Barristan Selmy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Selmy-Hanesi.png
Barristan Selmy
Kingsguard.PNG
800px-Mike Capprotti Ser Barristan.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Cesur Barristan
Yaşlı Barristan
Arstan Beyazsakal
Sör Büyükbaba
Yaşlı Sör
Lord El
Unvan Sör
Kral Muhafızları Lord Kumandanı (Eskiden)
Kraliçe Eli
Bağlılık Selmy Hanesi
Targaryen Hanesi
Baratheon Hanesi(Eskiden)
Kraliçe Muhafızları
Doğum FS 236 veya FS 237
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (POV)
Kış Rüzgarları (POV)

Oyuncu Ian McElhinney
TV Sezon 1
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5

Sör Barristan Selmy yada bilinen adıyla Cesur Barristan, Selmy Hanesi'den bir şövalyedir ve Kral Robert Baratheon'un saltanatında Kral Muhafızları Lord Kumandanı'dır. Yedi Krallığın en iyi şövalyeleri olarak kabul edilen Kral Muhafızları arasında ünlü bir kahraman olarak kabul edilir. Barristan Ejderhaların Dansı kitabında POV karaktere dönüşür. Tv dizisi Game of Thrones 'da Ian McElhinney tarafından canlandırılır.

Görünüm ve Karakter

Barristan uzun boyludur ve bazılarına göre hüzünlü görünen mavi gözlere sahiptir. Beyaz saçlı ve yüzünde yaşından dolayı çizgiler vardır. Bazıları onu yaşına göre yakışıklı olarak görür. Geçkin yaşına rağmen Barristan gençliğindeki gibi güçlü, zarif ve yetenekli bir şövalyedir. Sör Jorah Mormont'tan daha uzun ancak daha az kaslıdır.

Barristan Yedi Krallık'ta ki en yetenekli ve saygın şövalyelerinden biri olarak kabul edilir ve Kral Muhafızları şövalyeleri arasında gerçek çelikten olduğu kabul edilir. Bran Stark'a göre Sör Barristan yaşayan en büyük şövalyedir. Yarı resmi kaynaklara göre Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne ile kıyaslanabilecek yeteneği vardır.

Saygılı ve cesur bir adam olan Barristan hileleri ve entrikayaı sevmez. Kurnaz biri olarak görülmez. Barristan Özgür Şehirler'in Yüksek Valyria dilini ve Köle Körfezi'nin Ghiscari dilini konuşabilmektedir.

Kral Muhafızları'nın diğer üyeleri gibi Barristan'ın zırhı, pelerini ve kalkanı bembeyazdır. Gümüş tokalı ve mineli pullarla işlenmiş bir zırh giyer. Uzun bir kılıcı ve bir hançeri vardır.

Hayatı

Erken Yaşamı

Barristan, Hasat Kalesi Şövalyesi Sör Lyonel Selmy'nin ilk oğludur. Çocukluğunda Lord Manfred Swann'ın yaverliğini yapar. Barristan on yaşındayken gizemli şövalye kılığına bürünüp Kara Liman turnuvasına katılır. Turnuvaya katılanlar onunla alay eder ancak Prens Duncan Targaryen ona acır. Onunla kimse dövüşmediğinde Duncan onunla dövüşür ve Barristan'a Cesur ismini veren Duncan'dır. Barristan on altı yaşındayken Kral'ın Şehri'ndeki bir turnuvada Prens Duncan Targaryen ve Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan'ı yener ve şövalyeliğini Kral Aegon V Targaryen'den alır.

Şövalye olduktan sonra başarılı bir turnuva şövalyesi olan Barristan savaş alanınında da yeteneğini kanıtlar. Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı sırasında teke tek mücadele ettiği Maelys Blackfyre'ı öldürerek Blackfyre'ların erkek soyunu bitirir. Barristan Altın Mürettebat'ın komutanı Maelys'i öldürerek onların amacınıda bitirmiş olur. Dokuzun Grubu'nun geride kalan diğer üyeleri Westeros'u fethetme konusunda ilgilerini kaybederler ve çok geçmeden kendi bölgelerine çekilmişlerdir. Barristan'ın savaş sırasında yaptıkları ona büyük bir şöhret kazandırır ve tüm Yedi Krallık adını öğrenir.

Barristan yirmi üç yaşındayken Kral Jaehaerys II Targaryen'in beyaz pelerini bahşetmesi üzerine Sör Gerold Hightower'ın önünde yeminini eder. Kral Muhafızları'na katıldığında aile mirasını bir kenara bırakır ve evleneceği kız onun yerine kuzeni ile evlenir.

Aerys II

Jaehaerys öldükten ve yerine oğlu Aerys II Targaryen geçtikten sonra Barristan Kral Muhafızları'na hizmet etmeye devam eder. FS 277'de Duskendale Muhalefeti sırasında Kral Aerys yarım yıl boyunca şehirde rehin tutulur. Kral Eli Lord Tywin Lannister Duskendale'a saldırmayı planlar ancak Barristan esir tutulan Aerys'i kurtarmayı teklif eder. Tywin ona bir gün süre verir.

Gece yarısından sonra kapüşonlu bir dilenci kılığında duvarları tırmanıp Duskendale'a giren Barristan Boz Kale'nin surlarına tırmanır ve o sırada nöbet tutan bir askeri diğerlerini uyarmasına fırsat vermeden öldürür. Barristan Aerys'in tutulduğu zindandan onu çıkarır. Kaçış sırasında daha önce yeminli kardeşi Sör Gwayne Gaunt'u öldüren Sör Symon Hollard ve iki muhafızı öldürür. Barristan ve Aerys ahırlara koşar ve bu sırada önlerini kesmeye çalışan birkaç kişiyle mücadele eder. Aldıkları atlarla ahırdan kaçarlar ve Duskandale sokaklarında ilerlerler. Barristan bu sırada göğsünden okla vurulur. Darklyn ve Hollard'lar daha sonra Aerys tarafından yok edilir ancak Barristan Dontos Hollard'ın sağ bırakılması talebini kabul ederek onun yaşamasına izin verir. Birçok şarkıda Barristan'ın Duskendale'da ki cesareti övülür.

Kral Ormanı Kardeşliği olarak bilinen haydut grubu problemlere sebep olduğunda kral Kral Muhafızları'nı askerlerin başında Kral Ormanı'na gönderir. Teke tek bir mücadelede Barristan haydutların lideri Sör Simon Toyne'u öldürür ve Leydi Jeyne Swann ile septasını kurtarır. Fırtına Burnu Turnuvası'nda son turnuvada Barristan Aerys'in varisi Prens Rhaegar Targaryen'i yener.

Barristan Aerys'in saltanatının sonraki yıllarında çıldırıp ve acımasız olduğunda yeminlerini sürdürmekte zorlanır. Kral Muhafızları'nın diğer kardeşleri gibi Barristan'da Harrenhal Turnuvası'na katılır. Güzel Leydi Ashara Dayne'e aşık olur ancak arzusunun boşa olduğunun farkındadır. Turnuvayı kazandığı taktirde Ashara'yı Aşk ve Güzellik Kraliçesi yapmayı planlar ancak şövalye Prens Rhaegar tarafından atsız bırakılır. Prens Lyanna StarkAşk ve Güzellik Kraliçesi ilan eder ve böylece Robert'ın İsyanı'na yol açan olaylar zinciri başlar. Barristan eğer turnuvada Rhaegar'ı mağlup etseydi savaşı engelleyebilir miydi, merak eder. Ayrıca turnuvayı kazanmış ve Ashara'yı taçlandırmış olsaydı belki de Stark yerine ona döneceğini hayal eder. Ashara'ya açıklayamadığı aşkının sonuçlarının birçok başarısızlığından biri olduğunu düşünür.

Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı'nda Canavar Maelys ile teke tek savaşan Barristan

Robert'ın İsyanı

Robert'ın İsyanı sırasında Lord Jon Connington Çanlar Savaşı'nda yenildikten sonra Kral Muhafızları'ndan Barristan ve Sör Jonothor Darry kraliyet ordusunun kalanlarını toplamaya gönderilir.

Barristan Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda savaşır; ok, mızrak ve kılıçla yaralanır, Lord Robert Baratheon ve Lord Eddard Stark'ın bir düzine arkadaşını öldürür. Prens Rhaegar Targaryen Yakut Geçidi'nde Robert tarafından teke tek bir mücadelede öldürülür. Savaştan sonra Lord Roose Bolton Barristan'ın boğazının kesilmesi gerektiğini söyler ancak bunun yerine Robert şövalyenin yaralarına bakması için üstadını çağırır.

O kadar kötü yaralanmıştır ki Prens Rhaegar'ın çocukları Prenses Rhaenys ve Prens Aegon Kral Toprakları'nın Yağmalanması sırasında öldürüldüğünde ve Lord Tywin Lannister tarafından Robert'a sunulduğunda Kral'ın Şehri'nde bulunamaz. Daha sonra Barristan eğer orada olsaydı ve Robert'ın cesetlere gülümsediğini görseydi hiç bir adamın onu öldürmekten alıkoyamayacağını düşünür.

Robert I

Barristan, Prens Viserys Targaryen'i aramayı düşünür ancak sürgünde kendi başına yaşamak için çok gençtir ve Targaryen deliliği onda da görülmeye başlamıştır. Ancak Barristan ve birçoklarının hayatı yeni Kral Robert Baratheon'un tahta geçmesiyle muazzam bir şekilde değişir, Barristan Kral Robert tarafından affedilir ve Kral Muhafızları Lord Kumandanı seçilir.

Sör Jaime Lannister yaşının gençliğinden ve deneyimsizliğinden dolayı önceden yaptıkları affedilir, Barristan Robert'ın bu kararını onaylamaz ve Jaime'nin Kral Toprakları'nın Yağmalanması sırasında Kral Aerys II Targaryen'i öldürdükten sonra hizmetine devam etmesine izin vermez. Kral Muhafızları'nın beyaz pelerini yerine Gece Gözcüleri'nin siyahlarını giymesi gerektiğini söyler.

Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Jeor Mormont Barristan'ı gençlikten itibaren tanır. Greyjoy İsyanı sırasında Barristan Eski Wyk'e saldırır. İleri ki yaşlarda da olsa zorlu bir savaşçıdır, elli yedi yaşında Kral'ın Şehri'nde bir turnuvanın şampiyonluğunu kazanır ve FS 297'de Prens Joffrey'in İsim Günü Turnuvası'nda Sandor Clegane'i atsız bırakılır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Barristan, Lord Renly Baratheon ve Sör Ilyn Payne ile birlikte, Kuzey'den Kral'ın Şehri'ne dönüş yolculuğu yapan Kral Robert Baratheon ve yeni Kral Eli Lord Eddard Stark'ı karşılamak ve şeref kıtası olarak hizmet vermek için Kavşaktaki Han'a gelir. Daha sonra kralın şehir içinde yaptığı tüm yolculuklara eşlik eder.

El Turnuvası sırasında Barristan üç dövüşün ardındfan ki ilk ikisi otuz ve kırk yaşlarında adamlardır, sonrasında Sör Jaime Lannister tarafından yenilir. Sör Gregor Clegane turnuvada Sör Hugh'u öldürdüğünde Barristan genç şövalyenin kimsesi olmadığı için cesedinin başında nöbet tutar. Barristan ve Eddard Robert'a meydan dövüşüne katılmaması konusunda tavsiye verir.

Kral Robert, önceki Kral Aerys II Targaryen'in kızı Daenerys Targaryen'in hamile olduğunu öğrendiğinde Küçük Konsey'de ölüm emri verdiği toplantıda Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak Barristan'da orada bulunur. O ve Lord Eddard bu kararı kabul etmeyen tek isimlerdir. Robert'ın Kral Ormanı'nda beyaz erkek geyiği avlamaya gitmesi üzerine Barristan'da kralın yanında gider. Kral av sırasında ölümcül şekilde yaralanır ve öldüğünde Robert'ın en büyük oğlu Kral Joffrey Baratheon olarak tahta geçer.

Lord Varys'in önerisine göre Kral Robert'ı koruyamadığı için suçlanan Sör Barristan daha önce karşılaşılmamış bir şekilde Kral Muhafızları'ndan ve Küçük Konsey'den kovulur. Lannister'lar bunun üzerine harekete geçer; Joffrey'in yeminli kalkanı Sandor Clegane'e beyaz pelerin verilir ve Kraliçe Cersei Lannister'ın kardeşi Jaime Küçük Konsey'e Kral Muhafızları Lord Kumandanı unvanıyla katılmasına izin verilir. Barristan kararla çileden çıkmıştır ve kılıcını tahtın önüne atıp taht odasından ayrılır. Joffrey şövalyenin bir hainlik planı olduğunu söyler ve şövalyenin yakalanıp sorgulanmasını emreder. Barristan Beyaz Kılıç Kulesi'ne gidip Beyaz Kitap'da kendisine ait olan kısmı doldurur ve tüm yaşantısını yazar. Janos Slynt ve üç altın pelerinli Barristan'ı ahırlarda yakalamaya çalışır. Kılıcı yanında olmamasına rağmen Barristan iki muhafızı öldürür ve kaleyi terk eder.

Barristan Hasat Kalesi'nde ki akrabalarının onu kabul edeceğini bilir ancak Joffrey'in hiddetinin onların üstüne gelmesini istemez. Bunun yerine Barristan şehirden çıkar ve atını şehir dışında satıp kendisini yaşlılığının arkasına gizler. Şehre tekrardan savaştan kaçan halkın arasında döner. Uzun beyaz sakallı Barristan kalabalığın içindeyken Yüce Baelor Septi'nde Eddard Stark'ın idamını izler. Lord Stark'ın ölümünden sonra Barristan Eddard'ın ruhuna dua etmek için septe gider ve görevden alındığı için tanrılara şükreder. Robert'ın Kral Muhafızı olarak hizmet ettiği yılları değerlendiren Barristan Robert'ın iyi bir şövalye ancak kötü bir kral olduğu kanaatine varır. Barristan gerçek kralını bulmak ve hizmetinde ölmeye karar verir.

Lord Tywin Lannister Barristan'ın görevden alınmasının budalılık olduğunu kabul eder. Barristan yaşlı olsa da ona diyarda büyük bir saygı duyulduğunu ve Stannis Baratheon veya Robb Stark'ı seçmesi durumunda büyük bir tehdit olacağını söyler; oğlu Tyrion'u Kral'ın Şehri'ne Kraliçe Cersei'nin Joffrey'i yönlendirmesinden daha iyi yönlendirmesi için kendi yerine Kral Eli olarak gönderir.

Romain Leguay ser Barristan Selmy.jpg

Kralların Çarpışması

Renly Baratheon kendisini kral ilan eder ve Sör Barristan'ın gerçek krala hizmet edeceğini duyduğunda kendisine geleceğini umar. Yaşlı şövalyenin kılıcını ona sunması durumunda Gökkuşağı Muhafızları'nda Barristan için hazırda bir pelerin bekletir. Renly, Sör Barristan'ın Nehirova'da ki Robb Stark'ı kral olarak desteklediğine inanır, umutları tükendiğinde ise kendi muhafızları arasına Brienne Tarth'ı alır. Ancak Leydi Catelyn Tully Barristan'ın Robb'un yanında olmadığını söyler. Renly Barristan'ın erkek kardeşi Stannis'i desteklediği sonucunu çıkarır ve Stannis ile bir savaş söz konusu olduğunda Barristan'a bir zarar verilmemesini emreder.

