Barristan Selmy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Selmy.png
Barristan Selmy
Kingsguard.PNG
Barristan Selmy.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Cesur Barristan
Sör Büyükbaba
Yaşlı Barristan
Unvan Sör
Lord Kumandan (eskidendi)
Kraliçe Eli
Bağlılık Selmy Hanesi

Kral Muhafızları

Kraliçe Muhafızları
Kültür Westeros
Doğum 237FS
Ölüm 301FS
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(POV)
Kış Rüzgarları(Pov)
Oyuncu Ian McElhinney
TV 1.Sezon
3.Sezon
4.Sezon
5.Sezon

Sör Barristan Selmy, "Cesur Barristan" olarakta tanınan ün salmış bir kahraman ve Kral Muhafızlarının şövalyesidir. Kral Muhafızı olarak kabul edilmediği süre içerisinde krallığın en büyük şövalyesi olarak bilinirdi. Televizyon serisinde, Ian McElhinney tarafından canlandırılmaktadır.

Karakter ve Görünüm

Selmy, Yedi Krallığın en saygın ve en yetenekli şövalyelerinden biridir.

Selmy uzun boylu ve mavi gözlüdür. Daenerys gözlerinin üzücü olduğunu düşünmektedir. Yaşlıdır (serinin başında altmış yaşındaydı), uzun beyaz saçları ve çizgili yüz hatlarına sahiptir. İlerleyen yaşına rağmen hala güçlü ve ağırbaşlıdır ve de gençliğine göre hala yetenekli bir şövalyedir.

Geçmişi

Hasat Kalesi'nden Sör Lyonel Selmy'nin ilk oğlu. Sör Manfred'in yaveri olarak hizmet verdi. 10.yılında, Kara Liman'da düzenlenen turnuvada gizemli şövalye olarak boy göstermek üzere ödünç alınmış bir zırh kuşandığında, "Cesur" adını aldı, bu turnuvada mağlup edildi ve Prens Ejderkanat Duncan tarafından miğfersiz bırakıldı. 16. yılında , Kral Toprakları'ndaki kış turnuvasında, Prens Küçük Duncan ve Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan'ı mağlup ederek gösterdiği olağanüstü cesaret ve başarıdan sonra, Kral V Aegon Targaryen tarafından şövalye ilan edildi. Blackfyre'i Taht Talipleri'nin sonuncusunu, Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasında teke tek bir mücadelede katletti. 23.yılında, Jaehaerys II'nin döneminde Lord Kumandan Sör Gerold Hightower tarafından Kral Muhafızı ilan edildi. Kral Muhafızları'na katıldığında ailesi mevkisine oturmaktan vazgeçti ve evlenmek üzere olduğu kızla kuzeni evlendirildi.

Kral Muhafızı Yılları

Gümüş Köprü turnuvasında, geçidi tüm müsabıklara karşı korudu. Bakire Havuzu'nda düzenlenen meydan dövüşü müsabakasının muzafferi oldu. Gölgeli Vadi İsyanı'nda, göğsüne aldığı bir ok yarasına rağmen, Kral II. Aerys'i güvenliğe kavuşturdu. Yeminli Kardeşler'inden Sör Gwayne Gaunt'un ölümünün intikamını aldı. Leydi Jeyne Swann ve rahibesini, Simon Toyne ve Gülümseyen Şövalye'yi yenerek ve diğerlerini öldürerek Kral Ormanı Kardeşliği'nin elinden kurtardı. Eski Şehir'deki turnuvada, Karazırh isimli gizli şövalyeyi yendi. Gizemli şövalyeyi miğfersiz bırakarak, onun Yukarı Topraklar Piçi olduğunu açığa çıkardı.

