Westeros

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Batıdiyar sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Bilinen dünyada Batıdiyar'ın yeri.
Sınırlarıyla Batıdiyar haritası.

Batıdiyar, bilinen dünyadaki üç kıtadan biridir, diğerleri Essos ve Sothoros'tur. Kıtanın büyük bir kısmı Yedi Krallık olarak bilinen politik oluşum tarafından yönetilmektedir, Sur'un Ötesi'nde ise kendilerini özgür halk olarak tanıtan topluluklar yaşamaktadır. Batıdiyar'a en yakın yabancı uluslar Özgür Şehirler'dir. Bu şehirler Dar Deniz'in karşısında, Essos'un batısında yer almaktadır ve şehir-devlet yöntemi ile yönetilmektedirler. Batıdiyar'ın güneyinde ise Yaz Adaları yer almaktadır.

Coğrafya

Batıdiyar'ın Coğrafi haritası.

Batıdiyar kıtası uzun ve kısmen dar bir yapıya sahiptir. Güney'de Dorne'dan başlamakta ve Sur'un Ötesi'ndeki topraklara kadar uzanmaktadır. Kıtanın en kuzeyinde her zaman soğuk bir iklime sahip Daimi Kış Toprakları bulunmaktadır. Bu topraklar oldukça düşük sıcaklıklara sahip olması sebebiyle günümüze dek tam olarak keşfedilememiştir.

Yarı-resmi kaynaklara göre Batıdiyar'ın büyüklüğü Güney Amerika kadardır. Kitaplarda herhangi bir ölçü birimi bulunmasa da, George R. R. Martin Sur'un yüz fersah, yani yaklaşık 500 kilometre uzunluğunda olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle kıtanın yaklaşık 5.000 kilometre uzunluğunda ve 1.500 kilometre genişliğinde olduğu varsayılıyor.

Batıdiyar'ın doğusunda Dar Deniz yer almaktadır. Bu suların karşısında ise Essos ve Basamaktaşı olarak bilinen adalar zinciri bulunmaktadır. Güneyde ise içerisinde Yaz Adaları'nında bulunduğu Yaz Denizi vardır.

Batıdiyar'ın kuzey toprakları güneye kıyasla her ne kadar geniş olsa da bu bölge seyrek nüfusa sahiptir. Batıdiyar'da bulunan beş büyük şehir ise Kral'ın Şehri, Eski Şehir, Lannis Limanı, Martı Kasabası ve Beyaz Liman'dır.

Batıdiyar, Aegon'un Fethi'nden önce bağımsız olarak yönetilen krallıkları barındırıyordu. Bu savaştan ve Dorne ile yapılan birleşmeden sonra, Sur'un güneyinde kalan tüm topraklar Targaryen Hanesi'nin egemenliğine girmiş ve Yedi Krallık adını almıştır. Batıdiyar'da şu anda dokuz vilayet bulunmaktadır.

Sur'un Ötesi

Batıdiyar'ın en kuzeydeki bölgesi. Sur’dan başlayıp Daimi Kış Toprakları olarak adlandırılan bölgeye kadar uzanır. Çoğu kısmı Haunted Forest ile kaplıdır ve birçok göl ve nehirden oluşur. Frostfangs Dağları garip yaratıklara barınaklık eder.Kuzey aşırı ağır bir iklime sahiptir.Bu nedenle küçük köylerde az sayıda yerlisi vardır.

Kuzey

Kuzey, Batıdiyar’ın en büyük bölgesidir neredeyse diğer tün bölgelerin birleşimiyle aynı boyuttadır.Seyrek nüfuslu geniş el değmemiş alanlar, ormanlar, çam kaplı tepeler, kar kaplı dağlar bulundurur. Kuzey iklimi soğuk ve kışları ağırdır. Bazen yazda bile kar yağabilir.Kuzey sınırı Gece Nöbetçileri’nin topraklarıdır. Güney sınırı Boğaz boyunca yatıyor. Yarımadayı karaya bağlayan dar kara parçası kuzeyi güney krallıklarında ayırır.

Bölgenin darlığı ve arazi zorluğu Kuzey’in doğal sınırı gibidir, saldırılara karşı korur. Kuzey, Kışyarı'ndan Stark Hanesi tarafından yönetilmektedir. Binlerce yıl boyunca ilk Kuzey Kralları ve sonrada lordları tarafından yönetilmiştir.Kuzey, Batıdiyar'ın güneyine kıyasla daha soğuk ve daha az nüfusludur. Kuzeylilerin çoğu hala Eski Tanrılar’a inanmaktadır fakat başlıca Beyaz Liman ve etrafındaki alan olmak üzere bazıları 7 Tanrı İnancı’nı benimsemiştir. Kuzeydeki piçlere Kar(Snow) soyadı verilmektedir.

