Asshai

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Asshai, Essos'un güneydoğu taraflarında Yeşim Denizi kıyısında bulunan bir liman şehridir. Asshai'nin ötesinde Gölge Toprakları olarak bilinen bir bölge bulunmaktadır, bu sebeple şehir Gölge'nin Yanındaki Asshai olarak adlandırılır, Gölge'nin tam olarak ne olduğu henüz bilinmemektedir.

Asshai, Yeşim Denizi'nde bulunan gemiler için uğrak bir limandır. Kehribar ve ejderhacamı gibi bir çok ürün ihraç etmektedir. Oldukça büyük bir büyü bilgisi barındırır. Herhangi bir yerden daha fazla ejderha bilgisine sahiptir. R'hllor takipçileri, Asshai'nin eski kitaplarına Azor Ahai'nin geri dönüşünü bildiren kehaneti kayda geçirmiştir. Asshai ve halkı diğer diyarlarda meşun bir üne sahiptir. Asshaililer esrarlı ve ciddi olarak tavsir edilir. Dothrakiler, Asshaililer'in Gölge'nin dölü olduğuna inanır. Gölge Toprakları ve Asshai bazen basit bir şekilde sadece Gölge olarak adlandırılır.

Şehre genelde gemi yoluyla ulaşılır, ancak dolambaçlı bir kara yolu ile de ulaşılabilir. Söylentilere göre burada sihirbazlar, hava kehanetçileri ve büyücüler uğraşlarını açık bir şekilde uygulamaktadır.

Asshaili Karekterler

  • Melisandre
  • Gölge'den Quaithe, Daenerys Targaryen'i gözetleyen ve ona tedbirde bulunan bir gölge bağcısı. Gölge'nin bir çok yerlisi gibi kırmızı vernikli bir maske takmaktadır.

Dil

Asshaililer cadıcılık ve büyücülükte oldukça tecrübelidir ve büyülerde kullandıkları (Valyrianlılar gibi) kendilerine ait bir dilleri bulunmaktadır. Asshai'de öğretim gören Mirri Maz Duur, elinde bir bıçak ile yabancı dilde bir şarkı söylemiştir, keskin ve uluma sesi olarak tarif edilmiştir. Ayrıca Melisandre'nin, R'hllor'a bir keresinde Asshai dilinde, bir keresinde Yüksek Valyria dilinde ve bir kerede Ortak Dil ile dua ettiği belirtilmiştir.