Balon Swann

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Balon Swann
Ser Balon Swann TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Bağlılık Kral Muhafızları
Swann Hanesi
Kültür Westeros
Kitap(lar) Taht Oyunları
Kralların Çarpışması
Kılıçların Fırtınası
Kargaların Şöleni
Ejderhalarla Dans

Sör Balon Swann, Taşmiğfer'deki Swann Hanesi 'nin şu anki lordu, Gulian Swann 'ın ikinci oğludur.

Görünüş ve Kişilik

Geniş bir göğüs kafesi, kaslı kalın kolları vardır. Genç, cesur, kibar ve yetenekli bir savaşçıdır. Mızrak kullanmada iyi, topuzda daha iyi, okta ise fevkaladedir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Balon, Kral Şehri'ndeki El Turnuvasına katılır. Alyn'i yener fakat Gregor Clegane'e yenilir. Ayrıca okçulukta Anguy'a yenilerek ikinci olur. Kral Robert Baratheon'un öldüğü yaban domuzu avına da katılmıştır. Petry Baelish, Ned'e Cersei'ye karşı mücadelesinde Balon'u müttefik alabileceğini söylemiştir, fakat Ned Şehir Gözcüleri'ni seçmiştir. Kralın ölümünün ardından sarayda yaşamaya devam etmektedir.

Kralların Çarpışması

Sör Balon Kral Joffrey Baratheon'un 13. isim günü turnuvasına katılır. Günün ikinci mızrak oyununda Morros Slynt'i atından düşürür. Kardeşi sırasıyla Kral Renly Baratheon ve Kral Stannis Baratheon'a destek veren Sör Balon, Kral I. Joffrey'e desteğini sürdürür. Babası ise hastalığını mazeret göstererek Taşmiğfer'de kalır. Lady Tanda Stokeworth tarafından verilen bir akşam yemeğinde, Lord Gyles Rosby bardağını "Kralın sağlığına!" diye kaldırınca Sör Balon Swann bunun için dört bardağın gerektiğini söyler (Kral Joffrey, iki amcası Stannis ve Renly, Robb Stark). Bu şaka ortamdaki misafirleri tahrik etmek için söylenmiş olmamakla beraber, Lord Varys bunu o zamanki Kral Eli Tyrion Lannister'a rapor eder. Sör Balon'un zararsız bir şaka yaptığını dşünen Tyrion, olayın üstüne varmaz. Sör Balon, Prenses Myrcella Baratheon'uı uğurlayan kafilenin içinde yer alır. Gruptakilerin öfkeli kalabalık tarafından saldırıyla maruz kaldığı başkaldırıdan kurtulur. Daha sonra Kraliçe Cersei tarafından bu başkaldırıda ölen Sör Preston Greenfield'in yerine Kral Muhafızları'na seçilir. Sör Balon'ın kibar ve şerefli bir şövalye olduğunu düşünen Tyrion bu atamayı onaylar. Sör Balon, Tyrion Lannister ve Sör Mandon Moore ile beraber Lannister kuvvetlerini idare ettiği Karasu Savaşı'nda kahramanca çarpışır. Bu üçlü arasında, Stannis kuvvetlerinin kısa bir süreliğine üstünlüğü ele geçirdiği sırada sur içine sığınabilen tek kişi olmuştur. Savaş sonrasında, Sör Balon ve diğer Kral Muhafızları saatler boyunca altı yüzün üzerinde adama şövalyelik nişanı vermekle uğraşmışlardır.

Kılıçların Fırtınası

Kral I. Joffrey'in ölümünde, Tyrion Lannister aleyhinde çağırılan şahitler arasında ilk sırada yer almıştır. Tyrion'un Kral Joffrey'i öldürdüğüne inanmamakla beraber, mahkemeye Myrcella Baratheon'un Dorne'a gittiği gün yaşanan saldırının ardından Tyrion'un Joffrey'e nasıl vurduğunu anlatır.Sör Jaime Lannister şehre döndüğünde, Sör Balon'ın beyaz pelerine layık oluşu onun dikkatini çeker ve ona iyi ve yiğit bir şövalye olarak, belki de Kral Muhafızları'nın şerefli tek üyesi olarak değer verir. Lord Kumandan Jaime, Kral Muhafızları'nı toplantıya çağırdığında Sör Balon'a kardeşinin Kral Tommen Baratheon'a saldırması durumunda ne yapacağını sorar, karşılığında kendisinin asla Kralkatili gibi yapmayacağı cevabını alır.