Bu sırada Barristan gerçek kralı olarak gördüğü Viserys Targaryen'i aramak için Dar Deniz'i geçer ve Pentos'a gider. Barristan sonunda Yargıç Illyrio Mopatis ile temasa geçer ve Viserys'in Vaes Dothrak'da öldüğünü öğrenir. Illyrio Barristan'ı bastonlu yaşlı yaver Arstan Beyazsakal olarak isimlendirir ve Kraliçe Daenerys Targaryen'i Pentos'a geri getirmesi için hadım savaşçı Belwas'la beraber Qarth'a gönderir.

Barristan ve Güçlü Belwas Kaptan Groleo'nun üç gemisiyle birlikte doğuya yelken açar, Qarth'a varmadan önce Yeni Ghis'de mola verirler. Qarth Limanı'na demirlenmiş gemileri geçmeye çalışan Daenerys ve Sör Jorah'ı takip ederler. Jorah onları fark eder ve şüphelenir. Bir Kederli Adam bir kutu içerisine koyduğu bir mantikorla Daenerys'e suikast girişiminde bulunur, ancak Barristan elindeki bastonla Dany'nin elindeki kutuya vurup mantikoru öldürür.

Kılıçların Fırtınası

Daenerys Targaryen, Pentos'a yelken açmak yerine Groleo'nun gemilerini Astapor'da ki Lekesizler'e götürmeyi seçer. Barristan hala gerçek kimliğini gizli tutar, Daenerys ile ejderhalar, babası Kral Aerys II ve Prens Rhaegar hakkında konuşur. Sör Jorah Barristan'a ve Belwas'a güvenmediğini, Barristan'ın bir yaver için yaşlı ve düzgün konuştuğunu söyler.

Daenarys Gurur Meydanı'nda Lekesizler'i satan İyi Ustalar'dan Kraznys mo Nakloz'la görüştüğünde yanında Barristan'da vardır. Barristan köle alınmasını reddeder, Daenerys bir ordu olmadan Westeros'u nasıl kazanacağını sorduğunda Barristan Westeros'un yarısının Rhaegar yüzünden onu destekleyeceğini söyler. Ancak Dany babasını sorduğunda Barristan'ın çok az olumlu söyleyeceği vardır. Dany'e elçiler göndermesi gerektiğini tavsiye eder ve babasına karşı çıkanların bile onu destekleyebileceğini söyler. Barristan, Daenerys'in tüm Lekesizler'e karşılık ejderhalarından birini verme planına itiraz eder ancak Daenerys Astapor'a yeni Lekesizler'i ile saldırı emri verip şehri fetheder ve şehirdeki köleliği bitirir.

Daenerys, Yunkai'yi alma planını açıkladığında Sör Jorah Dany'nin Rhaegar'ın kız kardeşi olduğunu söyler, Barristan bunu onaylar ve kraliçe olduğunu ekler. Yunkai yakınlarında savaşın sonuçlarını beklerken Barristan ve Daenerys; Rhaegar'dan, Harrenhal Turnuvası'ndan ve Yaz Kalesi'nden bahsederler.

Meereen Kuşatması sırasında Oznak zo Pahl üç buçuk metre uzunluğunda mızrağı ve beyaz atıyla şehrin dışına çıkar, bir şampiyon göndermeleri için kuşatmacılara meydan okur. Barristan bu meydan okumaya bir karşılık verilmesi gerektiğini söyler, Daenerys bunun üzerine Belwas'ın iyi bir seçim olduğuna karar verir.

Daenerys daha sonra yanında birkaç adam olduğu halde halkın arasında dolaşmaya karar verir. İkinci Oğullar'ın eski kumandanı Mero tarafından saldırıya uğrar ancak Barristan onu kolayca öldürür. Paralı asker suya düşer ve halk onun cesedini parçalara ayırır. Daenerys Barristan'a minnet duyar ve onun şövalye yapılmasını ister ancak hem Jorah Mormont hem de Barristan bunu reddeder. Jorah çok şüpheli bir şekilde bir sopa kullanan yaşlı bir adamın Titan Piçi Mero'yu nasıl öldürdüğünü ve Barristan'ın aslında kim olduğunu sorar, Barristan senden daha iyi bir şövalye yanıtını verir.

Barristan'ın Dany ile tanışması

Barristan Daenerys'den hakikatleri sakladığı için af diler. Jorah Barristan'ı tanır ve Daenerys'e Barristan'ın Robert Baratheon'un hizmetinde olduğunu ve Targaryen Hanesi'ne ihanet ettiğini söyler. Barristan ise Robert'ın onu affettiğini ve Kral Muhafızları'nda oraya layık olmayan adamlarla hizmet ettiğini, Joffrey Baratheon'un onu bir kenera atıp öldürülmesi için adamlar gönderdiğini ve bunun üzerine gerçek kralını bulması gerektiğini anladığını söyler. Barristan Daenerys'e karşı kimliğini gizli tutmasının nedeninin Lannister'ların onun yanında olmasını engellemek için olduğunu söyler. Ayrıca Jorah'ın Daenerys ile Drogo'nun düğününden beri Varys'in casusu olduğunu söyler, Jorah'da bunu kabul eder.

