Balon Swann

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Swann hanesi.PNG
Balon Swann
Kingsguard.PNG
Ser Balon Swann TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Bağlılık Swann Hanesi
Kral Muhafızları
Kültür Hudutlu
Doğum Taşmiğfer
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Sör Balon Swann, Swann Hanesi'nden bir şövalyedir ve Taşmiğfer'in Swann Hanesi'nin Lordu Gulian Swann'ın ikinci oğludur.

Görünüş ve Karakter

Genç Balon'ın geniş omuzları ve kaslı kalın kolları vardır. Güçlü ve kuvvetlidir ancak yeminli kardeşi Arys Oakheart kadar yakışıklı değildir. Balon kibar, mütevazi, itaatkar ve cesurdur.

Balon'un miğferi geniş beyaz kanatlarla donatılmıştır. Atının koşum takımı siyah-beyaz kuğularla bezenmiştir. Pelerini fil dişi ve oniks kuğular şeklinde gümüş tokalarla omzuna tutturulur. Balon mızrak kullanmada iyi, topuzda daha iyi, okta ise fevkaladedir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Balon, Kral'ın Şehri'ndeki El Turnuvası'na şövalyeleri ve yeminli kılıçları ile katılır. El Turnuvası'nda Alyn'i yener fakat Sör Gregor Clegane'e yenilir. Ayrıca okçuluk yarışmasını Balon ve Jalaphar Xho'yu yenen Anguy kazanır.

Balon Kral Robert Baratheon ile birlikte Kral Ormanı'na ava çıkanlar arasındadır. Ancak kral bir domuz tarafından ölümcül yaralanmadan önce başkente geri döner. Balon Petyr Baelish tarafından Kral Eli Lord Eddard Stark'a Kraliçe Cersei Lannister'a karşı mücadelesinde müttefik olarak önerilir ancak Ned onun yerine Altın Pelerinliler'in desteğini almayı seçer.

Balon, Robert'ın yaralarından ölmesinin ardından sarayda kalmaya devam eder. Sör Dontos Hollard Kral Joffrey Baratheon'un konseyinde bulunan Sansa Stark'a yaklaşacakken Balon onu uyarır.

Kralların Çarpışması

Sör Balon, Kral Joffrey'in İsim Günü Turnuvası'na katılır, günün ikinci yarışında Morros Slynt'i atından düşürür. Sansa kendisine gelen gizemli notun Balon'dan gelmesi umar ancak müttefiki Dontos'dur.

Leydi Tanda Stokeworth tarafından verilen bir akşam yemeğinde, Lord Gyles Rosby kadehini Kralın sağlığına! diye kaldırınca Sör Balon Swann bunun için üç kadehe ihtiyaç duyduklarını söyler (Joffrey, amcası Renly ve Kuzey'de Robb Stark). Bu şakanın ortamın gerginliğini azaltmak için yapıldığı belli olmasıyla birlikte Lord Varys bunu o zamanki Kral Eli Tyrion Lannister'a rapor eder. Sör Balon'un zararsız bir şaka yaptığını düşünen Tyrion, olayın üstüne varmaz.

Balon, Beş Kralın Savaşı sırasında Kral'ın Şehri'nde Joffrey'i destekler. Ağabeyi Sör Donnel önce Renly'e hizmet eder ancak Renly'nin Fırtına Burnu'nda ki ölümü ardından Stannis Baratheon'a katılır. Babaları Lord Gulian hastalığını bahane ederek Taşmiğfer'de kalır.

Balon, Prenses Myrcella Baratheon'u Dorne'a uğurlayan Vekil Kraliçe Cersei'nin maiyeti arasındadır, Sör Aron Santagar Baratheon sancağını taşırken Balon'da Lannister sancağını taşır. Grup öfkeli bir grup tarafından saldırıya uğradığında Balon isyandan kurtulur. Balon Cersei tarafından isyanda ölen Sör Preston Greenfield'in yerine Kral Muhafızları'na seçilir. Tyrion seçimi onaylar.

Tyrion Karasu Savaşı sırasında liderlik etmeleri için üç Kral Muhafızları şövalyesini -Balon, Sör Mandon Moore ve Sandor Clegane- görevlendirir. Elindeki topuzuyla peş peşe saldıran Balon, Lannister kuvvetlerini Tyrion ve Mandon ile birlikte yönetir. Stannis'in kuvvetleri onlara kısa bir süreliğine üstünlük sağladığında askerleri şehirdeki surlara geri çeken Balon'dur.

Savaş sonrasında Sör Balon ve diğer Kral Muhafızları, altı yüzden fazla adamı şövalye ilan etmek için saatlerini harcar. Balon'un kardeşi Donnel Joffrey'e diz çöker.

Kılıçların Fırtınası

Sör Balon Kızıl Kale'de ve Maegor'un Malikanesi'nde Kral Muhafızlığı görevine devam eder. Yeni yeminli kardeşi Sör Loras'ın aksine Balon, Tyrion ve Sansa'nın düğününe katılır.

Joffrey Dulferyadı'nı ilk kez kullandığında Balon geri sıçrar. Genç kral düğün ziyafetinde ölür.

Walton Çelikincik, Brienne Tarth ve Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Jaime Lannister'a eşlik edip Kral'ın Şehri'ne getirdiğinde; Loras, Brienne ve Jaime ile karşılaşır, Balon onların arasına girer.

Balon Kral Joffrey'in ölümünde Tyrion'a karşı ilk tanık olarak adlandırılır. Balon Tyrion'un Karasu'da ki cesaretini över ve Joffrey'i öldürdüğüne inanmaz. Balon Tyrion'un, Kral'ın Şehri İsyanı sırasında krala tokat attığını itiraf eder. Prens Oberyn Martell eski Kral Muhafızları'nın krala saldırıldığı anda saldırıyı yaptığı eli kestiklerini ama Tyrion'un iki elinin neden olduğunu sorar.

Jaime Balon'un beyaz pelerinler içinde görmekten memnun olduğunu söyler. Lord Kumandan Kral Muhafızları ile bir toplantı yaptığında Balon Joffrey'in ölümünü engelleyemediği için utanır vaziyettedir. Balon ailesi ve kralı arasından seçim yapmak zorunda kalırsa kralını seçeceğine söz verir. Jaime Beyaz Kılıçlar Kulesi'nde Cersei ile karşılaştığında yeni Kral Tommen Baratheon'u koruyan Balon'dur.

Sör Balon Swann.jpeg

Kargaların Ziyafeti

Sör Jaime, babası Lord Tywin Lannister'ın cenazesinde Sör Balon ile beraber nöber tutar. Daha sonra Jaime tarafından Tommen'ın birincil Kral Muhafızı olarak atanır ve her sabah kralını zarif bir şekilde korur.

Balon aniden Vekil Kraliçe Cersei Lannister tarafından Sör Gregor Clegane'in kafasını Dorne Prensi Doran Martell'e götürmek için görevlendirilir ancak Cersei kendisine başka gizli bir görev verir.

Yeşilkan'da Sör Arys Oakheart Areo Hotah tarafından öldürülür ve Prenses Myrcella Sör Gerold Dayne tarafından yaralanır. Doran soylu Dorne Haneleri'ne Balon'un gelişini geciktirmelerini emreder. Kemik Yolu'nun bir ucunda ki Wyl'ler Balon'u sekiz gün boyunca avlanmakla meşgul eder, diğer ucunda olan Yronwood'lar da on beş gün boyunca ziyafet verirler. Leydi Jordayne, Tor'da Balon'un şerefine oyunlar düzenler ve Leydi Nymella Toland Hayalet Tepesi'nde yarışlar tertip etmeyi düşünmüştür.

Ejderhaların Dansı

Sör Balon Güneş Mızrak'a üç şövalye, sekiz yaver , yirmi silahlı adam ve muhtelif eşyalarını ve hizmetlerini yerine getirecek hizmetkarlarla gelir. Balon Dağ'ın kafasını Doran Martell'e kendi onuruna düzenlenen bir şölende takdim eder; bu şölende aynı zamanda Prenses Arianne Martell, Areo Hotah, Ellaria Kum, bir düzine lord ve üç Kum Yılanı; Obara, Nymeria ve Tyene'de bulunur. Kendisine güvenen Areo gerekirse şövalye ile savaşmaya hazır olduğunu düşünür. Balon Gregor'un ölümünü Tyene'nin utanç verici olarak düşündüğü zehirle olduğunu söyler. Balon ziyafet sırasında az yer ve Arianne'in flörtlerine direnir.

