Baelor I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Baelor I Targaryen
TargaryenHanesi.png
BAELOR I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 161FS171FS
Tam isim İsminin Birincisi Baelor Targaryen
Lakap Aziz Baelor
Kutsal Baelor
Sersem Baelor
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Irk Valyrian
Doğum 144FS, Kral'ın Şehri.
Ölüm 171FS, Kral'ın Şehri.
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Daeron I Targaryen
Varis Yok
Sonraki Viserys II Targaryen
Kraliçe Daena Targaryen
Baba Aegon III Targaryen
Anne Daenaera Velaryon
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Kral Baelor I Targaryen, Aziz ve Kutsal olarak bilinen Demir Taht'a oturan dokuzuncu Targaryen kralıdır. Dindar bir septon olan Baelor bunun yanında bir kral olur. Kral Aegon III Targaryen ile Kraliçe Daenaera Velaryon'un ikinci oğludur ve ağabeyi Kral Daeron I Targaryen'in ölümünden sonra hukuk sürmüştür.

Targaryen krallarından hiçbiri Baelor kadar sevilmemiştir. Halkı sevmiş ve tanrıları eşit görmüş, kız kardeşlerini hapsettirmiştir. Bazıları Kutsal Baelor'un büyük ve aziz biri olduğunu düşünür; Yedi İnancı'na katkılarını, Dorne'la savaş yapmadan barış yapması, merhameti ve hayırseverliği nedeniyle övgüler almıştır. Diğerleri ise onun krallar için en az etkileyici olduğunu, gayretsiz, aşırı aptal, zayıf karakterli olduğu söylenir. Kral'ın Şehri'nde Yüce Baelor Septi'nde bir heykeli vardır.

Görünüş ve Karakter

Baelor barışçıl, fedakarlık ve dindar bir adamdır. Sık oruç tutması nedeniyle ince ve narin bir görünümü vardır. Tipik Targaryen görünümü olan altın-gümüş renginde yumuşak uzun saçları ve sakalları vardır. Huzur verici bir gülümsemesi vardır. Tacı çiçeklerden ve üzümlerden yapılmıştır. Dövüş adamı olmayan Baelor'un favori silahı dualarıdır.

Tarihi

Erken Yaşamı

160FS'de Baelor kız kardeşi Prenses Daena Targaryen'le evlenir. Ancak Baelor evliliği tamamlamayı reddeder. Bunun üzerine evlenmeden önce siyah giyen Daena evliliğinin tamamına ermediği ve kardeşi Baelor'u utandırmak için beyaz elbiseler giyer. Baelor her ne kız kardeşinin masumiyetinin ortaya çıktığını iddia etsede kimseyi buna inandıramaz.

Baelor ve Dorne

Kemik Yolu'nda yürüyen Baelor

Baelor'un kardeşi Kral Daeron I Targaryen'in Dorne'da öldürülmesiyle birlikte on yedi yaşında tahta çıkar. Kral Eli ve aynı zamanda Baelor'un amcası olan Prens Viserys Targaryen, Dornelu on dört soylu rehineyi idam etmek üzere zindanlardan çıkartmıştır. Ancak Baelor'un kral olmasından sonraki ilk icraatı, konseyi ve lordlarının karşı çıkmalarına rağmen ağabeyi Daeron'un katillerinin arabalarını affetmiştir. Baelor'un on yıllık iktidarı boyunca dindarlığı ve mütevazılığı ile buna benzer aflar çıkartmıştır.

Baelor, ağabeyinin başlattığı savaşı bitirmek için bizzat rehineleri Dorne'a götürmeyi tercih eder. Rehineleri atları ile birlikte Kemik Yolu'nda ilerlerken Baelor çulların içinde ve yalın ayak bir şekilde yolu geçmiştir. İlk durağı ise kuzeni ve Kral Muhafızı olan Prens Aemon Targaryen'in hapsedildiği Wyl Hanesi'nin kalesidir. Çıplak bir şekilde kafeste tutulan Aemon'u kurtarmak için Baelor Lord Wyl'e yalvarır. Aemon'a dua eden Baelor geri döneceğine söz verir.

