Balon Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Balon Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Balon Greyjoy.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 289 - FS 289
FS 298 - FS 299
Tam isim Gri Kral'dan Beri İsminin Dokuzuncusu Balon Greyjoy
Lakap Cesur Balon
Kutsanmış Balon
İki Taçlı Balon
Dulbırakan Balon
Kraken Kral
Demir Kral
Unvan Demir Adaların Lordu
Demir Adaların Kralı
Demir Adalar ve Kuzey Kralı
Tuz ve Kaya Kralı
Deniz Rüzgarının Oğlu
Pyke'nin Orakçısı
Greyjoy
Büyük Kraken'in Kaptanı
Doğum FS 255 ile FS 261 arası
Ölüm FS 299Pyke
Kültür Demirdoğumlu
Aile
Hane Greyjoy Hanesi
Varis Theon Greyjoy/Asha Greyjoy (İddia Edilen)
Sonraki Euron Greyjoy
Kraliçe Alannys Harlaw
Çocuk Rodrik Greyjoy
Maron Greyjoy
Asha Greyjoy
Theon Greyjoy
Baba Quellon Greyjoy
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Bahsedildi)
Oyuncu Patrick Malahide
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 6

Balon Greyjoy, Pyke'nin Greyjoy Hanesi'nin başı, Demir Adaların Lordu'dur. Büyük Kraken'in kaptanıdır, Demirdoğumlu'ların geleneği olan Eski Yol'u geri getirmeye çalışır. FS 289'de Demir Taht'a karşı isyan eder ancak Kral Robert Baratheon'un güçleri tarafından yenilir. Tv dizisinde Patrick Malahide tarafından canlandırılır.

Görünüş ve Karakter

Balon, her zaman ince yapılıdır. Fakat son zamanlarda, özellikle FS 299'de, oldukça sıskalaşıp yüzünün sıkılığı iyice belirgin olmuştur. Kara gözleri vardır, uzun gri saçları ve özellikle sırtında beyaz benekleri vardır.

Balon'un insanlarla uyuşmaz bir kişiliği vardır; inatçı, korkusuz ve kavgacıdır. Boğulmuş Tanrı'ya ve Eski Yol'a olan inancı kesindir ve bu konuda ailesine bile ödün vermez.

Henning Ludvigsen'den Victarion Greyjoy ve Balon Greyjoy çalışması

Hayatı

Gençliği

Lord Quellon Greyjoy ve Leydi Sunderland'nin hayatta kalabilmiş en büyük oğullarıdır. Doğum tarihi kesin değildir.

Denizciliği henüz çok küçük yaşta öğrenmiştir ve çok yetenekli bir kaptandır. Flint Kayalıkları'ndaki Kör Lord 'un perili kulesine daha on yaşındayken tırmanmıştır. On üç yaşına geldiğinde uzman bir kürekçi olmuştur. On beş yaşına geldiğinde Dagmer Yarıkçene ile birlikte Basamaktaşı'na gider, ilk kez bir adam öldürür ve iki tuz karısı alır. On yedi yaşına geldiğinde kendi gemisinin kaptanı olur. Daha sonra sık sık akınlar yapar, şiddeti ve korkusuzluğu ile tanınır.

Balon ve iki kardeşi Euron ile Victarion, babaları Quelon'dan Robert'ın İsyanı'na katılmalarını isterler. Ancak Quellon temkinli ve rahat davranır, tarafsız kalmayı sürdürür. Veliaht Prens Rhaegar Targaryen'in Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda ölmesinden sonra Quellon isyana katılmayı ve az da olsa bazı bölgeleri kazanmayı isteyerek savaşa girer. Demirdoğumlu'ların savaşa katkısı çok az olur. Quellon Mander'deki bir savaşta Kalkan Adaları'na saldırırken ölür ardından Balon Greyjoy gemileri Pyke'a geri götürür ve Deniztaşı Tahtı'nda hak iddia eder.

Balon Pyke'a geri döndüğünde küçük kardeşi Urrigon'un Parmak Dansı'nda yaralandığını ve sonra kangren olup öldüğünü öğrenir. Pyke'de ki üstat oğlanın elini kurtarmaya çalışmış ancak hazırladığı ilaçlarla başarılı olamamıştır böylece on dört yaşındaki Urrigon hayatını kaybetmiştir. Balon aynı tedavinin üstat ve üvey annesine de yapılmasını emreder, sonra ikiside ölür.

Balon, Alannys Harlaw ile evlenmiş; Rodrik, Maron ve Theon isimli üç oğlu, Asha isimli bir kızları olur.

Greyjoy İsyanı

Lord Quellon Greyjoy yeşil topraklarla daha güçlü ilşkiler kurmak istemiş ve bu nedenle; yağmayı yasaklamış, Demir Adalar'a Üstatlar getirmiş ve köle almayı yasaklamıştır. Ancak oğlu Balon Eski Yol'a dönmek ister, bu yolun Demirdoğumlu'lar için daha iyi olduğunu iddia eder. Balon Demir Adaların Lordu olduktan sonra babasının reformlarının çoğunu kaldırır. Beş yılın ardından Deniztaşı Tahtı'na hizmet etmek için Demir Donanma'yı inşa eder.

