Kıyı'yı vereceğim; kara topraklar, uzun ağaçlar ve her genç oğulun bir kale inşa edebileceği kadar taş. Kuzeyli adamlara da sahip olacağız... dostlarımız olarak bizimle birlikte Demir Taht'ın karşısında duracaklar. Bu basit bir tercih. Barış ve zafer için beni taçlandırın ya da daha fazla savaş ve daha fazla yenilgi için amcamı taçlandırın.

Asha'dan Kral Şurası'ndaki kaptanlara

Eğer öleceksem, elimde bir balta ve dudağımda bir küfürle öleceğim.

Asha Derinorman Kalesi'nin Geri Alınması sırasında kendi hakkında düşünceleri

Asha : Ağabeyiniz, düşen düşmanları dosta dönüştürmekle meşhurdu. Beni kendi adamınız yapın.
Stannis : Tanrılar seni bir adam yapmadı. Ben nasıl yapabilirim?

Asha'dan Stannis Baratheon'a

Tycho : Eğer yanılmıyorsam, siz Greyjoy Hanesi'nden Leydi Asha'sınız.
Asha : Ben Greyjoy Hanesi'nden Asha'yım. Bir leydim olup olmadığımla ilgili farklı fikirler var.

Tycho Nestoris'den Asha'ya

Theon : Kardeşim. Bak. Bu sefer seni tanıdım.

Asha : Theon ?

Theon : Theon. Benim adım Theon. Adını bilmek zorundasın.

Theon Greyjoy'dan Asha'ya

Hakkında Söylenenler

Onun en sevdiği kıyafetin, kaynatılmış deriden yapılmış iç çamaşırlarının üstüne giydiği örgü zırh olduğu söylenir.

Theon Greyjoy'dan Esgred 'e (Asha)

Rodrik : ZAFER! Zafer ve Asha!
Baelor : ASHA! KRALİÇE ASHA!

Rodrik Harlaw ve Baelor Blacktyde'ın Kral Şurası'nda ki konuşmalarından

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon