Büyükjon Umber

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Umber Hanesi.jpg
Jon Umber
Umber Hanesi.jpg
Greatjon Umber.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap İrijon
İrijon Umber
Unvan Son Ocak Lordu
Bağlılık Umber Hanesi
Kültür Kuzeyli
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Clive Mantle
TV Sezon 1

Lord Jon Umber, İrijon olarak da bilinir. Umber Hanesinin başıdır. Stark Hanesine bağlılık yemini etmiştir. İrijonun, Küçükjon adında kendisine çok benzeyen bir oğlu bulunmaktadır. Küçükjon İrijon'un varisi ve tek oğludur. Jon Umber'i Tv serisinde Clive Mantle canlandırmaktadır.

Karakter ve Görünüm

Jon Umber yaklaşık 2 metre uzunluğunda çok iri bir adamdır. Kaslı yapısı ile zorlu ve mücadeleci bir savaşçıdır. Jon gururlu , sert , ateşli birisidir ve yalnızca onu şaşırtan kişilere saygı duyar. Robb Starkın ulukurtu Boz Rüzgarın onun iki parmağını koparıp İrijonun bundan gerçekten etkilenmesi buna örnektir. Bran, İrijon'u gördüğü 'En iri , en çirkin ve iyi uzun kılıç savuran adam' olarak nitelendirir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Tv Serisinde İrijon

Jon Umber, Robb Stark Kuzey sancaktarlarını çağırdığında adamlarını Stark Hanesi adına toplamıştır. İlk başlarda genç lordun otoritesine karşı çıkıp savaş alanı içinde uygun bir yer verilmemesi halinde askerlerini alıp eve dönmekle tehdit eder. Fakat Robb Starkla yaşadığı bir tartışma sonucunda Boz Rüzgar'ın hızlı hareket edip İrijonun kılıcını düşürüp iki parmağını koparmasıyla İrijon Robb Stark'ın cesaretinden etkilenmeye başlar. Ve bu olaylardan sonra İri Jon, Robb Starkın en iyi adamı ve en iyi kılıçlısı olur.

Kuzey ordusunun bir kısmı İkizlerde konakladığında İrijon birliklerini Genç Kurtla birlikte güneye Fısıldayan Orman ve Kamplar Savaşında savaşmaya götürür. Savaş sırasında Kralkatilinin kuşatma kulelerini yakar. Ayrıca Eddard Starkın idam edildiği haberi Nehirovaya ilk kez ulaştığında İri Jon, Robb Stark’ı Kuzeydeki Kral ilan eden ilk kişidir.

Kralların Çarpışması

Lord Jon Nehirovanın Büyük salonunda Robb Stark'a Demir Taht ile barış yapma önerisi hakkında ki düşündüklerini açıklar. Oxcroos Savaşına katıldıktan sonra Castamere, Nunn Derinlikleri ve Pendric Tepelerinin, altın madenlerini ele geçirir.

Kılıçların Fırtınası

Robb Stark, Frey Hanesine verdiği evlilik yeminini bozduğunda İrijon, Robb’un amcası için yapılan yeni evlilik önersini Robb Stark'a sunan ilk kişidir. İrijon, Edmure Tullynin düğününe giden Kuzey konvoyunun önderliğini yapmıştır. Ayrıca Robb Stark, Moat Cailin’i demirdoğumlulardan almak için plan yaptığında İrijon orduya ön saflardan liderlik edebileceğini inandırıcı bir şekilde söylemiştir.

Kızıl Düğün esnasında Petyr Merrett ve Sir Whalen Frey, İrijonu dövüşemeyecek kadar sarhoş etme rolünü üstlenmişlerdir fakat aşırı sarhoş olmasına rağmen İri Jon 8 kişiyle boğuşup birini öldürüp ikisini yaralamıştır hatta afallayan Ser Leslyn Haigh’ın kulağını da ısırmıştır.

Kargalar için Şölen

Kızıl Düğün olayından sonra İrijon İkizlerde rehin tutulmaktadır.

Ejderhalarla Dans

İrijon hala İkizlerde rehin tutulmaktadır. Aralarında İrijonun amcası Hother Fahişefelaketinin de bulunduğu bir kısım Umber Hanesi üyesi Boltonlar’a bağlılık yemini eder. Fakat aralarında Mors Crowfood’un da bulunduğu başka bir kısım Umber Hanesi üyesi ise Stannis Baratheon’un önderliğinden gitmeye karar kılar.

Aile

 
 
 
 
 
 
Hoarfrost
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
?
 
 
 
 
 
 
 
Mors "Kargayemi"
 
?
 
Hother "Fahişefelaketi"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Büyükjon"
 
?
 
Oğullar
 
Oğullar
 
Kızlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Küçükjon"
 
Oğullar
 
En az
2 kız