Demir Adalar

Demir Adaları, Batıdiyar'ın batı kıyısına doğru uzanan bir grup adadır.Demir Adaları 7 tane fark edilir adadan oluşur.Bunlara Pyke, Büyük Wyk, Eski Wyk ve Harlow dahildir.Toprakları verimsizdir ama demir ve kurşun gibi çeşitli madenleri vardır.Bu zorlu adanın yerlilerine Demiradalı denir.

Fetih sırasında Kara Harren’ın soyu tükendiğinden dolayı Pyke’dan Greyjoy Hanesi Demir Adalar'ı yönetmek için seçilmişti. Fatih Aegon’ın gelişinden önce Demirdoğumlular, Nehir Toprakları’nı ve Batıdiyar’ın batı kıyısının çoğunu yönettiler . Demirdoğumlular deniz insanlarıdır ve deniz üstünlükleri benzersizdir. Yedi İnancı, Demir Adaları’nda kendisine sadece küçük bir yer bulmuştur. Demirdoğumlular’ın bağlılıkları yerli inançları olan Boğulmuş Tanrı’yadır. Demir Adaları’ndaki piçlere Pyke soyadı verilmektedir.

Nehir Toprakları

Nehir Toprakları, Üç Dişli Mızrak’ın çatalları arasındaki verimli alandır. Topraklar, Nehirova’dan Tullylerin mülküdür. Fetih sırasında Nehir Toprakları Demir Adaları’nda Hoare Hanesi tarafından yönetilmekteydi. Tullyler hiçbir zaman Nehir Toprakları’nın kralı değildiler.Ama Kara Harren’ı bırakıp, Fatih Aegon’ı destekleyen Nehir Lordlarıydılar. Bu nedenle de Nehir Toprakları Tullylere verilmişti. Nehir Toprakları’ndaki piçlere Nehir(Rivers) soyadı verilmektedir.

Vadi

Vadi, Nehir Toprakları’nın doğu kısmındadır .Neredeyse tamamen Ay Dağları tarafından çevrelenmiştir. Vadi geniş sıradağlardan oluşur.Sıradağların aralarındaki vadilerde ve kıyı şeridinde insanlar yaşar. Vadi, Arryn Hanesi tarafından yönetilmektedir. Arryn Hanesi bir zamanlar Dağ ve Vadi Kralı olarak anılan Andallar’ın en eski soylarındandır.

Yerleşkeleri Kartal Yuvası’dır. Kartal Yuvası yüksek dağların üzerinde bir kaledir. Küçüktür fakat saldırılması imkansıza yakındır. Kartal Yuvası’na gitmenin tek yolu hain keçi patikasıdır. Vadi’nin ağır geçen kışı yüzünden dağlarda yolculuk etmek belirli mevsimlerde mümkündür.Asi dağ klanları ise yolculuk yapmayı iyice zorlaştırmaktadır.Vadi’deki piçlere Taş(Stone) soyadı verilmektedir.

Batı Toprakları

Batı Toprakları, Nehir Toprakları’nın batısında Menzil’in kuzeyinde bulunan bölgedir.Küçük bir bölgedir fakat kıtadaki en zengin altın ve gümüş madenlerinin evidir.

Batı Toprakları, Casterly Kayası’ndan Lannister Hanesi –eski Kaya Kralları- tarafından yönetilmektedir.Bu bölgedeki insanlara genelde Batılılar denir. Lannis Limanı, Casterly Kayası’na çok yakındır. Lannis Limanı bölgenin baş şehridir ve Batıdiyar'daki önemli limanlardan ve şehirlerden biridir. Batı Toprakları’ndaki piçlere Tepe(Hills) soyadı verilmektedir.

Taç Toprakları

Taç Toprakları direk olarak Demir Taht’taki Kral tarafında yönetilir.Bu topraklar Rosby kasabası dahil olmak üzere Kral Toprakları’nın etrafındaki bölgedir. Kuzeyine gidilince Crackclaw Point ve Ejderha Kayası dahil olmak üzere Dar Deniz’deki adalar bulunur. Taç Toprakları, Vadi’nin ve Nehir Toprakları’nın güneyinde Batı Toprakları'nın doğusunda ve Menzil’in ve Fırtına Toprakları’nın kuzeyinde bulunur. Taç Toprakları’ndaki piçlere Su(Waters) soyadı verilmektedir.

Menzil

Menzil, Kuzey haricinde en geniş bölgedir. Menzil Batıdiyar'ın en verimli topraklarının olduğu bölgedir. Bol sayıda çok nüfuslu köyler ve kasabaları barındırır.

Menzil, Yüksekbahçe’den Tyrell Hanesi tarafından yönetilmektedir. Tyrell Hanesi, Aegon’ın Fetih’inden önce Menzil’i yöneten Gardener Hanesi’nin lordlarıydı. En son Gardener’ın Ateş Tarlası’nda ölmesinden sonra Tyrell’ler Yüksekbahçe’yi Aegon’a teslim ettiler.Bu nedenle iki kaleyi ve Menzil Lordluğu ile ödüllendirildiler. Tyrell’lerin sancaktarları sık sık güneyde Dorne'lular ile savaştılar. Menzil’in en önemli şehri Eski Şehir’dir. Eski Şehir Batıdiyar’un en eski şehridir ve Üstatlar’ın Hisarı’nın evidir, 7 Tanrı İnancı’nın bir önceki yerleşkesidir. Menzil’deki piçlere Çiçek(Flowers) soyadı verilir.

Fırtına Toprakları

Fırtına Toprakları, Kral Toprakları’nın güneyinde yer almaktadır. Dorne Denizi’ne doğru uzanmaktadır.Doğuda Shipbreakers Bay, batıda Menzil’e sınırı vardır. Batıdiyar'daki küçük bölgelerden biridir.Sert dağlar, taşlık kıyılar ve yemyeşil ormanlardan oluşur.

Aegon’ın Fetih’inden önce Fırtına Kralları tarafından yönetildiler ve daha sonra Baratheonlar –Targaryenlerle akraba olan piçler- tarafından yönetildiler. Fırtına Toprakları’ndaki piçlere Fırtına(Storm) soyadı verilmektedir.

Dorne

Dorne, Batıdiyar'ın en güneydeki bölgesidir.Kızıl Dağlar’dan başlayıp Batıdiyar'ın güney kıyısına kadar uzar. Batıdiyar'daki en sıcak krallıktır ve kıtadaki tek çöl Dorne’dadır. Dornelu insanlar sıcak kanlı olmalarıyla tanınırlar. Rhoynarlıların İstilası nedeniyle diğer Batıdiyarlılardan etnik ve kültürel olarak farklılar.Yiyecekleri, görünüşleri ve mimarisi Akdeniz -Türk ve Yunan gibi- kültürüne benzer.Aynı zamanda Dornelular, Rhoynar geleneklerini benimsediler.

Dorne, Batıdiyar'da Aegon’ın Fetih’ine karşı başarıyla dayanabilen tek krallıktır.Targaryenlerin tahta çıkışından yaklaşık 100 yıl sonrasında evliliklerle 7 Krallık’a katıldı.Bölgeyi yöneten Martell Hanesi Rhoynar kültüründeki gibi kendilerine Prens ve Prenses demeye devam ettiler. Dorne’daki piçlere Kum(Sand) soyadı verilir.

Mevsimler ve İklim

Batıdiyar'ın iklimi bölgelerine göre farklılık göstermektedir. En güneyi çorak ve kuru iken daha kuzey bölgeleri soğuk ve zorlu kışlar görmektedir. En kuzey bölgeleri ise her zaman buzul toprakların bulunduğu Daimi Kış Toprakları'dır.

Batıdiyar ve Essos kıtaları, genellikle yıllarca süren mevsimlerin etkisi altındadırlar. Üstatlar bu mevsimlerin uzunluğunu sıcaklık derecesine ve günlerin uzunluğuna göre hesaplamaya çalışırlar. Halka ne zaman ekim ve hasat yapılması gerektiğini genellikle üstatlar açıklarlar. Fakat geçmişte yaşanan doğal olaylar sebebiyle üstatların bu hesaplamalarına tam olarak güvenilmemektedir.

Taht Oyunları'nın başlangıcında diyarda nadiren görülen uzun ve bereketli bir yaz yaşanmıştır, bu yüzden birçok kişinin korkusu da böyle bir yazın aynı uzunlukta ve çok daha zor bir kışı getireceği yönündedir. Kargaların Ziyafeti sırasında uzun yazın sonunun geldiği Hisar'dan gönderilen beyaz kuzgunlar ile açıklanmıştır. Kışın geldiğine dair resmi açıklama ise Ejderhaların Dansı'nın sonunda yapılmıştır.

Kış, günlerin kısalması anlamına gelmektedir. George R. R. Martin, bu dünyadaki iklimin sihirsel olduğunu ve serinin sonunda tüm ayrıntılarının açıklanacağını belirtmiştir.

Bilinen Mevsimler

Season Period Notes
Bahar Bilinmiyor Prens Baelon Targaryen, yaz mevsimi sırasında doğar ve Yaz Prens olarak tanınır.
Kış Bilinmiyor Prens Gael Targaryen, kış mevsimi sırasında doğar ve Kış Çocuğu olarak tanınır.
Yaz Bilinmiyor > FS 99 > Bilinmiyor Prenses Gael Targaryen ölür, sebebi ise yaz ateşi sanılmaktadır.
Bahar Bilinmiyor > FS 120 > Bilinmiyor 120 FS yılı, Kızıl Bahar Yılı olarak bilinmektedir. Laena ve Laenor Velaryon bu yılda hayatlarını kaybetmişlerdir.
Sonbahar Bilinmiyor - FS 130 .
Kış FS 130 - FS 135 Ejderhaların Dansı sırasında kış gelir. İç savaş ile boğuşan diyarda kışın gelmesi ile hayat çok daha zorlaşır. Yaşanan kış çok acımasız ve uzundur, tam olarak altı yıl sürmüştür.
Bahar FS 209 - FS 210 Bu mevsimde Büyük Bahar Salgını tüm diyara yayılmıştır.
Yaz FS 210 > FS 211 > Bilinmiyor Büyük Bahar Salgını'nı Yaz mevsimi takip etmiş ve iki yıl süren kuralık getirmiştir.
Yaz FS 224/FS 225 - FS 230/FS 231 Kral Maekar I Targaryen saltanatı sırasında yedi yıl süren yaz yaşanmıştır.
Sonbahar FS 230/FS 231 Sonbaharın başlangıç tarihi tam olarak bilinmemektedir.
Kış FS 231 - FS 236 Acımasız ve uzun süren bir kış, FS 130 - FS 135 tarihleri arasındaki kış mevsimine benzetilmektedir.
Bahar FS 236 - Bilinmiyor FS 236 yılı Kızıl Bahar olarak bilinmektedir.
Kış Bilinmiyor > FS 253 > Bilinmiyor Kral'ın Şehri'ndeki kış turnuvası bu yıl düzenlenmiştir.
Kış FS 272 - FS 274 Üç yıl süren kışın ortasında Tyrion Lannister doğmuştur. FS 298 yılına kadar Tyrion yaklaşık sekiz veya dokuz kış görmüştür. Fakat bu mevsimlerin başlangıç zamanları ve uzunlukları tam olarak bilinmemektedir.
Kış FS 280 - FS 282 > Bilinmiyor Sahte Bahar Yılı. FS 281 yılında Hisar'dan beyaz kuzgunların gönderilmemesine rağmen Batıdiyar halkı baharın geldiğine inanmıştır. İki aydan kısa süre Sahte Bahar mevsimi sonrasında, FS 281 yılının sonlarına doğru kış tüm benliği ile geri gelmiştir. FS 281 yılının son gününde Kral'ın Şehri'ne kar yağmış ve diyarın büyük bir kısmına iki hafta boyunca yağmaya devam etmiştir. Bu kış sırasında Karasu tamamen donmuştur.
Yaz Bilinmiyor > FS 284 > Bilinmiyor Yaz mevsimi gelmeden hemen önce, FS 284 yılında Prenses Daenerys Targaryen doğmuştur.
Yaz FS 288 - FS 299 Tarihteki en uzun yaz mevsimi yaşanmıştır. Tam olarak 10 yıl, 2 ay ve 16 gün sürmüştür.
Sonbahar FS 299 - FS 300 .
Kış FS 300 - Günümüz Hisar'dan beyaz kuzgunlar gönderildiği sırada Kral'ın Şehri'ne kar yağıyordur.

