Ay Kapıları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ay Kapıları Kalesi
AY KAPILARI.jpg
Konum Vadi,Westeros
Yönetim Ay Kapıları-Royce Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı

Ay Kapıları, Dev Mızrağı’nın altında bulunan bir kaledir. Ay Kapıları Vadi’nin baş vekilharcı Nestor Royce’un makamıdır.

Tarih

Ay Kapıları’nı Aegon’un gelişinden önce, Vadinin ve Kayanın Kralları olan Arryn Hanesi yaptırmıştı. Arryn Hanesi kış boyunca Ay Kapıları’na taşınır, yaz gelince tekrar Kartal Yuvası’na dönülür.

Düzen

Ay Kapıları sağlam bir kale olmakla birlikte, büyük bir hendeğe, bir kapı hanesine, bir avluya ve kare kulelere sahiptir. Kale Kartal Yuvasına göre daha büyüktür. Gece olduğunda surlarında meşaleler yanar ve hendeklerine ay ışığı yansır. Arka kapılarının ötesinde sıkışık çam ve ladin ormanlarıyla Dev Mızrağı’nın yamaçları boyunca oyulmuş basamaklar vardır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Rotası Kartal Yuvası olan Catelyn Tully ve yoldaşları, Ay Kapıları’na geldiklerinde onları Lord Nestor Royce karşıladı.

Kılıçların Fırtınası

Leydi Lysa Arryn, nadiren Ay Kapıları’ndan ziyaretçi geçişe izin veriyor. Kaleyi muhafaza eden Nestor Royce’un kızı Myranda Royce’dur.

Kargaların Ziyafeti

Sansa Stark Kartal Yuvası’na çıkmadan önce Ay Kapıları’nda duran Lord Petyr Baelish ve Lysa Arryn’in düğün eğlencesinin olduğunu hatırlıyor. Petyr Ay Kapıları’nı Nestor’a ödül olarak vermiş, Ay Kapıları-Royce Hanesi kurulmuştur.