Daenerys; Barristan, Jorah ve Belwas'ı şehrin kanalizasyonlarından girip köleleri serbest bırakması üzerine Meereen'i ele geçirir. Daha sonra Daenerys'in huzuruna çıktığında sakalını traş etmiş ve on yaş daha genç görünür. Daenerys onların kanalizasyonda ölmesini umduğunu söyler. Barristan ise kimliğini gizli tutmasının asıl nedeninin Daenerys'in babası gibi deliliğe sahip olmadığından emin olmak olduğunu itiraf eder. Barristan kraliçenin kardeşi Viserys'in babası Deli Kral'a benzediğini söyler. Ancak Rhaegar'da hiçbir lekenin görülmediğini itiraf eder. Kraliçenin hizmetinde olacağını ve kılıcı ile hizmet etmediği taktirde Belwas'ın hizmetinde kalmaya devam edeceğini söyler. Daenerys onu hizmetine kabul eder, Barristan kimsenin elinden kılıç almayacağını söylediğinde Daenerys kendi elleriyle kılıç verir. Onun aksine Jorah Meereen'den sürülür.

Daenerys dedesi Kral Jaehaerys'in Barristan tarafından şahsen tanındığını fark eder ve nereden geldiğini ona daha fazla anlatabileceğini düşünür. Affedildikten sonra Barristan Daenerys'e bir Kral Muhafızı şövalyesi olarak kulak misafiri olduğu babasının sırlarının ona ait olduğunu söyler. Aerys'in başlangıçta gelgitleri olduğunu ama zamanla kötüleştiğini, Daenerys'in annesi Kraliçe Rhaella'nın Viserys'i babasının deliliğinden olabildiğince koruduğunu da söyler. Daenerys o an daha fazla duymak istemediğini ve başka bir zaman her şeyi anlatmasını ister. Daenerys Meereen'den ayrılmayacağını ve kraliçe olarak şehri yöneteceğini söylediği danışmanları arasında Barristan'da vardır.

Barristan ve Missandei

Ejderhaların Dansı

Daenerys, Kraliçe Muhafızları'nın Lord Kumandanı Barristan'a altın-gümüş bir zırh vermişti. Zırhı yaldızlı ve ince dövmelidir, esnek bir yapısı ve sert emaye tabakası vardır. Uzun kılıcı ve hançeri altın tokalarla tutturulmuş beyaz deri kemerde asılıdır. Barristan omuzlarından sarkan uzun beyaz bir pelerin giyer ve beyaz bir kalkan taşır. Miğferinde dar bir göz açıklığı vardır, ejderha kanatları şeklinde süsleri miğferin üstündedir. Alaca gri renkte atı vardır.

Barristan kraliçesinin Meereen'in güvenliğine yönelik adımlarında ona yardımcı olur. Daenerys aşığı Daario Naharis'in başarısız olduğunu düşündüğünde Barristan öyle bir şey olmadığı yönünde onu sözler beyan etmiştir. Groleo ve Barristan Xaro Xhoan Daxos tarafından Meereen'e getirilen gemileri denetler. Daenerys Barristan'ın Meereen'i terk etme önerisini reddeder.

Barristan Grazhar zo Galare ve diğer soylu çocuklara batı tarzında şövalyelik öğretir. Lord Kumandan altmış öğrenciyle eğitime bağlamış ve onlardan otuz kadarı eğitime devam edebilmiştir. En çok umut vadedenler Barristan'ın yaveri olurlar; Tumcho Lho, Larraq, Kırmızı Kuzu ve üç Ghis'li kardeş.

Yunkai Meereen'e karşı yürüyüşe geçtiği zaman Skahaz mo Kandaq Daenerys'e Meereen'in güçlü duvarları içinde kalmasını önerirken Barristan Yunkai ordusunu sahada karşılayıp yenmeyi önerir. Barristan Meereen'e gelen Astapor'lu mültecilerin kanlı ishalden dolayı şehrin duvarları altındaki kampa gitmek isteyen Daenerys'e karşı çıkar. Ayrıca Lord Kumandan Daenerys'in Hizdahr zo Loraq'la olan düğününe de itiraz eder çünkü damat Yedi Krallık'ta kabul görmeyecektir. Kumandan Daenerys'e gizli evlilik anlaşmasını açıklayan Quentyn Martell'i destekler ancak Dany Meereen'de geçici barışı korumak için Quentyn yerine Hizdahr'ı seçer.

Drogon Daznak'ın Çukuru'nda insanlara saldırmaya başladığında Barristan ejderhanın dikkatini çekip Daenerys'i kurtarmaya çalışır. Kraliçe Drogon'un üstünde Meereen'nden ayrılır.

Daenerys'in şehirden ayrılışından sonra Hizdahr kraliyet danışmanlarını değiştirir; Barristan Gri Solucan ve Skahaz ile görüşür. Kanlısakal Yurkhaz zo Yunzak'ın ölümüne tepki olarak konseye Groleo'un kafasını getirir ve kana karşı kan olduğunu söyler. Barristan öfkelenir ve Kanlısakal'ı öldürmek ister ancak kraliçenin barışını bozmamak için öfkesini durdurur. Barristan Quentyn ve yoldaşlarına kendi güvenlikleri için Meereen'i terk etmelerini tavsiye eder ancak Dornelu'lar şehirde kalırlar.

Barristan Hizdahr'ın Daenerys'e zehirli çekirgeler yedirerek suikast girişiminde bulunduğuna inanır ve bu nedenle kraliçesinin yokluğunda yönetimin kararını verme konusunda ki isteksizliğine rağmen Gri Solucan ve Skahaz mo Kandaq ile iş birliği yapar. Barristan onurlu bir yol seçer ve Skahaz'ın Meereen'in güçlü ailelerinin esaret altına alınmış çocuklarını öldürme önerisini reddeder. Barristan ve Tunç Canavarlar Kral Hizdahr'ı rehin almayı planlar ancak Barristan Hizdahr'ın zarar görmesi halinde Yunkai'lilerin Groleo'yu öldürdükleri gibi geri kalan rehinelerinde (Daario, Jhogo ve Kahraman) öldürüleceğinden korkar. Barristan Kral Hizdahr'ı rehin aldığında kralın koruyucusu üstün yetenekli çukur dövüşcüsü Khrazz'ı öldürür. Bu arada Quentyn ejderhalardan birini evcilleştirmeye çalışır ancak [Rhaegal]] ve Viserion zindandan kurtulur ve Quentyn ejder ateşiyle ağır yaralanır.

Barristan El unvanını kabul eder, eliçi olmaya isteksiz Galazza'yı Yunkai'ye gönderir ve Skahaz'ın rehinelerini öldürmesini engeller. Barristan konsey kurmayı reddeder ve bunun yerine Yunkai ile savaşmak için bir savaş konseyi oluşturur. Taraflar arasındaki kırılgan barışın kırılması durumunda saldırıyı başlatmak için bir işaret ateşinin yanacağından bahseder. Barristan Quentyn'in yoldaşları Sör Gerris Drinkwater ve Sör Archibald Yronwood ile özel olarak konuşur. Hırpani Prens'le kendi adına konuşmaları konusunda onları görevlendirir, kalan esirlerin Yunkai kampından kurtarılması karşılığında ona Pentos'u vermeyi önerir. Galazza'nın dönüşünden sonra Barristan ile yaptığı toplantı sırasında Skahaz Yunkai'li mancınıkların solgun kısraktan ölmüş insnaların cesetlerinin şehre mancınıklarla atıldığını haber verir.

Drogon ile Meereen'den kaçan Daenerys ve onlara yetişemeyen Barristan

Kış Rüzgarları

İkinci Meereen Kuşatması sırasında Yunkai tehdidi kanlı salgının varlığıyla artar. Sör Barristan normal şartlar altında Meereen'in güçlü duvarlar altında savunulacağını düşünür. Ancak Yunkai'liler solgun kısrağa binmiş cesetlerini mancınıklarla Meereen'in duvarlarının üzerinden caddelere fırlatırlar, Barristan ise salgın Meereen'i yok etmek yerine dışarı çıkıp düşmanı cephede yok etmeye karar verir. Saldırı arefesinde yeni onurlandırdığı şövalyelerine ve askerlerine moral verir. Konuşması şafağın gelişiyle kesilir ve Barristan Kızıl Kuzu'ya savaş borusunu çalmasını emreder.

Alıntılar

Varys : Hizmetlerinizi görmezden geliyor değiliz sevgili sör. Lord Tywin Lannister sizi Lannis Limanı'nın kuzeyinde, deniz kıyısında topraklardan hatırı sayılır büyüklükte bir arazi, sağlam bir kale inşa edebilmeniz için yeterli altın ve adam, her ihtiyacına koşacak hizmetkarlar vermeyi kabul etti. Barristan : İçinde ölecek bir delik ve gömülmem için adamlar. Teşekkür ederim lordlarım... ama merhametinize tüküreyim. Ben bir şövalyeyim. Ve bir şövalye olarak öleceğim.

-Varys'den Barristan'a

Korkmayın sörlerim, kralınız güvende... bu da sizin sayenizde değil. Şu dakika bir hançerle peynir keser gibi beşinizi birden kılıçtan geçiririm. Kral Katili'nin komutasında görev yapmayı kabul ettiyseniz hiçbiriniz beyaz giymeye layık değilsiniz demektir. Al evlat. İstersen bunu da eritip diğerlerine katabilirsin. Şu beş sefilin elindeki kılıçlardan daha fazla işine yarar. Belki kılıcımın üstünde, tahtı senden aldığında Lord Stannis oturur.

-Barristan'dan kovulduğu sıra Yeminli Kardeşleri'ne

Robert'ın affını aldım, evet. Kral Muhafızları'nda ve mecliste ona hizmet ettim. Kral Katili ve en az onun kadar kötü adamlarla birlikte hizmet verdim, giydiğim beyaz pelerini lekeleyen adamlarla birlikte. Bunu hiçbir şey affettiremez. Demir Taht'ta oturan aşağılık çocuk beni bir kenara atmasaydı hala Kral Toprakları'nda hizmet veriyor olabilirdim, bunu kabul etmek beni utanca boğuyor. Ama o çocuk, omuzlarıma Beyaz Boğa tarafından serilen pelerini aldığında ve aynı gün beni öldürmeleri için adamlar gönderdiğinde gözlerimdeki perdeyi de kaldırdı. Artık gerçek kralımı bulmam ve onun hizmetinde ölmem gerektiğini biliyordum.

