Baelor Targaryen (Mızrakkıran)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Baelor Targaryen
TargaryenHanesi.png
Baelor Targaryen (Mızrakkıran).jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Baelor Mızrakkıran
Çekiç
Unvan Ejderha Kayası Prensi
Diyarın Koruyucusu
Kral Eli
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum 170FS
Ölüm 209FSAshford
Jena Dondarrion
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Görüldü)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)

Prens Baelor Targaryen yada bilinen adıyla Baelor Mızrakkıran, Targaryen Hanesi'ne mensup bir prens, Kral Daeron II Targaryen ile Kraliçe Mariah Martell'in en büyük oğlu ve varisidir. İsmi Kral Baelor'a ithafen verilmiştir. Prens Baelor 196FS'den 209FS'de ölene dek babasına Kral Eli olarak hizmet etmiştir.

Görünüş ve Karakter

Prens Baelor, Dornelu bir prenses olan annesinin siyah saçlarını almıştır. Sakalını kısa keser ve temiz traşlı gezerdi. Burnu iki kez kırılmıştır.

Baelor bir savaşçıdır; bir şövalyenin, bir lordun ve bir varisin görünmesi gibi görünmüştür. Tıpkı babası gibi açık görüşlü ve kolay saygı kazanabilen biri olmuştur.

Bununla birlikte birçok kişi Baelor'un bir Targaryen'den çok bir Martell'e benzediğini söyler. Bazı Blackfyre taraftarları ise adaşı Kutsanmış Baelor'un üzerinden Baelor Mızrakkıran'a hakaret etmiş,Demir Taht'a oturan en zayıf kral demişlerdir.

Baelor Breakspear.jpeg

Tarihi

Erken Yaşamı

Prens Baelor, 170FS'de Kral Daeron II Targaryen ile Mariah Martell'in ilk oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 187FS'de Prenses Daenerys'in düğünündeki turnuvada henüz on yedi yaşındayken son derece eğitimli Daemon Blackfyre'ı yenerek Mızrakkıran unvanını kazanmıştır.

Baelor Mızrakkıran.jpg

Birinci Blackfyre İsyanı

Birinci Blackfyre İsyanı başladığında Prens Baelor, üvey amcası Kanlıkuzgun'un sert tavırlarına karşı Daemon Blackfyre'a hoşgörü davranılması gerektiğini savunur. Yine de Baelor savaşı kabul eder. 196FS'de Kızıl Çimen Savaşı'nda Fırtına ve Dornelu orduyu yöneterek isyancıların muhafızının üzerine yürür. Baelor, kardeşi Prens Maekar isyancılara karşı savunma yaptığında isyancılara saldırır ve bu durum Çekiç ve Örs adlı şarkıya ilham olur. Savaştan sonra şövalye ruhlu Baelor babasının Kral Eli olur. Bazı zamanlarda Diyarın Koruyucusu da olmuştur.

Ashford Turnuvası

209FS'deki Ashford Turnuvası'nda Prens Baelor'un Sör Arlan Metelikağacı'na kefil olmasıyla Sör Uzun Duncan turnuvaya katılır. Daha önce Fırtına Burnu'ndaki bir turnuvada Baelor ile Arlan birbirlerine karşı dört mızrak kırdıktan sonra Arlan Baelor'u yenmiştir. Arlan'ın eski yaveri olması sebebiyle Duncan'ın turnuvaya girişini onaylayan Prens Baelor'dur.

Turnuva sırasında kuklacı bir kadının ejderhalar hakkındaki sözlerine kızan Prens Aerion Parlakalev kadına saldırır, Duncan'da masum kadını korur. Bunun üzerine Baelor Duncan'la özel olarak konuşur ve nasihat verir. Ertesi gün Baelor Duncan konusunda karar vermek için Lord Leo Tyrell ve Lord Ashford'la bir araya gelir. Prens Aerion Yedinin Yargısı'nı kabul eder.

Yaveri Yumurta ve Sör Raymun Fossaway sayesinde Duncan beş adam bulur. Bir kişiye daha ihtiyacı vardır ve Baelor Duncan'a inandığından yiğenini öldürme olanağı olsa bile Duncan'ın yanında yer alır. Kardeşi Maekar öfkelenir ve Baelor kardeşine şöyle der;

Bu adam her gerçek şövalye gibi zayıfları koruyordu, bırakın da doğru yada yanlışa tanrılar karar versin.

Dövüş başlamadan önce Baelor Dunk'un şampiyonlarına uzun mızrak kullanmaları tavsiyesinde bulunur, rakiplerinin başlangıçta kısa mızrak kullanacağını ve bu nedenle onları uzakta tutabileceklerini söyler. Ayrıca karşı taraftaki üç Kral Muhafızı'nın onlara zarar vermeyeceklerine dair yemin ettiğini, onlara güvenmelerini ister. Duncan'ın tarafı dövüşü kazanır ancak Prens Maekar ağabeyi Baelor'un kafasına ölümcül bir darbeyle vurmuştur ve Baelor Duncan'ın kollarında ölür. Targaryen geleneklerine göre Baelor'un cesedi Ashford'a yakılır.

Aile

Baelor Jena Dondarrion'la evlenir ve bu evlilikten her ikisi de Büyük Bahar Salgını'nda ölecek olan Prens Valarr ve Prens Matarys doğar. Salgının ardından Baelor'un kardeşi Aerys I Targaryen tahta geçer ve kendisinden sonra da Baelor'u öldüren darbeyi vuran Maekar I Targaryen tahta geçer.

Baelor'un oğlu Prens Valarr Tyrosh'lu Kiera ile evlenir. İki kez doğum yapar fakat ikisinde de oğlanlar ölü doğar.

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.