Biyoloji ve Antropoloji

 • Devler - Devlerin yüksekliği 12 ile 10 metre arasında değişiyor. Çıkıntılı göğüs kafesleri insanlarınkine benzetilebilir ama kolları yere kadar sarkıyor ve alt gövdeleri, üst gövdelerinden daha geniştir. Bacakları kollarından kısa fakat çok kalındır. Çizme giymeyen Devlerin sert, nasırlı ve siyah ayakları çok geniş ve taraklıdır. Kocaman, ağır ve boyunsuz kafaları köprücük kemiklerinin arasından öne fırlamış gibidir, yüzleri basık ve gaddardır. Boncuklardan daha büyük olmayan fare gözleri olan bu yaratıkların görme duyusu kötüdür sürekli burunlarını çekerler, gördükleri kadar koklarlar. Kare şekilli büyük dişleri vardır. Bellerinin altında daha sık ve yukarıda daha seyrek olan uzun ve kabarık tüylerle kaplıdırlar. Yaşlı devlerin kürkleri daha beyaz ve gri çizgili olur.Ellerinde muazzam büyüklükte kılıçlar değil sadece sopalar vardır. Ölü ağaçların ana dalları olan bu sopaların ucuna büyük, yuvarlak taşlar bağlanmış ve dallar devasa birer tokmağa dönüştürülmüştür. Dişi develer daha çok erkek gibi görünürler. Ve bu yaratıklar Eski Dil’i konuşurlar.
 • Ormanın Çocukları - Batıdiyar'ın gerçek yerlileri, Şafak Çağı zamanında İlk İnsanlar’ın gelmesinden önce 12.000 yıldan fazla bir süredir Batıdiyar'da yaşadılar.

Öyküler onları insana benzer esmer ve güzel birer yaratık olarak tanıtır.Çoğunlukla normal insanlardan daha kısa ve esmer bir tene sahiptiler. Çok uzun kulaklara sahiptiler, normal bir insanın duyabileceğinden çok daha fazla şey duyabiliyorlardı. Geniş gözleri vardı, efsaneler gözlerini kedi gözlerine benzetir. Çok küçük bir azınlığın ise kırmızı ve yeşil gözleri olabiliyordu ve bu göz rengine sahip Çocukların yeşilgörüş yeteneği oluyordu. Ellerinde sadece 3 parmak vardı ve tırnakları pençe kadar uzundu. Ormanın Çocukları metal kullanmaz, kumaş giysi giymez veya şehirler kurmazdı. Taş yardımıyla ağaç köyleri kurar, yapraklardan giysiler giyerlerdi. Toprakla çok yakınlardı. Erkekler ve kadınlar beraber avlanırdı. Topraklarıyla çok derin bağlantı kurarlardı. Savaşlarında ejderhacamı'ndan özel kılıçlar ve oklar kuşanırlardı. Ayrıca güçlü büyüler de kullanabiliyorlardı.

 • Ötekiler - Yabanıllar arasında "Ak Yürüyenler" olarak da bilinen Ötekiler, Sur’un kuzeyinde bulunmaktadır. Serideki olaylardan önce Ötekiler binlerce yıldır görülmemiştir.

Efsanelere göre; Ötekiler bir nesil süren kış ve karanlık olarak bilinen Uzun Gece ortasında ortaya çıktı. Sonunda yenik düştüler, Gece Nöbetçileri ve Sur onlara karşı bir savunma olarak kuruldu. Gece Kralı'nın bir Ak Yürüyen ile evlendiği çelişkisi ortaya çıktı ve kral yenildikten sonra Ötekiler bir daha ne duyuldu ne de görüldü ve Duvar'ın güneyinde çocukları korkutmak için anlatılan korkunç masallar olarak anlatılmaktan başka değer görmediler. Bir zamanlar Orman'ın Çocukları'nın giydiği söylenen hareket ettikçe rengi değişen gizli bir işçilik içeren zırh giymektedirler. Kar üstünde hafifçe hareket eder ve geçtikleri yerde hiç iz bırakmazlar. Alaşımına insan evladının bildiği hiçbir metal karışmamış olan uzun kılıçlar kullanmaktadırlar. Ay ışığı altında canlı gibi olan yarı şeffaf, kenarından bakıldığında görünmeyecek kadar ince, kenarlarında belli belirsiz gerçek dışı mavi bir ışık barındıran kılıçlardır.

Hayvanlar

 • Yaban Öküzleri - Boğanın en büyük akrabalarıdır.Genelde büyüklük, güç ve aptallığı sembolize ederler.Yaban öküzü 17. yüzyıla kadar gerçek dünyada var olan büyük ve vahşi inek türüydü. Batıdiyar^ı çoğunda var olduğu bilinen fakat avcılık ve evcilleştirme yoluyla artık vahşi alanlarla kısıtlıdılar.
 • Ulu Kurtlar - Ulu Kurt, kurtların yakından akrabasıdır fakat daha büyük ve daha güçlüdürler.Boyutları bir midilli boyutuna ulaşana dek büyürler.Sur’un güneyinde hiç görünmemişlerdir.

