Ben Plumm

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Second Sons flag.png
Ben Plumm
Second Sons flag.png
Brown-ben.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Esmer Ben Plumm
Unvan İkinci Oğullar Komutanı
Bağlılık Pahl Hanesi (eskiden)
İkinci Oğullar
Irk Karışık
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Kış Rüzgarları (Bahsedildi)

Ben Plumm ya da daha iyi bilinen adıyla Esmer Ben Plumm İkinci Oğullar'ın kaptanı ve komutanıdır.

Görünüş

Ben yaşlı ama fit bir adamdır. Geniş, yıpranmış bir yüzü, kahverengi teni, kırık bir burnu ve beyaz-gri saçları vardır. Beyaz ve siyah karışımı sakalları vardır. Annesinden gelen büyük, siyah ve badem şekilli Dothraki gözleri vardır. Gözlerinin kenarlarında kırışıklıklar vardır.

Geçmiş

Ben'in annesi bir Dothraki ve büyükannesi yarı Ibbenli ve yarı Qohorluydu. Büyükbabası doğumundan önce bir Dothraki tarafından öldürülmüştür. Ben Braavoslu, Yaz Adalı, Ibbenli, Qohorlu, Dornelu ve Westeroslu olduğunu söyler. Kendisinde Targaryen kanı olduğunu iddia eder, bunun da ejderhaların onu sevmesinin -özellikle Viserion- nedeni olduğunu söyler. Plumm Hanesinin eski bir üyesinin bir "Ejderha Prensesi"yle evlendiğini söyler. Hangisi olduğunu söylemeden evliliğin Aegon Targaryen saltanatı sırasında olduğunu söyler. Daenerys Westeros'ta yöneten 5 tane Aegon olduğunu belirtir ve hangisi olduğunu sorar ama Ben kaçıncı olduğunu hatırlayamaz. Tyrion Lannister, onun Viserys Plumm'ın küçük oğlunun uzaktan akrabası olduğunu tahmin eder ve ünlü Ossifer Plumm'ın uzaktan akrabalığı olabileceğini düşünür. Viserys Plumm'ın babasının Aegon IV Targaryen olduğu dedikoduları yüzünden Ben'in iki damla ejderha kanı bulundurduğunu tahmin eder.

Ben İkinci Oğullar'a katılmadan önce; bir keresinde Meereen'de Oznak zo Pahl'ın amcasına muhafız olarak hizmet etmiştir. Ben'in tanıdığı birisi bir kadına kötü gözle baktığı için öldürülünce ben kaçtı. Şehrin kanalizasyonundan kaçmak onu hala rahatsız eden unutamadığı bir anıdır.

İkinci Oğullar'la birlikte katıldığı savaşın ardından yağma yaparken, ölü bir paralı askerden deri bir zırh aldı ve zırhın astarına dikilmiş bir servet buldu. Ben cahillikle arkadaşı olduğunu sandığı bir diğer paralı askere bunu söyledi. Diğer paralı asker bunu çavuşuna söyledi ve arkadaşları Ben'i servetinden kurtardılar. Ben parayı sever ama bu olayla paranın onu kullanacak bir canlı olmadan işe yaramaz olduğunu öğrendi.

Ben 100 tane savaşta savaştığını iddia eder, ama hiçbirinde cesurca savaştığını iddia etmez.

Son Gelişmeler

Kılıçların Fırtınası

Yunkai'deki savaş sonrası Mero ortadan kaybolunca Ben İkinci Oğullar'ın yeni komutanı seçildi. Daenerys Targaryen'ın savaş konseyinde yer alır. Meereen'i kuşatmak için kanalizasyon sisteminin kullanılması onun fikridir.

Ejderhaların Dansı

Daenerys Esmer Ben ve İkinci Oğullar'ı Yunkai'den gelebilecek saldırılara karşı güneye gönderir. Plumm şehre döndüğünde Daenerys'in artık ejderhalarını kontrol edemediğini öğrenir ve Daenerys'in davasını kaybedildiğine karar verip Yunkai'ye doğru gider.

Meereen'in dışında kurulan köle pazarında, Esmer Ben Jorah Mormont ve Tyrion Lannister'ın satıldığını görür ve onları almak ister. Mormont'un kafasını Daenerys'e düğün hediyesi olarak götürecektir ve Tyrion'ın kafasını da Cersei Lannister'a götürüp ödülünü alacaktır. Yezzan zo Qaggaz daha fazla para vererek Ben'in planına engel olur.

Yezzan zo Qaggaz Yunkaili komutanlara ziyafet verirken Esmer Ben de oradadır. Tyrion'la cyvasse oynar, Tyrion'a kaybeder ve Yezzan'a küçük bir servet verir.

Ben, barış ilan edildikten sonra diğer üç paralı asker komutanıyla birlikte Meereen'e girebilmektedir. Dany'e sırtını dönmesindeki nedenleri açıklar. Ben Tyrion ve Jorah'ın ölmekte olan sahiplerinden kaçınca İkinci Oğullar'a katılmalarına izin verir. Tyrion paralı asker grubundaki yüksek rütbeli birkaç kişi için 60 tane yüksek miktarda altın içeren döküman yazar. Ben'e en yüksek miktarda ödülü verir "Yüz bin altın ejderha, elli hidelik verimli arazi, bir kale ve lordluk". Tyrion "Casterly Kayası" lordu olduğu zaman bütün sözlerini yerine getireceğini söyler.

Alıntılar

Yaşlı paralı askerler ve cesur paralı askerler vardır, ama cesur ve yaşlı paralı askerler yoktur.

Ben Hakkında Alıntılar

İkinci Oğullar, Yunkaililer'in tarafına geçti... Onun o çirkin suratını bir dahaki görüşümde, adamı boğazından kasığına kadar keseceğim ve kara kalbini sökeceğim

-Daario Naharis

Sıcak bir gülümseme. Dostça. Ama gözleri soğuk.

-Tyrion Lannister'ın düşünceleri.

Ben açıkgöz, inatçı, zeki... ama ihtiyatlı.

-Tyrion Lannister

İki kere dönek olduğunu duydum Plumm. Tam bana göre bir adam.

-Tyrion Lannister