Balon, Kral Robert Baratheon'un kazandığı savaşın ardından yeniden savaşamayacağı düşüncesiyle Eski Yol'a dönme şansı olduğunu düşünür. Robert'ın destek bulamayacağını düşünen Balon isyanını başlatır ve kendisini Demir Adaların Kralı ilan eder.

Lannis Limanı'nda Lannister filosunu yakarak Demirdoğumlu'lar ilk zaferini elde eder ancak Balon'un zaferleri kısa sürer. En büyük oğlu Rodrik Denizgözcüsü Taaruzu sırasında ölür; filosu ve ordusu yenilir. İkinci oğlu Maron ise Pyke'ı savunurken ölür.

Balon yenilgiyi kabul etmeye zorlanır. Sonunda Baratheon'lara diz çöker, hayattaki tek oğlu on yaşıdaki Theon Greyjoy Lord Eddard Stark tarafından Kışyarı'na yetiştirilmek üzere götürülür ve barış sağlanır. Balon ile karısı Alannys Rodrik ile Maron'un ölümü ve Theon'un elerinden alınmasından sonra ayrılırlar.

FS 297'de Balon'un kardeşlerinden Euron bir diğer kardeşi Victarion'un üçünü karısını baştan çıkarır. Balon kardeşlerin arasında kan dökmesini önlemek için Euron'u sürgüne gönderir ve dönerse öldürüleceğine yemin eder. Victarion ise onurunu korumak için karısını öldürür.

Balon Greyjoy, Kral Robert Baratheon'a diz çökerken.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Yenilmesine rağmen Balon Greyjoy Demir Adaların Kralı olma arzusundan vazgeçememiştir ve Beş Kralın Savaşı başlangıcında fırsattan istifade ederek tekrar krallığını ilan etmiştir. Filosunu biraraya getirir ve Demir Adalar'a gelen her geminin kalmasını emreder, böylece zamanı gelene kadar herkesten bunu

Kral Robb Stark, Balon'ın yaşayan tek oğlu olan Theon'u Pyke'ye, Lannisterlar'a karşı kendisiyle ittifak kursun diye elçi olarak göndermiştir. Bunu hakaret olarak algılayan Balon teklifi reddeder ve kendisini Demir Adaların Kralı ilan eder. Moat Cailin'i almak için Demir Donanma'nın Lord Kaptanı ve aynı zamanda kardeşi olan Victarion'u gönderir. Kalenin alınmasıyla Boğaz'ın kontrolünün sağlanacağını, Kuzey'le Nehir Toprakları arasındaki bağlantının kesileceğini ve Robb'un geri dönemeyeceğini düşünür. Balon ayrıca varis olarak düşündüğü kızı Asha'yı Derinorman Kalesi'ni almak üzere gönderir. Theon, Dagmer ve Aeron Buharsaçlı'yı Taşlı Kıyı'yı yağmalamak üzere gönderir. Demirdoğumlu kuvvetler Kuzey'deki kalelerin birçoğunu fetheder çünkü askerlerin çoğu Robb'la savaşmak üzere güneye gitmiştir ve Balon yeni alınan kalelerle birlikte Demir Adalar ve Kuzey Kralı olur.

Theon, Torrhen Kalesi'ne Dagmer'i göndererek Balon'u planlarından sapar. Sör Rodrik Cassel Dagmer'le savaşmak için Kışyarı'ndan ayrıldığı sırada Theon Stark Hanesi'nin kalesini ele geçirir. Asha Theon'u Kışyarı'nı terk etmesi gerektiği konusunda uyarır çünkü Kışyarı çok içerdedir ve denize uzaktır ancak Theon bunu reddeder. Kışyarı Yağmalanması sırasında Ramsay Kar hem Theon'a hem Rodrik Cassel'e ihanet eder.

Balon Pyke.jpg

Kılıçların Fırtınası

Balon kendini; Gri Kral'dan Beri İsminin Dokuzuncusu, Demir Adalar ve Kuzey Kralı, Tuz ve Kaya Kralı, Deniz Rüzgarının Oğlu ve Pyke'nin Orakçısı olarak tanıtır.

Kral'ın Şehri'ndeki Küçük Konsey'de Balon'un itaat yerine ittifak şartlarını içeren mektubu konuşulur. Lord Mace Tyrell ve Paxter Redwyne bu şartların Stannis Baratheon'dan kurtulmak için makul olduğunu kabul eder. Ancak Tywin Lannister bunu reddeder çünkü Balon'un zaten Stark Hanesi ile savaştığını söyler.

Balon Greyjoy TheMico.jpg

Balon FS 299'de bir fırtına sırasında köprüden geçerken düşmüş ve ölmüştür. Sürgüne gönderilen büyük kardeşi Euron'un geri dönmesi Balon'un Euron'un tuttuğu bir katil tarafından öldürüldüğü dedikodularını doğurur.

Kargaları Ziyafeti

Ağabeyinin ölümü Aeron Greyjoy'a bilgi veridiğinde Aeron, Balon'u Taşlı Kıyı'dan döndükten sonra son gördüğü zamanı düşünür. Aeron Buharsaçlı Balon'un gri saçlarının yarı beyaza döndüğünü ve sırtınki kamburun daha belirgin olduğunu ancak hastalık belirtisi göstermediğini hatırlar.

Balon'un ölümünden sonra kızı Asha ve kardeşleri Euron ile Victarion yeni kral adayları olarak ortaya çıkar. Hayatta kalan tek oğlu Theon Bolton'lar tarafından esir alınmıştır ve iddiasını ortaya koyamaz. Euron Kargagöz'ün Balon'un ölümünden birgün sonra Demir Adalar'a geri dönmüştür ancak iddiası Aeron tarafından şiddetle reddedilir. Balon'un tercih ettiği varis Asha olmuştur ancak Aeron Demir Adalar'ı bir kadının yönetemeyeceği inanır. Aeron'un kendi tercihi ise kardeşi Victarion olmuştur.

Kral Şurası Buharsaçlı tarafından Nagga'nın Tepesi'nde yapılır. Asha ve Victarion'un tüm çabalarına rağmen Euron, Westeros'un tamamını ejderhaların gücünü kullanarak ele geçireceğini iddia ederek kral seçilir.

King Balon Throne.jpg

Ejderhaların Dansı

Euron Balon'un Kuzey'deki fetihlerinden vazgeçerek orada kalan Demirdoğumlu'ları kendilerini savunmaya bırakır.

Kış Rüzgarları

Euron Balon'u kendisinin öldürmediğini ancak ölümüne neden olduğunu tutsak haldeki Aeron'a itiraf eder.

Alıntılar

Balon: Küçük Yavru sana verilecek bir ödülden bahsetmiyor. Sadece, senin onun adına konuştuğunu, benim seni dinlemem gerektiğini, gemilerimi ve kılıçlarımı onun emrine amede etmem karşılığında bana bir taç vereceğini söylüyor. Bana bir taç verecekmiş...

Theon: Yanlış kelimeler seçmiş. Aslında söylemek istediği...

Balon: Ne söylemek istediyse onu yazmış. Ufaklık bana bir taç verecekmiş ve verilen herşey geri alınabilir.

Robb Stark'ın mektubundan sonra Balon ve Theon Greyjoy arasındaki konuşmadan

Greyjoy'um ben. Orak Lordu'yum. Tuz ve Kaya'nın Kralı'yım. Deniz Rüzgarı'nın Oğlu'yum ve hiç kimse bana taç veremez. Ben bedelini demirle öder alırım. Kendi tacımı kendim alırım, tıpkı Urron Kızılel'in beş bin yıl önce yaptığı gibi.

Balon'dan Theon Greyjoy'a

T Jedruszek Balon Greyjoy command.jpg

Seni Ned Stark mi böyle giydirdi? Seni kadifelere, ipeklere sarıp tatlı kızları gibi süslemeyi mi seviyordu.?

Balon'dan Theon'a.

Kimse diz çökmeden ölmemiştir. Diz çöken kişi, elinde bir bıçakla tekrar ayağa kalkabilir. Diz çökmeyen ölü kalır, sertleşmiş bacakları ve her şeyiyle.

Balon'dan Asha Greyjoy'a

Balon Hakkında Söylenenler

Kaptan: Lord Limanı'nda duyduklarıma göre batıdan bir fırtına gelmiş, yaşlı Lord Balon köprülerden birini geçerken rüzgar köprüyü paramparça etmiş. Kral iki gün sonra kıyıya vurmuş, cesedi davul gibiymiş ve bütün kemikleri kırıkmış. Gözlerini yengeçler yemiş diye duydum. Büyükjon: Kral yengeçleri olmalı, akşam yemeğinde böylesine soylu bir pelte yediklerine göre, ha ?

Balon'un ölüm haberini getiren Myraham gemisinin kaptanı ile Büyükjon Umber arasındaki konuşmadan

Ağabeyim Balon bizi tekrar büyük kıldı, bu da Fırtına Tanrısı'nın gazabını uyandırdı. Ağabeyim şimdi Boğulmuş Tanrı'nın ıslak salonlarında yiyip içiyor, onun her arzusunu yerine getirmek için bekleyen denizkızlarıyla birlikte. Onun başladığı muazzam işi, bu kuru ve kasvetli vadide kalan bizler bitirmeliyiz.

Aeron Greyjoy'dan, Lord Sparr, Steffarion Sparr ve Gormond Goodbrother'a

Cesur bir adam ama kötü bir lord.

Asha Greyjoy'un düşünceleri

Aile

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon