Büyük Wyk

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Büyük Wyk'in haritadaki yeri
Büyük Wyk'in haritadaki yeri
Büyük Wyk
Büyük Wyk'in haritadaki yeri

Büyük Wyk, Demir Adalar'ı oluşturan adaların en büyüğüdür. Yalnız Işık'ın kenarındaki bu ada diğer adaların en batısında bulunur. Büyük Wyk'in batısında Orkmont ve Eski Wyk, kuzeyinde Saltcliffe ile kuzey doğusunda Pyke bulunur. Diğer adaların aksine Büyük Wyk’in Çekiç Boynuz gibi büyük kaleleri olmakla birlikte, bu kaleler adanın iç kesimlerinde olduğu gibi Gün Batımı Denizi’ne yakın olanları da vardır.

Büyük Wyk

Haneler

Adanın üzerinde soylu haneler olarak Merlyn Hanesi, Sparr Hanesi, Goodbrother Hanesi ve Farwynd Hanesi bulunmaktadır.

Çekiç Boynuz Goodbrother Hanesi'nin ana yerleşkesidir, Serttaş Tepesi'nde yer almaktadır. Büyük Wyk üzerindeki diğer Goodbrother'lar ise Ceset Gölü, Sivri Karga Kalesi ve Aşağı Delv'dedir. Merlyn'ler Çakıltaşı'nda yaşarken Farwynd'ler Ayıbalığı Burnu'nda yaşarlar.

Tarihi

Demir Adalar'daki ilk sept Kral Wulfgar Hoare döneminde Büyük Wyk üzerine inşa edilmiştir.

Hoare Kalesi, Büyük Wyk'in Hoare Hanesi'nin kalesidir. Kral Hagon Hoare'nin yenilgisinden sonra Sör Aubrey Crakehall tarafından yıkılır.

Fetih Savaşı'ndan sonra Kral Aegon I Targaryen, kendini Demir Adaların Kralı iddia eden lordların isyanını bastırmak için ejderhası Balerion ve ordusuyla Büyük Wyk'i işgal eder. Aegon Blackfyre ile Qhorin Volmark'ı öldürür.

Stannis Baratheon Greyjoy İsyanı sırasında Büyük Wyk'i kuşatır.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Aeron Greyjoy ağabeyi Demir Adaların Kralı Balon Greyjoy'un ölümünü öğrendiğinde Büyük Wyk'de adam boğmakla uğraşıyordur.

Ejderhaların Dansı

Kral Şurası'nda Euron Greyjoy seçildikten sonra Aeron Greyjoy'un Büyük Wyk'e saklanmak için gittiği söylenir.