-Barristan'dan Daenerys Targaryen'e

Daenerys : Savaşabilir miyiz? Barristan : İnsanlar her zaman savaşabilir Majesteleri. Savaşı kazanıp kazanamayacağımız sorun. Ölmek kolaydır ama zafer zor kazanılır.

-Daenerys Targaryen'den Barristan'a

Duskendale Selmy'nin en büyük başarısıydı ama bu hatıra şövalyenin ağzında acı bir tat bırakıyordu. Ama geceleri şövalyeye musallat olan, başarısızlıklardı. Jaeharys, Aerys, Robert. Üç ölü kral. Hepsinden daha iyi bir kral olabilecek Rhaegar. Prenses Elia ve çocukları. Sadece bir bebek olan Aegon ve kedisiyle birlikte Rhaenys. Her biri ölmüştü ama onları korumaya yeminli Selmy yaşıyordu.

-Barristan'ın düşünceleri

Prens Rhaegar Leydi Lyanna'sını sevdi ve bu sevgi uğruna binlercesi öldü. Daemon Blackfyre ilk Daenerys'i sevdi ve ona kavuşamayınca isyan çıkardı. Acıçelik ve Kanlıkuzgun Shiera Seastar'ı sevdiler ve Yedi Krallık kanadı. Prens Ejderhakanat Eskitaş'ın Jenny'sini öyle çok sevdi ki tacını bir kenara bıraktı ve Batıdiyar gelinin başlık parasını cesetlerle ödedi. Beşinci Aegon'un üç oğlu da aşk evlilikleri yapmıştı. Ve bu alışılmadık hükümdar, kendi kraliçesini seçerken kalbinin peşinden gittiği için, oğullarının da aynı şeyi yapmasına izin vermiş ve sağlam dostlar kazanabilecekken amansız düşmanlar edinmişti. Sonra ihanetler ve çalkantılar birbirini takip etmişti, tıpkı gecenin gündüzü takip ettiği gibi. Her şey büyücülük, ateş ve keder içinde Yaz Kalesi'nde bitmişti.

-Barristan'ın düşünceleri

Selmy'nin bir yanı ben El değilim, diye bağırmak istedi. Ben basit bir şövalyeyim, kraliçenin koruyucusuyum. Ben bunu asla istemedim. Fakat kraliçe gitmiş ve kral zincire vurulmuşken, birinin şehri yönetmesi gerekiyordu ve Sör Barristan, Kelkafa'ya güvenmiyordu.

-Barristan'ın düşünceleri

Ben yaşlı bir adamım, yaşlı bir şövalyeyim. Sizin yaşadığınız yıllardan daha çok savaş gördüm. Bu hayatta savaştan daha korkunç, daha şanlı, daha anlamsız bir şey yok. Kusabilirsiniz. İlk kusan kişi siz olmazsanız. Kılıcınızı, kalkanınızı ya da mızrağını düşürebilirsiniz. Başkaları da düşürdü. Geri alıp savaşmaya devam edin. Altınızı kirletebilirsiniz. Ben de ilk savaşımda altıma yapmıştım. Kimse umursamaz. Bütün muharebe meydanları bok kokar. Annenizin adını haykırabilir, unuttuğunuzu düşündüğüz tanrılara dua edebilirsiniz. Aklınıza bile gelmeyecek iğrençlikler söyleyebilirsiniz. Bütün bunlar da önceden oldu.

-Barristan İkinci Meereen Kuşatması sırasında askerlerine hitaben

Hakkında Söylenenler

Sansa : Uzak kuzeyde bile, ozanlar Cesur Barristan adına övgüler düzer. Renly : Yaşlı Barristan demeliydin. Ona böyle güzel iltifatlar etme çocuğum, kendini yeterince beğeniyor zaten.

-Sansa Stark ve Renly Baratheon

Eddard : Sör Barristan, Kral Toprakları'ndaki en kahraman ve en onurlu adamlardan biridir. Petyr : Ve en yorucu olanlarından biri.

-Eddard Stark ve Petyr Baelish

O yedi şövalyenin arasında sadece Sör Barristan Selmy gerçek çeliktendir.

-Eddard Stark ve Varys'in Robert I Baratheon'un Kral Muhafızları hakkında konuşmasından

Selmy'i göndermelerine ne demeli? Mantık bunun neresinde? Evet, o yaşlı bir adam ama Cesur Barristan isminin diyarda hala bir şanı var. Hizmet ettiği her adama onur verdi. Tazı için aynı şeyler söylenebilir mi?

-Tywin Lannister Barristan Selmy'nin görevden alındığını öğrendikten sonra düşüncelerini Tyrion'a anlatırken

İnsanlar Sör Barristan'ı Ayna Kalkanlı Serwyn'e ya da Ejderha Şövalyesi Prens Aemon'a duyduğu saygıyla anıyor.

