Büyük Walder Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-Big Walder Frey coa.png
Walder Frey
544px-House Frey.png
250px-Big Walder Frey TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Büyük Walder
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum FS 291
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Walder Frey yada bilinen adıyla Büyük Walder, Sör Jammos Frey ile Sallei Paege'nin oğludur. Kişisel arması sol çaprazlarda Frey'lerin kuleleri, sağ çaprazlarda ise annesinin hanesi olan Paege'lerin birbirine dolanan yılanları ve babaannesinin hanesi olan Blackwood'ların kara kuzgunlarıdır.

Görünüş ve Karakter

Walder, küçük boylu tilki suratlı bor delikanlıdır. Büyük Walder kuzeni Küçük Walder Frey'den elli iki gün önce doğmasına rağmen ondan yarım metre kısadır.

Büyük Walder'ın zırhı gümüş kaplı mavi ince emaye bir zırhtır. Miğferi bir kaleyi andırır. Gri ipekler içinde gri bir at sürer.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully  Lord Walder Frey'le müzakere yapmak için İkizler'e geldiğinde Büyük Walder'da oradaydı. Robb Stark'ın İkizler'den geçmesine karşılık Büyük Walder Kışyarı'nda eğitilecekti.

Kralların Çarpışması

Büyük Walder Kışyarı'na yaverlik eğitimi alması için gönderilir. Kuzeni Küçük Walder ve Rickon Stark'la Tüylüköpek onlara saldırana kadar Geçit Lordu adlı oyunu oynarlar. Hasat Ziyafeti sırasında Beyaz Liman'dan gelen şövalyeler tarafından eğitim görürler, Bran Stark Küçük Walder'ın Büyük Walder'dan daha sert bir şekilde korkuluklara vurduğunu görür. Öküzağzı'nda Sör Stevron'un ölüm haberinin Kışyarı'na gelmesinin ardından Büyük Walder ve Küçük Walder hiçbir üzüntü göstermeden İkizler'deki miras sırasının geçişi hakkında tartışırlar.

Demirdoğumlu'ların Kışyarı'nı ele geçirmeleri sonrasında Frey kuzenleri Theon Greyjoy tarafından esir alınır. Kuzenlerden biri kayıp Bran ve Rickon'u Kurt Ormanı'nda aramak için Theon Greyjoy'un grubuna katılır ama hangisi olduğu bilinmemektedir. Frey'ler Kışyarı Yağmalanması sırasında Ramsay Kar tarafından korunur.

Kılıçların Fırtınası

Büyük Walder tarafından yazılan ve her iki Frey kuzeni tarafından imzalanarak İkizler'e gönderilen mektuba göre Kışyarı Theon Greyjoy tarafından yakılmıştır. Lothar Frey gelen mektubu Kral Robb Stark'a verir.

Kargaların Ziyafeti

Büyük Walder Ramsay Bolton'un yaveri olarak nitelendirilir.

Ejderhaların Dansı

Leydi Barbrey Dustin kayıp Frey'leri aramak için Ramsay Bolton'a katılan Walder kuzenler için gri taylar verir. Büyük Walder Ramsay'in hizmetinde olmakdan rahatsız olur çünkü kuzeni Küçük Walder git gide ona benzemeye başlamış ve bu durumda kuzeninden uzak durmuştur. Büyük Walder kuzeninin zalim şakalarının hiç birinde yer almaz.

Büyük Walder Ramsay Bolton ile Arya Stark'ın Kışyarı'ndaki düğününe katılır. Kuzenler Kışyarı'nın bahçesine kardan adam yapan diğer yaverlere katılır. Daha sonra Büyük Walder, Küçük Walder'ın donmuş kanlı cesedi Kışyarı'nın harap kalesinin altında bir kar kümesinin içinde bulunur. Yüzüne kan sıçramış Büyük Walder askerleri ile Kışyarı'ndaki Büyük Salon'a giren Sör Hosteen Frey'e eşlik eder. Büyük Walder'a göre Küçük Walder zar oyununda yendiği Beyaz Liman'dan gelen şövalyeyi arıyordu çünkü gümüş para alacağı vardı.

Aile

 
Walder
 
Alyssa Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lothar
 
Leonella Lefford
 
 
 
Jammos
 
Sallei Paege
 
 
Whalen
 
Sylwa Paege
 
Morya
 
Flement Brax
 
Tyta
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TysaneWaldaEmberleiLeana
 
Büyük WalderDickonMathis
 
HosterMerianne
 
Robert BraxWalder BraxJon Brax