Azor Ahai

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Azor Ahai
Azor Ahai karısı Nissa Nissa'yı öldürüp Işık Getiren'i yaratırken.
Karakter Bilgisi
Lakap Vadedilmiş Prens

Işığın Savaşçısı

Ateşin Oğlu
Kültür Asshai
Nissa Nissa
Kitap(lar) Taht Oyunları

Kralların Çarpışması
Kılıçların Fırtınası
Kargaların Şöleni

Ejderhalarla Dans

Azor Ahai, Aegon'un Karaya Çıkışı'ndan yaklaşık 8000 yıl önce yaşamış efsanevi bir kahramandır. Uzun Gece'nin ortasında Ötekiler'i yendiği kılıcı Işık Getiren'i kullandığı söylenir.

Işık Getiren Efsanesi

Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Erit, döv, katla. Erit, döv, katla. Kılıç tamam olana kadar. Ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

O bir kahramandı, baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. Azor Ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. Azor Ahai'nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

Üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. "Nissa Nissa" diye seslendi kadına, karısının adı buydu. "Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma." Kadın, adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren yaratıldı.

Vadedilmiş Prens

Ayrıca bakınız: Azor Ahai/Teoriler

Kehanete göre, Asshai'nin eski kitapları uzun yaz mevsiminin ardından gelecek olan günü anlatır. O gün yıldızlar kanayacak ve soğuğun ağır nefesi dünyanın üstüne çökecek. O dehşet dolu gün geldiğinde, bir savaşçı alevlerin arasındaki kılıcı çekecek. O kılıç Işık Getiren'dir. Kahramanların Kızıl Kılıcı'nı tutan adam, Azor Ahai'nin yeniden hayata gelişi olacak ve karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş Prens, Işık Getiren'i bir kez daha ellerine alacak ve Ötekiler'e karşı kullanacak eğer o yenilirse dünyada onunla birlikte düşecek.

Orman cadısı, Vadedilmiş Prens'in, Prens Aerys ve Prenses Rhaella soyundan doğacağını kehanet etmişti. Aegon V bu kehaneti duydu ve ikisi arasındaki evliliği düzenledi.