Bakire Havuzu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bakire Havuzu
Liman
Bakire h.jpg
Konum Nehir Toprakları, Westeros
Yönetim Mooton Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Önemli Yerler Kokuşmuş Kaz, Jonquil Kulesi,Şans Kapısı

Bakire Havuzu, Nehir Toprakları'nda ve Yengeç Koyu kıyılarında bulunan bir kasabadır. Mooton Hanesi'nin yerleşkesidir. Bakire Havuzu Kalesi bir tepenin üstüne kurulmuştur ve surlarla çevrilidir. Kasabanın doğusu tepelerle kaplıdır. Bakire Havuzu'ndan, Kral Toprakları'na giden başlıca iki yol vardır. Bir tanesi doğruca Duskendale'nin içinden geçer, diğeri kıyı şeridini takip ederek ilerler. Duskendale yolu daha kısadır.

Bakire Havuzu'nun Nehir Toprakları'nda yeri.

Düzen

Bakire Havuzu'nun limanı oldukça işlektir. Kuzeybatısındaki pembe duvarlı balıkçı köyleri meşin kayıklarla balık yakalarken, diğerleri midye toplayarak geçimini sağlar. Kasabada Şans Kapısı yakınlarındaki Kokuşmuş Kaz’da dahil olmak üzere çok sayıda taverna bulunur. Ayrıca Jonquil Kulesi olarak adlandırılan bir kuleye sahiptir.

Tarihi

Kasaba ismini, efsanevi Florian'ın, kız kardeşleriyle banyo yapan Jonquil'i ilk gördüğü yer olan Bakire Havuzundan alır.

Bakire Havuzu, tarihi Çatlak Pençe Savaşı’nda başarısız oldu.

İsminin beşincisi Kral Cesur Florian, Andal İşgali sırasında Bakire Havuzu'nda işgalciler tarafından öldürüldü.

Aegon I Targaryen ve kardeşi Orys Baratheon Fetih Savaşı sırasında Duskendale'nin Darklyn'lerini ve Bakire Havuzu'nun Mooton'larını yenilgiye uğrattılar.

Ejderhaların Dansı sırasında Lord Walys Mooton komutasındaki yüz şövalye Yeşiller'in elinde bulunan Ölüm Kalesi'nin Siyahlar için geri alınmasını sağladı. Walys sonra Sunfyre tarafından öldürüldü. Ejderha binicisi Prens Daemon Targaryen ve ejderha tohumu Nettles’i bir süre Bakire Havuzu'nda konuk edildi. Walys'in kardeşi Lord Manfryd Mooton Kraliçe Rhaenyra Targaryen'in Nettles'i öldürme emrine itaat etmek istemedi. Üstat Norren'in Bakire Havuzu Kronolojisi adlı eserinde kalenin komutanı olduğu ve ejderha binicilerini konular hakkında bilgilendirdiği yazar. Daemon ve Nettles Bakire Havuzu'na gittikten sonra Manfryd Kraliçe Rhaenyra için olan sadakatini Kral Aegon II Targaryen için değiştirmiştir.

Kasabada ilki 104 Fs’de Kral Viserys I Targaryen’in tahta çıktığı için ikincisi ise 207 Fs’de olmak üzere iki kez Bakire Havuzu Turnuvası yapılmıştır. Sör Barristan Selmy Kral Aerys II Targaryen zamanında Bakire Havuzu’nda yakın dövüşte şampiyon olmuştur.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Bakire Havuzu, Beş Kralın Savaşı esnasında devamlı saldırılara uğramıştır. Sör Jaime Lannister, Sör Cleos Frey ve Tarth'lı Brienne güneye doğru giderken Bakire Havuzu'nun içinden geçmişler ve kasaba duvarlarının terk edilmiş, kapılarının parçalanmış, evlerin ve dükkânların yarısının ya yanmış ya da yağmalanmış olduğunu görmüşlerdir. Duskendale Savaşı'nın ardından Lord Randyll Tarly, Bakire Havuzu'na doğru ilerlemiş, kasabayı ele geçirmiş ve Lord Mooton'u kule hücresine kapatmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth Sansa Stark'ı aramak için Bakire Havuzu'nu ziyaret etti. Lord Tarly kasabayı baştan inşa etme çalışmalarına girmiş bir yandan da kasabanın etrafına dadanan haydutları yakalamaya devam etmiştir. Brienne ve yaveri Podric Payne geceyi Bakire Havuzu'nun limanında Leydi Myr adlı gemide geçirmişlerdir.

Nehir Toprakları çevresini genellikle yarım yılda dolaşan Septon Meribald Bakire Havuzu'na dönmüştür.

Ejderhaların Dansı

Harrion Karstark Bakire Havuzu’nda esir tutulur.