Stark Hanedanın sancağı beyaz alanın üstünde gri bir ulu kurttur.Vücutları ile orantılı olarak bacakları daha uzundur ve başları normal bir kurttan daha büyüktür.Burunları daha uzun ve belirgindir.Olası göz renkleri gri ile sarı, siyah ile yeşildir.Albinolu ulu kurtlar ise beyaz kürk ve kırmızı gözlere sahiptir.

 • Kertenkele-Aslanlar - İri, Boğaz'da bulunan bataklık yaratıklarıdır. Bu yaratıklar genelde büyük timsahlara benzer.
 • Mamutlar - Batıdiyar'ın en uzak kuzeyinde Devler tarafından binek hayvanı olarak kullanılan kalın kürklü hayvanlardır.
 • Deniz Canavarları - Dev mürekkep balıkları, balina avcılığı için kullanılan gemileri direk tepesine kadar uzanan kollarıyla devirebildikleri söylenir. Bunlar çoğunlukla efsane olarak kabul edilir.
 • Manticorelar - Jade Denizi’ndeki adalarda yaşadıkları söylenen, bir kutuya sığacak kadar küçük zehirli yaratıklardır. İğneleri insanlar için ölümcüldür. Yüzleri kötü ve insana benzer bir şekildedir.
 • Kuzgunlar - Gerçek Dünya'mızdaki kuzgunlara fiziksel olarak benzer, Batıdiyar'daki kuzgunlar kaleler arasında mesaj taşımak için kullanılır. Bir kalenin üstadı kuzgunları kendi besler.Üstatlar Hisar'da beyaz kuzgunları daha akıllı bir tür olmaları için yetiştirdikleri söylenir. Kuzgunlar hiçbir insanın konuşamadığı Ormanın Çocukları'nın dili olan Gerçek Dil'i konuşabilir. Kuzgunlar mesajları belirli bir kaleye uçurmak için eğitilmişlerdir. Bazılarına en az iki kale arasında uçma öğretilir. Bu kuşlar çok değerlidir. Bir zamanlar, bir kuzgun üç veya dört hatta beş kale ismi öğrenir ve verilen her komut üzerine uçabilirdi. Bu kadar zeki kuşlar ancak yüzyıl içinde dünyaya gelir. Ormanın Çocukları İlk İnsanlar'a uzun mesafelerle iletişim kurmak için kuzgunları kullanmayı öğretti. Çocukların yeşilgörenleri derilerini değiştirip kuşlar aracığıyla konuşurlardı.
 • Gölge Kedileri - Gölge kedileri Ay Dağları’nda ve Sur'un ötesinde bulunan kedigillerdir. Gölge kedileri korkunç ve yırtıcı hayvanlardır ve aynı zamanda leş yiyicilerdir. Gölge kedilerinin altı mil uzaktaki kan kokusunu alabildiği söylenir.
 • Zebratlar - Zebralar Essos kıtasında çizgili siyah-beyaz bir attır. Zebra ve atın çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktır. Cesur Dostlar tarafından binek hayvanı olarak kullanılırlar. Kralların Çarpışması adlı ikinci kitaba göre Qarth'da Jogos Nhai tarafından Daenerys Targaryen'e kendi sürüsünden siyah beyaz ve kızgın bir zebrat verilmiştir.
 • Ejderhalar - Vahşi, büyülü yaratıklar olan ejderhalar Batıdiyar'da doğal olarak bulunmazlar ama onlar Targaryen'ler tarafından Batıdiyar'a getirilmiştir. Ejderhalar yüzyıl önce ölmüş ve Batıdiyar halkı tarafından soyu tükenmiş olarak kabul görmektedirler. Daenerys Targaryen, kendisine hediye edilen taşlaşmış üç ejderha yumurtasını kuluçka sürecinden kurtarmayı başamış ve ejderhaların çığlığı bir kez daha dünya üzerinde duyulmuştur. Daha ayrıntılı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.
 • Tekboynuzlu atlar - Büyük keçi benzeri hayvanlardır, kafasında uzun tek bir boynuz vardır. Skagos'da yaşadıklarına inanılır. Jon Snow kurt rüyasında Tüylüköpek'in bir unicorn ile savaşıp onu öldürdüğünü görmüştür.