Balon daha önceden Kraliçe Cersei tarafından Myrcella'nın erkek kardeşi Kral Tommen'ı ziyaret etmesi için Kral'ın Şehri'ne gelmesi emrini almıştır. Planın bir parçası olarak Doran veya üst düzeyde bir görevli de Gregor tarafından öldürülen Prens Oberyn Martell'in Küçük Konsey'de ki boş Dornelu koltuğunu doldurmak için Prenses Myrcella'ya eşlik edecektir. Prens Trystane Martell'de şehri görmesi için davetlidir. Doran gemiyle seyahatin daha kolay olduğunu söyler ancak telaşlanan Balon deniz yoluyla seyahat etmenin çok tehlikeli olduğunu söyler.

Özel bir odada Doran ailesine, Kral'ın Şehri'nde ki dostlarının Kraliçe Cersei'nin kafile başkente giderken onlara saldırmayı planladığını anlatır. Saldırı yarım adam diye bağıran tetikçiler tarafından yönetilecektir ve Trystane bu mücadelede öldürülecektir. Balon bir şekilde Tyrion Lannister'ı uzaktan görecek ve Trystane'ın ölümündeki suçu Tyrion'a atacaklardır. Balon'un Doran'ın deniz yoluyla seyahat önerisini reddetmesi Doran'ın şüphelerini kanıtlar şekildedir. Doran Balon'un önerisinden hoşlanmamasına rağmen itaat etmek zorunda olduğunu belirtir. Obara Kral Muhafızı'nı öldürmeyi önerir ancak Doran misafir hakkı sebebiyle bu isteği reddeder.

Cersei'nin planının meyve vermesini engellemek için Doran Myrcella'yı Su Bahçeleri'nde Balon ile tanıştırır ve yaraları ile Sör Arys Oakheart'ın ölümünü Sör Gerold Dayne'e mal ederek Yeşilkan'da olanlar konusunda yalan söyler. Daha sonra Obara Balon'u Dorne'un batısında ki Yüksek İnziva'ya götürmek üzere yola çıkar. Balon Kral'ın Şehri'ne Myrcella'nın durumunu bildiren bir mektup gönderir ve haydut şövalye Kara Yıldız için ava çıkar.

Alıntılar

Jaime : Beni endişelendiren Sör Payidar Donnel değil. Sizsiniz. Cesur Sör Donnel kılıcını bir başka işgalciye verir ve bir gün hışımla taht odasına girerse siz ne yapacaksınız? Orada, beyaz pelerininizin içinde, kralınızla kanınızın arasında duruyorsunuz. Ne yapacaksınız?

Balon : Ben... lordum, bu asla olmayacak.

Jaime : Bana oldu.

Balon : Lordum. Kılıcımın, onurumun, babamın adının üstüne yemin ediyorum... ben sizin yaptığınızı yapmayacağım.

-Jaime Lannister ve Balon

Nymeria : Sör Sör Gregor kahrolası bir zalimdi. Eğer ızdırap çekmeyi hak eden bir adam varsa, o da Gregor'du. Balon : Olabilir leydim, lakin Sör Gregor bir şövalyeydi. Ve bir şövalye, elinde kılıçla ölmeli. Zehir, öldürmenin kirli ve çirkin bir yoludur.

-Nymeria Kum ve Balon

Hakkında Söylenenler

Gurur ve cesaretle hizmet edeceği şüphesizdi.

-Tyrion Lannister'ın düşünceleri

İki beyaz gölgesi hep onunla birlikteydi; Balon Swann ve Mandon Moore, beyaz zırhlarının içinde güzel görünüyorlardı. Velaryon mızrakçıları tarafından bir çemberin içine alınmışlardı, sırt sırta dövüşüyorlardı; dövüşü zarif bir dansa çevirmişlerdi.

-Tyrion Lannister'ın düşünceleri

Bu adam, Yeminli Kardeş'i kadar kolay bir şekilde baştan çıkmayacak, diye düşündü Hotah. Sör Arys yaşına rağmen bir çocuktu. Bu adam bir erkek, üstelik ihtiyatlı.

-Areo Hotah'ın düşünceleri

Nymeria : Bu canavarca. Bir Kral Muhafızları şövalyesinin bunu yapabileceğine inanmazdım. Doran : Şövalyeler hizmet edeceklerine dair ant içerler. Tıpkı benim kumandanımın yaptığı gibi.

-Nymeria Kum ve Doran Martell

Aile

 
 
Gulian
 
 
 
 
 
Walder Frey
 
Cyrenna
 
Theomar Smallwood
 
Ravella
 
Corenna
 
Stevron Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnel
 
Balon
 
Jared Frey
 
Alys Frey
 
Luceon Frey
 
Carellen Smallwood
 
 
 
 
 
Ryman Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy