Barth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yedi Yıldız.Png
Barth
Yedi Yıldız.Png
Karakter Bilgisi
Unvan Septon
Kral Eli
Bağlılık Yedi İnancı
Targaryen Hanesi
Ölüm 99FS
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Barth, İnancın septonu ve Kral Jaehaerys I Targaryen'in Kral Eli'dir.

Tarihi

Barth sade konuşan ancak parlak zekalı olarak nitelendirilir. Babası bir demircidir. İnanca katıldıktan sonra onun zekasını fark edenler Kızıl Kale'de kütüphane işleriyle ilgilenmesini sağlarlar. Kütüphaneyi mükemmelleştiren Barth daha sonra burada kalmak için teklif alır.

Kitap okumayı çok seven Kral Jaehaerys I Targaryen Barth ile tanışır ve büyük bir dostluk başlar. Kral, Barth'ın daha büyük görevlere getirilmesini düşünür ve sonunda Kral Eli ilan eder. Büyük ve Soylu hanelerden seçilmesi gelenek haline gelen Kral Eli makamına bir demircinin oğlunun getirilmesi birçok lordu hayret içinde bırakır ancak Barth bu görevi layığıyla yapar ve ölümüne kadar Kral Eli olur. Kırk yıllık el dönemi aynı Jaehaerys'in dönemi gibi barış ve refah ortamında geçer.

Barth'ın yardımıyla Jaehaerys kendisinden önceki krallardan daha fazla kanun yapmıştır. Dorne Hudutları'ndan Kuzey'e kadar geçerli bir dizi kanun yazmış ve yürürlüğe koymuştur. Kral'ın Şehri'nde kuyu ve kanalizasyon çalışmaları yapmış ve diğer şehirlere örnek olmuştur. Barth tatlı suyun hiçbir şeye benzemediğini söylemiş, nereden geldiği belli olmayan sakatat dükkanlarına yasaklar getirmiştir.

Barth, Demir Taht ile Yedi İnancı arasında kalıcı barış sağlamak üzere Eski Şehir'e gönderilir. Anlaşmada tahtın her zaman Yedi İnancı'nı savunacağı ancak yargılamaların da İnançtan alınması ve cezaların taht tarafından verilmesini sağlar. Taç ve İnanç arasında iyileşme sağlar.

Kraliçe Alysanne'in Jaehaerys'in en büyük aşkı olduğu bilindiği gibi en büyük dostuda Barth'dır. Hiçbir düşük doğumlu onun kadar yükselmemiştir.

Yazdıkları

Barth Ejderhalar için Ejderhalar, Ejderiler ve Ejderler: Anormal Tarihleri adında bir derleme yazmıştır. Jaehaerys I Targaryen ölüm döşeğindeyken Leydi Alicent Hightower ona bu kitabın da içinde olduğu birçok kitap okumuştur. Düşmanları Barth'ın bi septondan daha çok bir büyücü olduğunu iddia ederler. Kopyalarının birçoğu olmasına rağmen neredeyse hepsi Kral Baelor I Targaryen döneminde yakılmıştır. Ancak Barth'ın yazdıkları Dar Deniz'in karşısına geçtiği için yok olması muhtemel değildir.

Barth ejderhaların ne erkek ne dişi olduğunu söyler. Ejderhaların ağızlarından hassas olduğuna inanır. Barth, Munkun ve Thomas'ın ejderhaların çiftleşmesi konusunda belirgin farklar olduğu gözlenir.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Davos Seaworth düşük doğumlu olmadı nedeniyle Kral Stannis Baratheon'a yakışan bir Kral Eli olma konusunda endişeleri olduğunu Üstat Pylos'a anlatır ancak üstat rahat olmasi gerektiğini çünkü Septon Barth'ın düşük doğumlu olmasına rağmen kırk yıl boyunca huzur ve refah içinde görev yaptığını söyler.

Kargaların Ziyafeti

Braavos'da ölüm döşeğindeyken Üstat Aemon, Daenerys Targaryen'in Qarth'da ejderhalar hakkında konuşmaları duyar. Daenerys'in tuz ve duman ortasında ejderhalarını ortaya çıkardığını duyduğunda Samwell Tarly'le konuşur. Vaat Edilen Prens'in erkek yada dişi olmasi konusunda bilgi verilmediğini, bu bilginin Barth tarafından bizzat verildiğini ve ateş konusunda artık şüphesi olmadığı Sam'a anlatır.

Tarçın Rüzgar adlı gemide Aemon'un Fikirleri ve Konuşmalarını okurken çok karmaşık olduğunu fark eder. Kutsal Baelor zamanında yakılan tüm kitapların dışında kalan kalan kitapları Sam bulmak ister.

Ejderhaların Dansı

Utangaç Hizmetçi ile yolculuk yapan Tyrion Lannister Ejderhaların İrfanı adlı kitabı okurken ancak elinde ejderhalar hakkında çeşitli Kitaplar olmasını ister. Septon Barth'ın yazdığı Ejderhalar, Ejderiler ve Ejderler: Anormal Tarihleri adlı kitabı bulma konusunda ise umutlu değildir. Kutsal Baelor zamanında tüm kopyaların yakılmış olduğunu hatırlar. On yıl önce ise kitabın belli bir bölümünü okur. Dar Deniz'in karşısına geçen kopyanın ise gerçekliğinin şüphe ile karşılandığını düşünür.

Daha sonra İkinci Oğullar'ın Meereen dışındaki kampında köle tüccarlarının ordularının ejderhalar için plan yaptıklarını görür. Barth'ın yazdığı kitapta Ejderhaların ne kadar zor öleceğini bildiği için onları küçümser.

Alıntılar

Ejderha Kralları kendi kanlarından olan Baelor Mızrakkıran yada Zalim Maegor gibi eller seçmişlerdi. Ancak demircinin oğlu, Kızıl Kale'nin kütüphanecisi Septon Barth barış ve refahla kırk yıl Kral Eli oldu.

Üstat Pylos'dan Davos Seaworth'e

Bizler kendimizi akıllı sanan aptallarmışız. Ejderhalar alevlerden meydana gelmiştir, ne erkektirler ne dişi. Barth bunu söylemişti ancak biz onu farklı anlamışız.

Üstat Aemon'dan Samwell Tarly'e

Ölüm ejderhanın ağzından gelir ancak aynı yerden gitmez.

Barth'ın yazdığı Ejderhalar, Ejderiler ve Ejderler: Anormal Tarihleri adlı kitaptan bir bölüm.