Ashford Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ashford Savaşı
Ashford Savaşı.jpg
Tarih FS 282
Yer Ashford, Menzil
Sonuç Kraliyet zaferi
Taraflar
Fırtına Toprakları ordusu. Menzil ordusu.
Kumandanlar
Lord Robert Baratheon Lord Mace Tyrell
Lord Randyll Tarly
Güçler
bilinmiyor bilinmiyor
Kayıplar
bilinmiyor
Lord Cafferen
bilinmiyor
Sör Quentin Tyrell

Ashford Savaşı, Robert'ın İsyanı sırasında, kraliyet güçleri ile isyancı güçler arasında, Menzil'den Ashford Hanesi'nin yerleşkesi Ashford'da yapılan savaştır. Asıl zaferi Lord Randyll Tarly komutasındaki öncü birlik kazanmış olsa da, övgüyü Güney Muhafızı Lord Mace Tyrell almıştır.

Başlangıç

Yaz Kalesi Savaşları'ndan sonra Fırtına Toprakları'nın onun arkasında birleşmesiyle, Lord Robert Baratheon kardeşi Stannis'i Fırtına Burnu'nu tutmak için bırakmış ve Ashford'un batısına ilerlemiştir. Ashford, Menzil'de yer almaktadır, sadık bir sancaktar gibi de Yüksek Bahçe'ye yeminlidir. Robert'ın Fırtına Toprakları'nın batı kanadını Tyrell tehlikesinden korumak için Ashford'u almaya çalışması muhtemeldir. Ancak Lord Robert, Lord Randyll Tarly tarafından mağlup edilmiştir.

Savaş

Lord Mace Tyrell savaş zaten kazanılmışken Ashford'a geldi.

Savaş, Lord Randyll Tarly komutasındaki Tyrell ordusunun öncü kuvveti Lord Robert Baratheon'un güçleri saldırdığı zaman meydana geldi. Randyll'ın kuvvetleri Robert'ın ordusu karşısında üstün geldi ve Robert ana Tyrell ordusu savaşa katılmadan savaş alanından çekilmek zorunda kaldı.

Eski bir Targaryen destekçisi Lord Cafferen, Yaz Kalesi Savaşları'nda mağlup olduktan sonra isyancılara katıldı, Robert için savaşırken Randyll tarafından öldürüldü. Randyll onun kafasını Kral Aerys II Targaryen'a gönderdi. Menzil tarafında dikkate değer tek kayıp ise Lord Mace'in kuzeni Sör Quentin Tyrell'di.

Sonrası

Robert'ın kuvvetleri nispeten zarar görmüş olduğu ve savaş çok büyük çaplı olmadığı için, Tyrell zaferi Tyrion Lannister tarafından yetersiz olarak görüldü. Tyrell kuvvetinin büyük kısmıyla karşılaşınca, Robert'ın güneyden çekilmek ve kuzeyden gelecek müttefiklerle birleşmekten başka çaresi kalmamıştı. Bu sonuçtan sonra, güçlerini kuzeye ve Nehir Toprakları'na ilerletti. Robert'ın Fırtına Toprakları'ndan çekilişi muzaffer Tyrell ordusunun Fırtına Toprakları'nı işgal etmesini ve Fırtına Burnu Kuşatması'nı başlatmasını sağladı.