Fırtına Burnu'ndaki turnuvada; Lord Robert Baratheon'ı, Prens Oberyn Martell'i, Lord Leyton Hightower'ı, Lord Jon Connighton'ı Lord Jason Mallister'ı ve Prens Rhaegar Targaryen'ı atsız bırakarak turnuvanın yegane şampiyonu oldu. Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda, Yeminli Kardeşleri'nin ve Ejderha Kayası Prensi Rhaegar'ın yanında dövüşürken ok, mızrak ve kılıç yaraları aldı. Robert'in İsyanı ile Targaryen'ler yenildi ve Barristan Selmy savaş sırasında Kral Muhafızı olarak verdiği hizmetler neticesinde Kral I. Robert Baratheon tarafından Kral Muhafızları Lord Kumandanı ilan edildi. Lannister Hanedanı'ndan Leydi Cersei'yi, Kral Robert'la evlenmek üzere Kral Toprakları'na getiren şeref muhafızlarının arasında yer aldı. 57. yılında, Balon Greyjoy İsyanı sırasında Eski Wyk'e karşı düzenlenen saldırıya komuta etti. 61. yılında yaş haddinden ötürü Kral I. Joffrey Baratheon tarafından görevinden alındı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Barristan ilerleyen yaşına rağmen müthiş bir savaşçıydı, 57 yaşında Kral Toprakları'nda düzenlenen bir turnuvayı kazanmıştı ve Beş Kralın Savaşı'ndan önceki bir yılda Sandor Clegane'i atından düşürmeyi başarmıştı. Robert'ın, Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak sadakatle hizmet vermekteydi. Kral Eli Turnuvası sırasında sadece üç kişiyi devirdi ve ardından Jaime Lannister tarafından yenildi ondan önce dövüştüğü iki kişi on ve yirmi yaşlarında genç erkeklerdi.

Robert Baratheon'un hamile olan Daenerys Targaryen'i öldürmek istediği küçük konsey toplantısında yer alan kişilerden biriydi. Öldürme olayını protesto eden Eddard Stark'dan sonraki tek konsey üyesiydi. Kralın ölümüne yol açan talihsiz domuz avı sırasında Barristan, Kral Robert'ın yanındaydı. Robert'ın ölümünden sonra Joffrey tahta geçti. Benzeri görülmemiş bir hareketle Joffrey Baratheon tarafından ilerleyen yaşı gerekçesiyle Kral Muhafızları'ndan ve küçük konseyden men edildi. Aslında men etmenin gerçek nedeni Joffrey'in kendi köpeği Sandor Clegane'e beyaz pelerin vermek istemesi ve Jaime Lannister'ı Lord Kumandan yapmak için olanak sağlamasıydı.

Herhangi bir tehdit oluşturmaması için kral Altın Pelerinliler'i Barristan'ı teslim alması için gönderse de Selmy hepsini öldürdü ve şehirden kaçtı. Hasat Salonu'nu geri alması için akrabaları kuşkusuz onu bekliyorlardı ama Selmy onlara Joffrey hoşnutsuzluğu çektirmek istemedi. Bunun yerine atını sattı ve halktan biri kılığına büründü. Daha sonra Kral Topraklarına geldi. ·Tanrıların Kapısından yüzü kirli, sakalları uzamış, silahı yerine baston taşıyarak girdi. Kaba kıyafetleri ve çamurlu botlarıyla savaştan kaçmış yaşlı bir adamdı. Lord Eddard Stark idam edildiğinde halkın arasındaydı. Daha sonra Eddard'n ruhu için dua etmek adına Yüce Baelor Septi'ne ve tanrılara kendisini sadece görevinden alınmak zorunda bırakıldığı için teşekkür etti.

Robert iyi bir şövalye ama kötü bir kral olmuştu ve bu yüzden Barristan gerçek kralı bulmalı ve onun hizmetinde ölmeliydi. İşte bu yüzden Dar Deniz'in ötesine Pentos'a gitmeye karar verdi.

Kralların Çarpışması

Sör Barristan, Illyrio Mopatis rehberliğinde, Güçlü Belwas'ın yanında Westeroslu bir kahya olan Arstan Beyazsakal kılığına bürünür ve Kral Aerys'in hayatta kalan son torunu Daenerys Targaryen'in yanına gönderilir.Qarth limanında Arstan kılığındaki Barristan, Dany'nin hayatını almaya çalışan Kederli Adamlar'ın suikastını durdurur. Suikastçı bir mantikor ile Daenerys'i öldürmeye çalışır ama Selmy, Daenerys'i zehirlemeye çalışan yaratığı asasıyla hızlıca eziverir. Daha sonra Selmy, Westeros'un ona ihtiyacı olduğunu bir çok kralın olduğunu ve hiç adaletin olmadığını söyler ve Illyrio'nun onu Pentos'a getirmesi için 3 tane gemi gönderdiğini söyler.

Kılıçların Fırtınası

Barristan,Daenerys'in gerçek kişiliğini görmek için,bir süre gerçek kimliğini gizleyerek ona Westeros Kültürünü ve ailesinin tarihini anlatır.Jorah Mormont,Daenerys'e bir kaç gemi almasını ve içini kölelelerle doldurmayı tavsiye eder,Barristan bu fikre şiddetle karşı çıkar.Daenerys hizmetine aldığı köleleri serbest bırakır ve Barristan bu hareketten çok etkilenir.Astapor'un ve Yunkai'nin işgalinden sonra,Daenerys Meereen'in yakınlarında İkinci Oğullar grubunun kumandanı Mero'nun vahşi saldırısıyla karşılaşır,Selmy onun hayatını kurtarır.Daenerys Selmy'e minnetarlığını ifade eder,Selmy'de sonunda gerçek kimliğni ve amacını açıklar. Barristan ayrıca,Jorah Mormont 'un Varys'in gizli ajanı olduğunu da ortaya çıkarır.Onun bu açıklamaları üzerine Daenerys,kendisini yıllarca aldatan ve en büyük düşmanı Robert Baratheon 'a hizmet eden Jorah'ı yanından kovar.Barristan,Daenerys'e,yıllarca Robert'in Kral Muhafızları arasında görev yaptığını söyler.Bunun üzerinde Daenerys onu da Jorah gibi yanından uzaklaştırır. Fakat Meereen'in kuşatılmasından sonra,Daenerys ondan af diler ve yanına geri alır.Barristan şimdi Daenerys'in Kraliçe Muhafızları'nın başıdır.

Ejderhalarla Dans

Barristan Selmy,Kraliçe Muhafızı olarak hala Daenerys'e hizmet eder,ayrıca Meereen 'i onurlu ve güvenli bir şekilde elinde tutabilmesi için de ona tavsiye verir.Barristan,Daenerys'in Daario Naharis'le yaşadığı metres hayatına karşı çıkar ve Meereen'in güvenliği için Hizdahr zo Loraq ile evlenmesini tavsiye eder. Barristan ayrıca Tumco Lho,Larraq,Kırmızı Kuzu ve kendilerine "Oğlanlar" diyen üç Ghiscari'li kardeş ile birlikte şövalyerini de eğitmeye başlar.Barristan,Meereen'de Daenerys'e Kraliçe'nin Eli olarak hizmet vermektedir.Barristan Kanlı Sakal'ın saraya Groleo'nun kesik kafasıyla geldiğni görür ve onu öldürmek ister,fakat Kraliçe'nin huzurunu bozmamak için bunu yapmaz. Barristan sonunda,hiç hoşlanmamasına rağmen,devlet işleri için Skahaz mo Kandaq ile birlikte çalışır.Skahaz mo Kandaq'ın konseyi,Daenerys'in ailelerinin iyi niyetlerini garanti etmek için himayesine aldığı soylu Ghis'li çocukları öldürmek ister,fakat Barristan buna karşı çıkar. Skahaz,Gri Solucan'ı da hizmetine alır,niyeti Kral Hizdahr zo Loraq'ı esir almaktır.Barristan onların Hizdahr'a zarar vermelerinden çok korkar,Yunkai'deki adamları Daario,Jhogo ve Hero'nun hayatlarından endişe eder.Fakat onlar bunun Daenerys için daha iyi olacağını söyleyerek Daario'yu öldürürler. Barristan bu olaylar sonunda yardım istemek için Dilenci Prens'e gider.Eğer Yunkai'de kalan üç adamını kendisine geri verirse,onu ödüllendireceğine söz verir. Daha sonra Barristan Hizdahr'ı esir almak için Yunkai'ye gider.Bu sırada,Hizdahr'ın koruyucusu vahşi Khrazz'ı öldürür. Barristan Selmy,bu olaylar olurken Daenerys'in yanında olmasını arzu eder,fakat Yunkai'ye açılan savaş sırasında ve böyle tehlikeli bir durumda bunun mümkün olamayacağını bilir.