Ateş Tarlası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ateş Tarlası
Yananaskerler.jpg
Tarih Yaklaşık 300 yıl önce.
Yer Menzil
Sonuç Targaryen'lerin galibiyeti,
Gardener Hanesi yok olur.
Savaş Tarafları
Targaryen HanesiKaya Krallığı
Menzil Krallığı
Önemli Kumandanlar
Kral Aegon I Targaryen
Jon Mooton
Kaya Kralı I. Loren
Menzil Kralı IX. Mern
Prens Edmund Gardener
Lord Oakheart
Güçler
11.000 asker ve 3 ejderha.55.000
Kayıplar
Birkaç yüz asker.Yaklaşık 4.000 asker ejderha ateşi ile yandı.
1.000 asker kılıç ve mızrak darbeleri ile öldü.
Kral Mern IX Gardener.
Prens Edmund Gardener
Prens Gawen Gardener

Ateş Tarlası, Aegon'ın Fetih Savaşı'nda yaptığı önemli mücadelelerden biridir. Tam doğrulanmayan kaynaklara göre Menzil'in kuzeyinde gerçekleşmiştir.

Savaş

Kaya'nın Kralı Loren I, istilacıyı def etmek için güçlerinin Menzil'in Kralı Mern ile birleştirmişti. İki ordunun yaklaşık büyüklüğü elli beş bindi, bunların neredeysen beş bini atlı askerlerden oluşuyordu. Aegon bu sayının neredeyse beşte birine sahipti, çoğu da bir önceki savaşlardan zorla ele geçirilen adamlardı. Bakire Havuzu'ndan Lord Jon Mooton, Targaryen'lere kendi isteği ile katılan ilk lordlardan biriydi ve Targaryen ordusunu o yönetiyordu.

İki ordu Karasu nehrinin güneyindeki açık arazide karşılaştı, Altınyol nehrinin daha sonraki zamanlar da akacağı bölgede. Alan o gün oldukça kuruydu. Müttefiklerden oluşan ordu Targaryen hatlarını delmek için saldırıya başladı. Savaşa neredeyse yarı oranında daha fazla adam getirdiği için, komuta Kral Mern'deydi. Menzil-Batı Toprakları ordusunu yönetme onuru onun olmalıydı ve saldırıyı bizzat oğulları ile birlikte yönetti. İki ordununda birleşmesiyle ortaya büyük bir savaş çıktı, Targaryen hatları yarılmıştı fakat Aegon ve kız kardeşlerinin ejderhaları vardı. Ejderhalar her tarafa ateşler saçmaya başladı, Mooten'ın ordusu daha avantajlı bir tepede savaşıyordu, Gardener-Lannister orduları ise rüzgara karşı hareket ediyordu.

Ejderhalar, Gardener-Lannister ordusunda dört bin askeri yakarak öldürdü, bunların arasında Kral Mern'in ta kendisi ve tüm oğulları, kardeşleri ve kuzenleri de vardı. Yaklaşık bin asker çıkan mücadeledeki kılıç ve mızrak darbeleri ile öldürüldü, on bin kadar askerde de ciddi derece yanıklar oluştu. Targaryen'ler ise neredeyse 100 asker kaybetmiş, Visenya omuzundan ok ile vurulmuştu. Kral Mern'in bir yeğeni o gün hayatta kalmayı başarmıştı, fakat o da sonraki günlerde vücudunda oluşan yanıklardan dolayı vefat etti. O öldüğünde, Gardener Hanesi'de onunla birlikte yok oldu.

Savaş daha sonralardan Ateş Tarlası savaşı olarak adlandırıldı. İlk defa üç Targaryen ejderhası da bir savaşta aynı anda mücadele etmişti. Vhaghar, Meraxes ve Balerion, neredeyse dört bin askeri yakarak öldürmüştü. Müttefik ordusu darmadağın olmuş, Aegon I galip gelmişti.

Sonuç

Kral Loren, krallık iddialarından vazgeçmiş ve Aegon I için Batı Muhafızı olmayı kabul etmişti. Harlen Tyrell, Yüksek Bahçe'nin kale kumandanı, Menzil'in ordusunu Aegon'a teslim etmişti. Aegon'da Harlen Tyrell'i Yüksek Bahçe Lord'u, Tyrell Hanesi'ni Menzil'in yeni yöneticisi ve Güney Muhafızı ilan etmişti.