Baratheon Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Fırtına Burnu'nun Baratheon Hanesi
BaratheonHanesi.PNG
Hane arması Altın sarısı zemin üstünde taç giymiş siyah bir erkek geyik.
Sözler Öfke Bizimdir!
Yerleşke Fırtına Burnu
Şimdiki Lord Kral Tommen Baratheon
Kral Stannis I(tartışmalı)
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Fırtına Burnu Lordu
Varis Prenses Myrcella
Prenses Shireen(tartışmalı)
Bağlılık Kral Toprakları Baratheon
Diğer Kol(lar) Kral Toprakları-Baratheon
Ejderha Kayası-Baratheon
Durrandon Hanesi(anne tarafından)
Bolling Hanesi(olası)
Wensington Hanesi(olası)
Kurucu Orys Baratheon
Kurulma Tarihi 1FS


Fırtına Burnu-Baratheon Hanesi, Westeros'taki büyük hanelerden biridir ve Fırtına Toprakları'nın yönetici hanesidir. Yerleşim yeri, Fırtına Kralları tarafından yükseltilmiş eski bir kale olan Fırtına Burnu'dur. Baratheonların arması, altın zemin üstünde taç giymiş siyah bir erkek geyiktir. Ailenin üyeleri genelde geniş bir vücuda, siyah saçlara ve mavi gözlere yatkın olurlar. Değişken öfkeleriyle bilinirler ve hane sözleri, Öfke Bizimdir.

Tarih

Baratheon, orjinal büyük hanelerin en geç kurulanıdır. Fatih Aegon'un korkusuz komutanlarından biri olan ve gayrimeşru üvey erkek kardeşi olan Orys Baratheon tarafından kurulmuştur. Kadınların soyundan Baratheonlar, Fırtına Kralları'na dayanır. Orys, son Fırtına Kralı Küstah Argilac'ı devirmiş ve onun kızıyla evlenmiştir. Orys, eşinin atalarının hane renklerini ve sözlerini alarak Baratheon Hanesi'ni kurmuştur. Fırtına Kralları'nın tarihi Kahramanlar Çağı'na kadar dayanır. Fırtına Kralları'nın krallığını kuran Kral Durran "Tanrıkederi", efsanevi bir kahramandır.

Lord Steffon'un üç oğlu: Robert, Stannis ve Renly

Blackfyre İsyanı sırasında, Baratheonlar, Targaryen Hanedanı'na sadık kalmışlardır ve Kızıl Çimen Muharebesi'nde Prens Baelor Mızrakkıran'a çok büyük bir kuvvet sağlamışlardır. V. Aegon'un kızı Prenses Rhaelle Targaryen, ejderhalar ve geyikler arasında yakın ilişkiler devam ederken, haneleri birleştirmek amacıyla Lord Lyonel Baratheon'un varisi Ormund Baratheon ile evlenmiş ve Lord Steffon Baratheon'u doğurmuştur. Steffon'un oğlu Lord Robert Baratheon ve sütkardeşi Eddard Stark'ın adına Targaryenlere karşı bir isyan başlamıştır. Baratheonlar ve Arryn, Stark, Tully ve sonunda Lannister'larda dahil sancaktarları ile Targaryenlere bir isyan başlamıştır. Yaz Kalesi Savaşı ve Fırtına Burnu Kuşatması, sadece Fırtına Toprakları'nda yapılan savaşlardır. Savaşın ardından, Baratheonların, biri Kral Robert altında Demir Tahtta oturmak üzere ve diğeri de Lord Stannis yönetiminde Ejderha Kayası Adasında 2 tane daha Baratheon Hanesi kurulmuştur. Greyjoy İsyanı sırasında, Donanma Başı Stannis kumandanlığında Baratheon Donanması ve Demir Donanma, Güzel Ada Savaşı'nda çarpışmıştır. Stannis, muhtemelen fırtına lordlarının ordusunu komuta ederekBüyük Wyk'ı abisinin adına işgal etmiştir.