Baelor, saltanatının ilk mucizesi olarak zorlu bir yolculuğun ardından Güneş Mızrak'a varır. İkinci mucize ise Dorne Prensi ile yok olmuş barışı sağlar. Anlaşmanın bir parçası olarak amcası ve Kral Eli Prens Viserys'in tek torunu olan kuzeni Prens Daeron ile Dorne Prensi'nin en büyük kızı Prenses Mariah Martell'in evlenmesi kararlaştırılır. Baelor Kral'ın Şehri'ne dönüş için prensin ayarlayacağı gemiyi reddeder. Misafirperverliği konusunda teşekkür eder. Esir olan kuzeni Prens Aemon'un kefaret bedelini Lord Wyl'e verilmek üzere öder. Ancak Baelor Aemon'u geri almaya gittiğinde hala aynı şartlar altında kaldığını görür.

Baelor'un Aemon'u kurtarması

Ancak Lord Wyl bu sefer Aemon'un bulunduğu kafesi içi yılan dolu bir çukurun üzerinde asılı bırakmış ve anahtarınıda Baelor'a vermiştir. Aemon Baelor'a yardım etmemesi konusunda yalvarır, Baelor ise Tanrıların onu koruyacağını söyler. Şarkıcıların farklı anlatış biçimleri vardır; kimileri Baelor'u gören yılanların başlarını eğerek geçmesine izin verdiğidir, kimisine göre ise yılanlar Baelor'u ısırmışlar ancak Baelor'un kutsallığı nedeniyle zehir vücuduna işlememiştir. Yılanların sayısı yüze yakındır. Baelor sonunda anahtarı Aemon'a ulaştırır ve Aemon kralı kafese doğru çeker, ardından güvenli bir şekilde kralı çukurdan çıkarır. Aemon Kara Liman'ın Dondarrion Hanesi'nin kuvvetleri gelene kadar Kemik Yolu'nu sırtında baygın haldeki Baelor'u taşıyarak geçmiştir ve ardından Baratheon Hanesi'nin kalesi Fırtına Burnu'na gitmişlerdir.

Baelor'un Kral'ın Şehrindeki İcraatları

Kral'ın Şehri'ne dönen Kral Baelor öncelikle kız kardeşi Prenses Daena'yla olan evliliğini bitirmesi konusunda Yüce Septon'u   ikna etmiştir. Baelor daha sonra Kızıl Kale içinde Bakire Kubbesi olarak adlandırılan bir yerde üç kız kardeşi; Daena, Rhaena ve Elaena'yı hapseder. Bunun nedenini masum kız kardeşlerini dünyadaki kötülüklerden uzak tutmak, kız kardeşlerinin cinsel arzularının erkeklerin tutkularını ve şehvetlerini kabartmasını engellemesi olarak açıklar. Bazı kişilerin söylediğine göre Baelor, kız kardeşlerinin güzelliğinden etkilemekten korktuğu için onları hapis ettirmiştir. Konseyin birçok toplantısında başta Kral Eli Prens Viserys olmak üzere tüm üyeler bu kararı protesto etmişler ancak Baelor geri adım atmamıştır. Bazı lordlar ve şövalyeler Baelor'un gözüne girebilmek için kızları üç kız kardeşe hizmet etmeleri için Bakire Kubbesi'ne kilitlemişlerdir.

Baelor, Kral'ın Şehri'ndeki tüm fahişeleri ve onların çocuklarını şehirden kovar, fuhuşu şehirde yasaklar. Bu karar ciddi huzursuzluk yaratır ancak Baelor kararı değiştirmeye yanaşmaz ve sorunları görmezden gelir. Bu sıralarda Visenya Tepesi'nin üzerine yeni bir sept yapmakla meşguldür. Bu büyük sept Baelor'un ölümüne kadar bitmez. Kral Baelor hayırseverlik nedeniyle sık olarak hazineyi boşaltır ve halka yardım eder. Baelor'un bu düzensiz kararları almasının, bir yılanın zehri gibi yavaş yavaş Baelor'u tesiri altına alması şeklinde yorumlanır. Bu yılanın ise Baelor'un çocuk sahibi olmasını engelleyen, ruhsal eğitimi veren ve kralı kendi amaçları için kullanan Yüce Septon olduğu düşünülür.

