Ayı Adası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ayı Adası
Ada
Ayı adası.jpg
Konum Kuzey, Westeros
Yönetim Mormont Hanesi , Derebeylik.
Halk Kuzeyli
Din Eski Tanrılar
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı
Önemli Yerler Mormont Kalesi

Ayı Adası, Kuzey'de uzak bir adadır ve Mormont Hanesi'nin yerleşkesidir. Kuzeyinde Buz Koyu, güneyinde Derinorman Kalesi ve Donuk Kıyı bulunur. Mormont'lar Mormont Kalesi'nde yaşar.

Adada eski budaklı meşeler, uzun çamlar, dikenli çalılar, yosun kaplı gri taşlar ve dik tepelerinde akarsular bulunur. Birkaç çiftçinin yanı sıra adanın sakinleri kıyılarda balıkçılık yapmaktadır.

Ayı Adası ve Kışyarı'nın konumu.
Ayı Adası ve Kışyarı'nın konumu.
Ayı Adası
Ayı Adası ve Kışyarı'nın konumu.

Tarihi

Ayı Adası uzun süre boyunca Kuzey ve Demir Adalar arasında anlaşmazlık çıkarmıştır. Demiradamlar işgal etmeden önce adayı Woodfoot Hanesi yönetiyordu. Bu nedenle Ayı Adası'na hükmeden Demirdoğumlu Hoare Hanesi'nin armasının ikinci çeyreğinde yeşil bir ağaç vardır. Ada Kral Harrag Hoare'nin oğlu Ravos Hoare tarafından yağmalanmış ve üs olarak kullanılmıştır ancak Kral Theon Stark döneminde Ayı Adası'ndan demirdoğumluları sürdü ve Ravos'u katletti.

Kral Gerold Lannister'ın Demir Adalar'a baskını sonrasında Kral Loron Greyjoy sonraki yüzyılda demiradamlar ile Ayı Adası'nı ele geçirmiştir. Ancak Loron'un ölümünden sonra Demir Adaların zayıf kralı Ayı Adası'nı sözde güreş savaşından ötürü Kral Rodrik Stark'a kaybetti. Rodrik sonra adayı Mormont Hanesi'ne verdi. Geçmiş günlerde, Demiradamlar ve Yabanıllar, adanın erkekleri denizde balık avladığı zamanlarda Ayı Adası'na baskın yapmaktaydılar, adadan uzakta olan erkekler yüzünden kadınlar adayı savunmuşlardır. Bu kadınlar arasında bir savaşçı kültürü oluşmasına olanak sağlamıştır.

Lord Jeor Mormont oğlu Jorah Mormont'un adayı yönetmesi için Gece Gözcüleri'ne katıldı. Jorah'ın eşi Eski Şehir'in Hightower'larından biriydi ve Ayı Adası ona göre bir yer değildi. Jorah karısı Lynesse'nin yaşam şartlarını arttırabilmek için köle ticaretine başladı ancak Lord Eddard Stark tarafından yakalandı. Ned geldiğinde Jorah ve eşi çoktan gemiyle gitmişlerdi. Böylece Ayı Adası halası Maege Mormont'a geçti.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Leydi Maege Mormont Robb Stark'ın ordusuna katılmak için asker toplamaya başladı.

Kılıçların Fırtınası

Üstat Aemon, Kara Kale'yi yabanıllara karşı savunmaya gelmesi için Ayı Adasına bir kuzgun göndermiştir.

Ejderhaların Dansı

Kral Stannis Baratheon kuzeylilerden bağlılıklarını talep ettiğinde on yaşındaki Lyanna Mormont, Kuzey'de tek kral olarak Stark'ları tanıdıklarını cevaplayan bir mektup yazar. Ancak Derinorman Kalesi'nin geri alınmasından sonra Alysane Mormont Stannis'in ordusuna katılır.