Batı Toprakları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bttprklr.jpg

Batı Toprakları, Westeros kıtasının batısında bulunan bir bölgedir. Targaryen fethinden önce bölge, Kaya Krallığı olarak biliniyorduu. Batı topraklarında yaşayan halk, batılılar olarak tanınmaktadır.

Batı Toprakları, Casterly Kayası'nın Lannisterları tarafından yönetilmektedir. Önemli sancaktarları ise; Banefort Hanesi, Brax Hanesi, Broom Hanesi, Clegane Hanesi, Crakehall Hanesi, Farman Hanesi, Lefford Hanesi, Lydden Hanesi, Marbrand Hanesi, Payne Hanesi, Prester Hanesi, Reyne Hanesi, Serrett Hanesi, Swyft Hanesi, Tarbeck Hanesi ve Westerling Hanesi haneleridir. Bölgede doğan piçlere Tepe soyismi verilmektedir.

Coğrafya

Batıtoprakları2.png

Batı Toprakları, Gün Batımı Denizi kıyılıklarında, Demir Adalar'ın güneyinde bulunmaktadır. Kıyı şeridinde yer alan bazı yerleşkeler Afet Kalesi, Sarp Kaya, Güzel Ada'daki Güzel Kale, Kayce, Şölen Ateşi, Casterly Kayası ile Lannis Limanı ve Crakehall'dır. Bölge arazisi genellikle tepe ve dağlardan oluşmaktadır, iç kısımlardaki önemli yerler ise Külizi ve Sarsfield'tır.

Tökeztaş ve Kızıl Çatal nehirleri doğuda Nehir Toprakları'na doğru akmaktadır. Doğu dağlarına olan ana geçiş, Altın Diş tarafından gözetilmekte ve böylece Nehirova'ya giden Nehir Yolu kontrol edilmektedir. Daha güneyde Kral'ın Şehri'ne ulaşan Altın Yolu bulunmaktadır. Altın Yol üzerinde ise Derin İn, Boynuz Vadi ve Gümüş Tepe yer almaktadır.

Bölgenin güney kısmı ise genele kıyasla daha düz arazilerden oluşmaktadır. Menzil ile olan sınır bölgelerinde Mısır Tarlası ve Crakehall bulunmaktadır. Lannis Limanı'ndan başlayan Sahil Yolu ise doğuda Crakehall ve Eski Meşe'den geçtikten sonra Menzil'deki Yüksek Bahçe'ye ulaşmaktadır.

Bölgede bulunan sayısız tepe ve dağ nedeniyle Batı Toprakları'nın doğu sınırı çok kolay bir şekilde savunulabilmektedir. Fakat Gün Batımı Denizi kıyılıkları düz kumsallara sahip olduğundan herhangi bir istilaya karşı oldukça savunmasızdır.

Önemli Yerler

Ekonomi

Batı Toprakları diyarın en büyük, en kalabalık ya da en verimli toprakları değildir fakat kesinlikle en zenginidir. Tepeler ve kayalıklar dolu topraklar şaşırtıcı miktarda altın ve gümüş madenleriyle donatılmıştır. Casterly Kayası, Altın Diş, Castamere, Derin İn ve Pendric Tepeleri'nde altın madenleri vardır. Madenlerde ya da diğer sanayilerde çalışan insan sayısı bilinmemektedir. Lannis Limanı'nda ve Güzel Ada'da bazı balıkçılar vardır.

Tarih

Andallardan Önce

İlk İnsanlar'ın gelişinden önceki zamana dair bir şey bilinmemektedir. Westeros'un geri kalanı gibi, büyük ihtimalle Ormanın Çocukları Batı Toprakları'nda yaşadılar ve İlk İnsanlar geldiğinde onlarla savaştılar. Yüzler Adası'ndaki Anlaşma'dan sonra, Çocuklar sadece ormanları aldılar. Bu da Crakehall'e yakın bir yerde yaşamış olabilecekleri anlamına gelmektedir.

Kahramanlar Çağı sırasında, efsanevi kahraman ve düzenvaz Zeki Lann, Casterly Hanesi'nden Casterly Kayası'nı aldı. Efsaneye göre, kendisi Lannister'ların atasıdır.

Kaya Krallığı

Yaklaşık 6000 yıl önce, Andallar Westeros'u işgal etti. İlk İnsanlar ve Çocuklar ile savaştılar. Boğaz'ın bütün güney bölgeleri onlar tarafından fethedildi. Andallar kendi krallıklarını kurarken, Batı Toprakları muhtemelen Casterly Kayası'nı yerleşim yerleri olarak alan Kaya'nın Kralları ile birlikte Kaya Krallığı olarak bilinmeye başladı.

Seride Kaya Krallığı'nın tarihi hakkında pek fazla şey söylenmemiştir. Şüphesiz, Westeros'taki diğer krallıklara karşı savaşmıştır. Osgrey Hane'li Sör Eustace, Lannister Kralı Lancel V'in öldürülmesiyle Kaya Krallığı'nın saldırısına karşı koyulmasıyla meşhur bir yakınlığı olmasından bahsetmiştir. Kıyı şeridi savunasının kendilerine verdiği zorlukla, Batılılar büyük olasılıkla Demirdoğumlular ile de savaşmıştır.

Targaryen Devri

Aegon Targaryen'in istilasından sonra, Kral Loren akıncılarla savaşmak için birliklerini topladı. Menzil'in Kral Mern ile anlaşarak, muazzam büyüklükteki ordularını birleştirdiler, bu İki Kralın Ordusu olarak da anılmaktadır anacak Targaryen ejderhalarına karşı hiç denk değillerdir. Kral Loren savaştan kaçmıştır ve Aegon'a boyun eğmiştir. Batı Toprakları'ndaki üstünlüğü Targaryenler tarafından onaylanmıştır. O zamandan beri Batı Toprakları, Yedi Krallık'ın bir parçası olmuştur.

Blackfyre İsyanı boyunca, bazı Batı Toprak haneleri iki tarafa da katılmıştır. Bazı soyluların Daemon Blackfyre'ı desteklediğinden bahsedilmektedir. Daeron II'yi destekleyen hiçbir Batı Toprak hanesinden bahsedilmemektedir. Bunun Batı Toprak hanelerinin sadece Daemon Blackfyre'ı desteklediği anlamına geldiği ise bilinmemektedir.

Büyük Bahar Salgını sırasında, Batı Toprakları'nın deniz kıyısı Dagon Greyjoy'un akıncılarının saldırıları altında zarar görmüştür.

Tytos Lannister

Tytos Lannister'ın hükümü sırasında, Lannister yönetimi tamamen sembolikti. Tytos oldukça düşük itibara sahipti ve derebeyleri tarafından açıkça küçük görülüyordu. Sonunda Tarbeck Hanesi ve Reyne Hanesi hükmüne karşı ayaklandılar. Tytos'un oğlu Tywin isyanı bastırmak için seferberliğin öncüsü oldu. Tarbeck ve Reyne haneleri yok edildi; Tarbeck Kalesi'ni ve Castamere'deki yerleşkeleri sırayla yok edildi. O zamandan beri Batı Toprakları'ndaki, Lannister Hanesi'ne karşı koymaya hiçbir hane cesaret edemedi. Bu bütünlükten dolayı, Batı Toprakları ciddiye alınması gereken bir güçtür. Tywin'in kendi prestiji oldukça harika olmuştur ve yeteneklerini Kral Aerys II için Kral Eli olmasıyla oldukça iyi göstermiştir.

Robert İsyanı

Robert Baratheon'ın nişanlısı Lyanna Stark'ın Veliaht Prens Rhaegar tarafından açıkça kaçırılışından ve Aerys'in babasıyla ağabeyini öldürmesinden sonra, Stark Hanesi, Arryn Hanesi, Baratheon Hanesi ve Tully Hanesi'nin isyanı başladı.

Ondan önce, Tywin El'likten çekildi ve Batı Toprakları için savaşta tarafsız kaldı. Üç Dişli Mızrak Savaşı'ndan sonra, Tywin asilerin tarafını seçti. Batı Toprağı ordusu Kral Toprakları'nı yağmaladı ve desteklerini kanıtlamak için Targaryen varislerini öldürdü. Baş asi Robert Baratheon'ın taç giymesinden sonra, Lannister'larla davasını bağlamak için Cersei Lannister ile evlendi.

Beş Kralın Savaşı

Beş Kralın Savaşı boyunca, Batı Toprağı orduları Nehir Toprakları'nı tahrip etti. İntikam olarak birleşik Nehir Toprakları-Kuzeyli ordusu Batı Toprakları'na saldırdı. Külizi, Sarp Kaya, Derin Nunn, Pendric Tepeleri ve Castamere'deki altın madenleri ele geçirerek Batı Toprakları'nın doğusunu yağmaladı. Batı Toprakları'nın diğer bölgeleri ötekilere göre daha az hasar alarak kalmıştır.