Kargaların Şöleni

Sör Jaime Lannister ile beraber Lord Tywin Lannister'in cesedi başında gece nöbeti tutmuştur. Prens Doran Martell'e Sör Gregor Clegane'in başını götürmek üzere Dorne'a gönderilmiştir. Sör Arys Oakheart ve Prenses Myrcella'nın başına gelenleri saklamak için Prens Doran Martell, Dorne'daki soylu ailelere Sör Balon Swann'ı oyalamaları emrini vermiştir. Kemikyolu'nun bir başında Wyl Hanesi onu sekiz gün boyunca avlanmakla meşgul etmiş, diğer ucu olan Yronwood Hanesi'de on beş gün boyunca ziyafetler verilerek tutulmuştur. Lady Jordayne, Tor'da şerefine oyunlar düzenlemiş, Lady Toland Hayalet Tepesi'nde yarışlar tertip etmeyi düşünmüştür.

Ejderhalarla Dans

Güneşmızrak'a vardığında şerefine verilen bir ziyafette Sör Gregor'un kafatasını Prens Doran'a takdim eder. Ziyafette Prens Doran'ın yanında Arianne Martell, Obara Kum, Ellaria Kum, Tyene Kum, Nymeria Kum, Areo Hotah ve birkaç lord hazır bulunur. Arianne Martell, Sör Balon'a yakınlaşmaya çalışır fakat Sör Balon onun bu teşebbüslerine karşı koyar. Hotah, onun yeminli kardeşi Arys Oakheart'dan daha dayanıklı ve daha kabiliyetli bir dövüşçü olduğuna dikkat eder.Daha öncesinde Kraliçe Cersei, Sör Balon'a Prenses Myrcella'yı kardeşi Tommen'i ziyaret etme bahanesiyle, yanına alarak Kral Şehri'ne getirmesi emrini vermiştir. Bu planın bir parçası olarak, Prens Doran veya maiyetinden birisi de küçük konseyde boş kalan Dorne koltuğuna oturmak üzere refakat edecektir. Şehri görmesi için Prens Trystane Martell da (Myrcella'nın nişanlısı) davet edilmiştir. Doran deniz yolculuğunun daha kolay olacağını söylese de, sinirleri gerilen Sör Balon bunun çok tehlikeli olacağını ifade eder. Hususi bir odada Prens Doran; Arianne, Obara, Tyene, Nymeria, Ellaria ve Areo'ya, Kraliçe Cersei'nin dönüş yolunda kafilenin pusuya düşürülmesini planladığını açıklar. Saldırı, "yarım adam" diye bağıran eşkiyalar tarafından yapılacak ve çıkan karışıklıkta Trystane de öldürülecektir. Sör Balon saldırıda Tyrion Lannister'ı gördüğünü yalandan söyleyecek, böylece Trystane'in ölümü Tyrion'un üstüne kalacaktır. Bu plan, duyanları şok eder. Sör Balon'un deniz seyahatini reddetmesi de Doran'ın şüphelerini doğrulamaktadır. Prens Doran, Sör Balon'a istemese de emirlerine itaat etmek zorunda olduğunu söyler. Bu entrikanın vücut bulmasını engellemek için Sör Balon, Prenses Myrcella'nın yanına götürülür ve Myrcella'nın yaralarına Sör Gerold Dayne'in sebep olduğu söylenir. Myrcella (Arianne'in direktifiyle) yalan söyleyerek, Ser Gerold'un ayrıca Sör Arys Oakheart'ı da öldürdüğünü söyler. (aslında Areo Hotah tarafından öldürülmüştür.)Myrcella daha sonra, yine Arianne'nin yönlendirmesiyle, Sör Balon'a Dayne'i adalete teslim etmesi için yalvarır. Bütün bunları Kral Şehri'ne mektupla bildiren Sör Balon, şu anda Sör Gerold'un peşine düşmüştür.