-Tyrion Lannister'dan Cersei Lannister'a

İyi bir yüzü ve muazzam bir metaneti var.

-Daenerys Targaryen'in düşünceleri

Onu defalarca gördüm... genellikle uzaktan, kardeşlerinin yanında dururken ya da bir turnuvada at koştururken. Ama Yedi Krallık'taki her adam Cesur Barristan'u tanır. Khaleesi, önünüzde diz çöken adam Sör Barristan Selmy'dir. İşgalci Robert Baratheon'a hizmet etmek için sizin hanedanınıza ihanet eden Kral Muhafızları Lord Kumandanı.

-Jorah Mormont ve Daenerys Targaryen

Ben Beyaz Boğa'dan ve Cesur Barristan'dan öğrendim. Sağ eliyle su dökerken, sol eliyle beşinizi birden öldürebilecek olan Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne'den öğrendim. Her biri iyi adamlar olan Dorne Prensi Lewyn'den, Sör Oswell Whent'ten ve Jonothor Darry'den öğrendim.

-Jaime Lannister'dan Loras Tyrell, Osmund Kettleblack, Balon Swann, Meryn Trant ve Boros Blount'a.

Sör Barristan cesur ve sadık bir şövalye lakin kimse onun için açıkgözlü dememiştir.

-Illyrio Mopatis'den Tyrion Lannister'a

Selmy'i dinlemeliydik. Cesur Barristan kaçmanı söylüyorsa, çizmenin bağcıklarını bağlarsın.

-Gerris Drinkwater'dan Quentyn Martell'e

Kraliçe Eli. Bence yaşlı bir kadının eli, buruş buruş ve çelimsiz.

-Skahaz mo Kandaq'dan Barristan'a

Beyaz Kitap'ta Yazılanlar

Selmy Hanedanı'ndan Sör Barristan. Hasat Kalesi'nden Sör Lyonel Selmy'nin ilk oğlu. Sör Manfred'in yaveri olarak hizmet verdi. 10. yılında, Kara Liman'da düzenlenen turnuvada gizemli şövalye olarak boy göstermek üzere ödünç alınmış bir zırh kuşandığında, "Cesur" adını aldı, bu turnuvada mağlup edildi ve Prens Ejderhakanat Duncan tarafından miğfersiz bırakıldı. 16. yılında Kral Toprakları'ndaki kış turnuvasında, Prens Küçük Duncan ve Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan'ı'ı mağlup ederek gösterdiği olağanüstü cesaret ve başarıdan sonra, Kral V. Aegon Targaryen tarafından şövalye ilan edildi. Blackfyre'ın Taht Talipleri'nin sonuncusunu, Canavar Maelys'i Dokuz Metelik Krallarının Savaşı sırasında teke tek bir mücadelede katletti. Lormelle Uzun Mızrak ve Bronzkapı Piçi Cedric Fırtına'yı yendi. 23. yılında, Lord Kumandan Sör Gerold Hightower tarafından Kral Muhafızı ilan edildi. Gümüş Köprü turnuvasında, geçidi bütün müsabıklara karşı korudu. Bakire Havuzu'nda düzenlenen meydan dövüşü müsabakasının muzafferi oldu. Duskendale Muhalefeti'nde, göğsüne aldığı bir ok yarasına rağmen, Kral II. Aerys'i güvenliğe kavuşturdu. Yeminli Kardeşler'inden Sör Gwayne Gaunt'un ölümünün intikamını aldı. Leydi Jeyne Swann ve rahibesini, Simon Toyne ve Gülümseyen Şövalye'yi yenerek ve diğerlerini öldürerek Kral Ormanı Kardeşliği'nin elinden kurtardı. Eski Şehir'de ki turnuvada, Karakalkan isimli gizemli şövalyeyi yendi. Gizemli şövalyeyi miğfersiz bırakarak, onun "Yukarı Topraklar Piçi" olduğunu açığa çıkardı. Lord Steffon'un Fırtına Burnu'ndaki turnuvasında; Lord Robert Baratheon'u, Prens Oberyn Martell'i, Lord Leyton Hightower'ı, Lord Jon Connington'ı, Lord Jason Mallister'ı ve Prens Rhaegar Targaryen'i atsız bırakarak turnuvanın yegâne şampiyonu oldu. Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda, Yeminli Kardeşleri'nin ve Ejderha Kayası Prensi Rhaegar'ın yanında dövüşürken ok, mızrak ve kılıç yaraları aldı. Affedildi ve Kral I. Robert Baratheon tarafından Kral Muhafızları Lord Kumandanı ilan edildi. Lannister Hanedanı'ndan Leydi Cersei'yi, Kral Robert'la evlenmek üzere Kral Toprakları'na getiren şeref muhafızlarının arasında görev aldı. 57. yılında Balon Greyjoy İsyanı sırasında Eski Wyk'e karşı düzenlenen saldırıyı komuta etti. 61. yılında yaş haddinden ötürü Kral I. Joffrey Baratheon tarafından görevinden alındı.

-Barristan'ın Beyaz Kitap'ta Gerold Hightower ve kendisi tarafından kayda geçirilmiş başarıları