Son Olaylar

Robert ve Stannis kendi unvanlarına sahip olunca, genç Renly Baratheon Fırtına Burnu Lordu olur. Bazı zamanlar ise Robert'ın Küçük Konseyi'nde Kanun Başı olarak görev yapmıştır. Robert'ın domuz avı sırasında aldığı yaradan dolayı ölüyorken, Renly, Kral Eli olan Eddard Stark'a taht iddiasında kendisini destekler mi diye sormuştur. Lord Stark, eğer Cersei'nin çocukları ensest ilişkilerden doğmuş piçlerse, tahtın Stannis'in hakkı olacağını söylerek bu teklifi reddetmiştir. Bunun ardından Renly Kral Toprakları'nı terk etmiştir. Stannis'in haklı iddiasına rağmen, Renly kendisi için Fırtına Lordlarını toplamıştır ve arkasınada Tyrell Hanesi'ni almıştır. Kral Renly, Beş Kralın Savaşı'nda abisi ile çarpışmaya hazırlanırken Fırtına Burnu duvarları içinde öldürülmüştür. Hiç bir varisi olmamasına rağmen, dul kalan Margaery Tyrell sonraları "yeğeni" Joffrey Baratheon ile evlenmiştir. bunun ardından Fırtına Burnu'na yeminli çoğu hane Stannis'e gitmiştir. Joffrey'in ölümünün ardından, Demir Taht Kralı ve hanenin yeni lordu Tommen Baratheon olmuştur. Fırtına Burnu'ndaki garnizon Stannis'in güneydeki son kuvvetidir.

Üçüncü Yüzyıl Sonunda Baratheon Hanesi

 
 
Bilinmeyen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Aegon V
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sör
{Harbert}
 
Bilinmeyen
Baratheon
 
 
 
{Rhaelle
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Jaehaerys II}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Steffon
Baratheon}
 
{Cassana
Estermont}
 
 
 
 
 
 
{Aerys II}
 
{Rhaella
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birçok
kadın
 
{Robert I}
 
Cersei
Lannister
 
Stannis
 
Selyse
Florent
 
{Renly I}
 
 
{Rhaegar
Targaryen}
 
{Elia
Martell}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
 
{Joffrey I}
 
 
 
 
 
 
Shireen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
{Viserys
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edric
Fırtına
 
 
Myrcella
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daenerys
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gendry
 
 
Tommen I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diğerleri
 
 

Hane Halkı

  • Sör {Cortnay Penrose}, Fırtına Burnu'nun kale muhafızı. Melisandre'nin başka bir gölge suikastçısı tarafından öldürüldü.
  • Brella, Kral Toprakları'ndaki Lord Renly'nin hane halkını yönetiyordu. Sonraları Tyrion Lannister'a hizmet etti.

Tarihsel Üyeler

Kitaplardan Referanslar

Dunk ve Egg

Buz ve Ateşin Şarkısı

  • Prens Rhaegar Targaryen, Fırtına Burnu'ndaki bir turnuvada Lord Steffon Baratheon'u yenmiştir. Fakat turnuvayı Sör Barristan Selmy kazanmıştır.
  • Renly, Kral Robert'ı, Lord Eddard Stark'ı yeni Kral Eli ilan ettikten sonra dönüş yolculuğunda karşılamak için kuzeye yol aldı.
  • Renly, El Turnuvası'nda yarışmıştır. Sandor Clegane tarafından yenilmiştir.
  • Renly, Kanun Başı olarak hizmet ederken kendi koruması olarak 30 adam tutuyordu. Eddard Stark, Renly'nin taht iddiasını reddettikten sonra şehirden ayrılmıştır.
  • Edric Fırtına, Melisandre'nın çocuğu canlı olarak yakmasını önlemek için Lord Davos Seaworth tarafından Ejderha Kayası'ndan kaçırılmıştır.

Fırtına Burnu'na Yeminli Haneler