Balerion

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Balerion
Balerion.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Fatih Aegon
Irk Ejderha
Doğum Valyria

Kara Dehşet adıyla çağırılan Balerion, Fetih Savaşı sırasında Batıdiyar’ın fethinin çoğunda kullanılan Fatih Aegon ve kız kardeşleri-eşlerinin kullandığı en büyük ejderhalardan biridir. Balerion yaklaşık ikiyüz yaşında Kral Jaehaerys I’in saltanatı sırasında bilinmeyen bir zamanda ölmüştür.

Tanımlanması

Targaryen ejderhalarının en büyüğü olan Balerion’un dişleri birer uzun kılıç, ağzı ise bir mamutu büsbütün yutabilecek kadar büyüktü. Ateşi de kemikleri kadar siyah, kanatları üstünde uçtuğu kasabayı gölgeye boğacak kadar büyüktür.

Tarih

Balerion adını eski antik Valyria Tanrıları'ndan almıştır. Valyria’ da doğmuştur. Balerion Fetih Savaşı'na kadar hayatta kalmış, Aenar Targaryen tarafından kaçarken Ejderha Kayası'na getirebildiği sadece beş ejderhadan biriydi.

Aegon Batıdiyar’ı fethederken ve zafere ulaşırken Balerion’a bindiğinde Fetih Savaşı esnasında ‘Kara Dehşet’ ismini kazanmıştır. Targaryen ejderhaları tarih boyunca yalızca bir kereliğine aynı anda gökyüzüne salınmıştı ve bu sebepten savaşın adı Ateş Tarlası olarak bilinmiştir. Vhagar, Meraxes ve Balerion’un ateşleri ile dört bin kişi yanarak ölmüştür. Kral Mern bu savaşta ölmüş ve Gardener Hanesi'nin soyu bu savaşta tükenmiştir.. Ordu dağılmış ve Aegon I zafere ulaşmıştır.

Şarkılara göre, savaşın sonunda Aegon’un düşmanlarının kılıçlarını eriterek Demir Taht’ın yapımına yardım etmiştir.

Fetih Savaşı'nda Balerion