Büyük haneler

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Büyük haneler Yedi Krallık'ın en güçlü haneleridir, bazıları eskiden kral statüsündeydi ancak şu an direkt olarak Demir Taht'a yeminlidirler. George R. R. Martin bu büyük hanelerin Bilinen Dünya'da kendi bölgelerindeki en güçlü haneler olduklarına da zaman zaman değinmiştir. Örneğin Üstat Luwin bunu Kuzey'deki büyük hanelerin çok azının Yedi İnancı takip ettiğini söyleyerek açıklar.

Tarih

Targaryen Hanesi Aegon’un Fethi sırasında Westeros'un büyük bir kısmını fethetti. Eski Kuzey Kralları olan Kışyarı'nın Stark Hanesi Aegon I Targaryen'in Kuzey Muhafızları oldu. Eski Dağ ve Vadi Kralları olan Kartal Yuvası'nın Arryn Hanesi Doğu Muhafızları olurken, eski Kaya Kralları olan Casterly Kayası'nın Lannister Hanesi Batı Muhafızları oldu. Lannisterlar Büyük Haneler'in en zengin olanıdır.

Menzil Kralları olan Yüksek Bahçe'nin Gardener Hanesi Ateş Tarlası'nda Aegon'un ejderhaları tarafından yok edilmiştir. Aegon yeni Güney Muhafızları olan Tyrell Hanesi'ne Yüksek Bahçe'yi vermiştir. Eski Şehir'in Hightowerları Tyrell Hanesi'ne yeminli olmasına rağmen Westeros'un en eski ve en gururlu Büyük Haneleri'nden biridir.

Adalar ve Nehirler Kralları olan Harrenhal'un Hoare Hanesi Harrenhal'un Yakılması sırasında yok olmuştur. Aegon Nehir Toprakları'ndaki idareyi, yeni Üç Dişli Mızrak Azam Lordu olarak Nehirova'nın Tully Hanesi'ne vermiştir. Aegon Demir Adalar'ın lordlarının seçtiği Pyke'ın Greyjoy Hanesi'ni yeni azam lordu olarak kabul etti.

Aegon'un üvey kardeşi Orys Baratheon, son Fırtına Kralı Küstah Argilac'ı öldürmüştür. Orys, Argilac'ın kızı Argella Durrandon ile evlenmiş böylelikle Büyük Hanelerin en genci Fırtına Burnu'nun Baratheon Hanesi ile Durrandon Hanesi birleşmiştir.

Güneş Mızrak'ın Martell Hanesi'nin hükmünde olan Dorne prensliği Birinci Dorne Savaşı'nda Aegon'a direnmiştir. Marteller Yedi Krallık'a daha sonra Kral Daeron II Targaryen'in zamanında barışçıl bir şekilde katılmıştır.

Aegon, Targaryen Hanesi'nin Demir Taht'a hükmetmesinden sonra Karasu Koyu'nun etrafında Taç Toprakları'nı meydana getirdi. Targaryenler Robert'ın İsyanı sonucu devrildi ve artık Taç Toprakları'na Kral Toprakları-Baratheon Hanesi ile Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi hükmetmektedir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Robert I Baratheon'un ölümünden sonra tahttaki hak iddiaları tartışılırken Marq Piper eğer Renly Baratheon Yüksek Bahçe'nin Tyrelleri'nin, Fırtına Burnu'nun Baratheonları'nın, Güneş Mızrak'ın Martelleri'nin, Kışyarı'nın Starkları'nın, Nehirova'nın Tullyleri'nin ve Kartal Yuvası'nın Arrynleri'nin desteklerini kazanırsa Lannister Hanesi'ne karşı yedi büyük hanenin altısına sahip olabileceğini söyledi. Marq Pyke'ın Greyjoy Hanesi'ni atlar.

Kralların Çarpışması

Karasu Savaşı'ndan sonra Demir Taht Harrenhal'un Baelish Hanesi'ni Tully Hanesi'nin yerine yeni Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ilan etmiştir.

Kılıçların Fırtınası

kraliyet düğününden önce Lord Mace Tyrell Kral Joffrey I Baratheon'a yedi büyük hanenin armalarının olduğu Yakut Aslan, Zümrüt Gül, Oniks Geyik, Gümüş Alabalık, Mavi Yeşim Kartal, Opal Güneş ve Parlak Ulu kurt süslü bir kadeh verir. Beş Kralın Savaşı'nın da getirdiği sonuçlar üzerine Joffrey ulu kurdun ve kalamarın değiştirilmesi gerektiğini söyler.

Ejderhalarla Dans

Bolton Hanesi'nin Kuzey'deki hükmünü sağlamlaştırması için Roose'un meşrulaştırılmış oğlu Ramsay "Arya Stark" ile evlenir (aslında Jeyne Poole) ve Kışyarı Lordu unvanında hak iddia ederler.