Basamaktaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dorneunkolu.jpg
Basamaktaşı.jpg

Basamaktaşı, Dar Deniz'de bulunan bir adalar zinciridir. Adalar Westeros'taki Dorne'un doğusunda ve Essos'taki İhtilaflı Topraklar'ın batısında yer alır. Tyrosh hemen kuzeyindedir. Basamaktaşı adaları genellikle Lys ve Myr korsanlarına ev sahipliği yapar. Ayrıca bölgede oluşan şiddetli fırtınalar adaları oldukça etkiler.

Adalardan ikisinin isimleri Kantaşı ve Gri Darağacı'dır.

Tarih

12 bin yıl önce, İlk İnsanlar kara parçalarından oluşan Dorne'un Kolu'nu Essos'tan Westeros'a göç için kullanmaya başladı. Gelen halk bugünkü Dorne'dan başlayıp tüm Westeros'u işgale başlayıca, Ormanın Çocukları'dan olan Yeşilgörenler kara büyü kullanarak deniz seviyesini yükseltmeye ve bu kara köprüsünü batırmaya çalıştılar. Yeşilgörenler en sonunda köprüyü yok etmeyi başarsalar köprü tam olarak parçalanmaz ve Dar Deniz'de ada parçacıkları oluşur.

Özgür Şehirler'den Myr ve Lys, sürekli olarak Basamaktaşı Adalarının kontrolü için savaşmıştır. Tarihte birkaç defa, Yedi Krallık'ta bu adaların kontrolü için savaşa girmiştir.

Bir defasında Prens Daemon Targaryen, ejderhası Caraxes ile birlikte Lys, Myr, ve Tyrosh üçlüsüne karşı savaşmıştır, bir defasında ise daha sonralardan ittifak kurduğu Dorne'a karşı. Daemon kendini her zaman Basamaktaşı ve Dar Deniz'in Kralı olarak gördü. Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı sırasıdna bu adalarda bir mücadele oldu ve Blackfyre Hanesi o mücadelede yok oldu.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Basamaktaşı Adaları'nda bir mücadele olmuştur.

Ejderhaların Dansı

Altın Grup'tan bir birlik Basamaktaşı'na çıkarma yapar.

Kış Rüzgarları

Valena Toland'a göre İşkencecinin Koyu'nda yeni bir korsan kralı ortaya çıkar ve kendisini Denizlerin Lord'u ilan eder. Bazı okuyuculara göre bu Aurane Su'nun ta kendisi.