Büyük Bahar Salgını

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Büyük Bahar Salgını, 209FS yılında gerçekleşen Büyük Bahar’dan sonra ortaya çıkan ve Westeros’ta on binlerce kişiyi öldüren bir salgın hastalıktır.

Hastalık

Salgın, Yedi Krallık’ta on binlerce kişinin ölümüne yol açmıştır. Büyük şehirler daha fazla etkilenmiştir. Hastalık Lannis Limanı’nda kötüydü, Eski Şehir’de daha kötü ama en kötü Kral Toprakları’ndaydı. Burada her on kişiden biri hastalık yüzünden ölmüştür. Hastalık insanları o kadar hızlı etkiliyordu ki, güçlü bir adam sabah sağlıklı kalkıp akşam ölebiliyordu. Dorne ve Arryn Vadisi, geçiş yollarını ve limanlarını kapatmaları sayesinde hastalıktan fazla etkilenmediler.

Salgın, sosyal statü gözetmeden soylu veya halk kesiminden birçok insanı etkiledi. Kral İyi Daeron, onun son Kral El’i, oğulları Prens Valarr ve Prens Matarys, Yüce Septon, En Dindarlar’dan üçü ve Kral Toprakları'ndaki Sessiz Kardeşler'in neredeyse hepsi ölmüştür. Kral Daeron’un varisi Aerys I’in Eli Lord Brynden Nehir, alev kehanetçilerine ölülerin Ejderha Çukuru'nda toplanıp yakılmasını emretmiştir. Yanan çılgınateşin ışığı geceleri başkentin her tarafından görülebilmekteydi. Salgından öldüğü bilinen diğer kişilerse Leydi Rohanne Webber’in son kocası, Lord Damon Lannister ve Lord Bracken’in büyük oğlu ve varisidir.