Baelor Lord Belgrave'a zorla cüzzamlı bir kişinin ayaklarını yıkatır, böylece soyluların düşmanlığını kazanır. Üstat Walgrave'in Kara Kanatlar, Kara Haberler kitabından etkilenen Baelor haberlerin güvercinlerle değilde kuzgunlarla taşınması kararını verir. Kızların bekaret kemeri takarak iffetlerini koruması emrini vermiştir. Yarım Yıl boyunca bir ejderha yumurtasının açılması için dua etmiş ancak sonunda yumurta açılmamıştır. Lordların vergi vermeleri yerine yoksullara bir yıl boyunca ekmek dağıtmaları emri verir. Mantar'ın yazdığı Mantarın Tanıklıkları ile Septon Barth'ın yazdığı Ejderhalar, Ejderiler ve Ejderler: Anormal Tarihleri adlı kitapların tüm kopyalarını yaktırmıştır, bunun nedeni olarak ise Barth'ın bir büyücü olduğunu ve kitabın Baelor'a düşman kazandırmak için yeterli olduğunu iddia etmiştir.

Baelor'un saltanatının sonlarına doğru şehvetini ehlileştirmek için uğraş verirken sık bayılmalar geçirir. Yüce Septon'un ölmesiyle birlikte Baelor Pate adında duvarcı birinin Tanrılar tarafından yeni septon olarak seçildiği söyler. Baelor'a göre Pate Savaşçı'nın insan şeklinde oluşmuş halidir. Yeni Yüce Septon okuma yazma bilmeyen, dua okuyamayan ve hatta beyni olmayan biri olarak tarif edilir; septon olduktan bir yıl sonra ateşli bir hastalıktan ölür. Söylentilere göre Viserys diyara daha fazla rezil olmamak için Pate'i zehirletmiştir. Baelor daha sonra büyük mucizeler yarattığı söylenen, sokaklarda deniz kestanesi satan bir çocuğu Yüce Septon yapar.

Ölümü

161FS'de Baelor, kuzeni Prenses Naerys'in ikizlerinin ölü doğmasının üzerine Tanrıların onları bebekleri aldığı için bir aylık oruç tutar. 170FS'de eski eşi ve kız kardeşi olan Daena Daemon adında bir piç doğurunca Baelor yanına ekmek ve suyun dışında birşey almayı reddederek kırk gün kırk gece oruç tutar. 171FS'de kırk birinci günde kralı baygın bulurlar; ne Büyük Üstat Munkun nede Çocuk Septon onu kurtaramaz.

Tarihte Baelor kendisini şehvetinden kurtarmak için uzun süreli oruçlar tuttuğunu ve böylece açlıktan öldüğünü söyler ancak bazılarına göre Eli ve amcası Viserys tarafından zehirlendiğine inanır. Bazıları Viserys'in tahtı almak için zehirlendiğini iddia eder ancak diğerleri Baelor'un başka inançtan olanları hor görmesinden dolayı Viserys'in diyara iyilik yaptığını iddia eder. Kuzey'deki Eski Tanrılar ve Demir Adalar'daki Boğulmuş Tanrı'lardan dolayı Baelor bu bölgelere gerekirse savaş açmayı düşünmüştür.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'ndan sonra Sör Axell Florent Stannis Baratheon'a; Pençe Adası'nın yağmalanması gerektiğini, halkın katledilmesini ve vaat edilen hazinenin alınmasını söyler. Stannis Baratheon Sör Axell'in planını Sör Davos Seaworth'e anlatmasını ister, Sör Davos ise planı onaylamaz ve Stannis'e gururundan dolayı herkesi hor gören Lord Belgrave'ın Kutsal Baelor tarafından ceza olarak cüzzamlı bir kişinin ayaklarını yıkamasını anlatır.

Ejderhaların Dansı

Tyrion Lannister Baelor'un şaşkın biri olduğunu, Cersei'nin ise Kral Baelor'dan daha dehşet verici olduğunu düşünür.

Alıntılar

Demir Taht'ta oturan en dindar kral.

Sör Eustace Osgrey

O dünya kötülükleri tarafından dokunulmamış, saf, cesur, masum ve nadir ruhluydu.

Aile

Lancel Lannister'dan Jaime Lannister'a

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose