Beric Dondarrion

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Beric Dondarrion
Beric Dondarrion.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yıldırım Lordu
Cesetlerin Lordu
Unvan Kara Liman Lordu
Bağlılık Dondarrion Hanesi
Sancaksız Kardeşlik
Doğum +/- 276FS
Ölüm 300FS (Yedinci ve son ölümü., Nehir Toprakları
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu David Michael Scott
Richard Dormer
TV Sezon 1
Sezon 3
HBO serilerinde Beric Dondarrion.

Beric Dondarrion, Kara Liman Lordu’dur. Sör Gregor Clegane kral adaletini götürmek için Eddard Stark tarafından Nehir Toprakları’na gönderilmesinin ardından Sancaksız Kardeşlik’in lideri olmuştur. Neredeyse 22 yaşındadır. Leydi Allyria Dayne ile nişanlıdır.

Görünüş

Yakışıklıdır ve kızıl altın renklerinde saçları vardır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Eddard Stark’ın Kral Eli görevine atanmasının ardından El Turnuvası’nda dövüşmek için Kral Toprakları’na gelmiştir. Turnuva sırasında bir gezgin şövalye tarafından atını kaybetmiş ve Myr’li Thoros tarafından atsız bırakılmıştır. Turnuvanın ardından Kral Toprakları’nda kalmıştır. Tyrion Lannister’ın esir alınmasının ardından Nehir Toprakları’na saldıran Sör Gregor Clegane’i tutuklamak için giden ekibin liderliğini yapmıştır. Bu yolculuk sırasında Şarlatan Geçiti Savaşı sırasında pusuya düşürülmüş ve ilk kez Gregor Clegane tarafından öldürülmüştür fakat yaveri Edric Dayne tarafından vücudu korunmuştur. Aynı zamanda Robb Stark da Üç Dişli Mızrak yakınlarında Lannister ordularıyla savaşmıştır ve Beric’in grubu sürükle olarak Lannister ordularına baskın düzenlemiştir.

Kralların Çarpışması

Bazı dedikodulara göre Beric kaybolmuş ya da muhtemelen ölmüştür. Bazılarına göre ise kendisi hala Lannister ordularına baskın düzenlemektedir ve Sör Gregor Clegane’nin ekibi onun aramaktadır. Tywin Lannister’ın güçleri ise Harrenhal’da konumlandırılmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Şarlatan Geçiti’nde Sör Gregor tarafından öldürülmesinin ardından Myr’li Thoros tarafından tekrar diriltilmiştir ve kanun dışı grup Sancaksız Kardeşlik’in lideri olmuştur. Birkaç kere daha ölmüştür ve her dirilmesinde savaştan önceki anılarını daha az hatırlamasına rağmen her seferinde yeniden diriltilmiştir. Tanrı Gözü yakınlarında Lannisterlar tarafından yakalanmış ve idam edilmiştir fakat ip kesilmeden ölmüştür. Sör Burton Crakehall tarafından katledilmiş ve Rushing Falls’ta Amory Lorch tarafından asılmıştır. Sör Gregor gözüne kılıç sokmuştur. Sandor Clegane ise bir yargılama dövüşü sırasında onu öldürmüştür. Sonunda Beric korkuluk gibi olmuştur. Sık sık yaşamaktan yorulduğunu belirtmiştir ve yıpranmış bedeni bütün ölümlerini izini taşımaktadır. Kızıl Düğün ardından nehir kıyısında bulunan Catelyn Stark’ın cesedine hayat öpücüğünü verince gerçekten ölmüştür.

Kargaların Ziyafeti

Myr'li Thoros Brienne Tarth'a Catelyn Tully'nin cesedinin Kızıl Düğün'den sonra haydutlar tarafından bulunduğunu ve Beric Dondarrion'ın Catelyn Tully'e hayat öpücüğü vererek onu hayata döndürdüğünü söylemiştir. Sancaksız Kardeşlik'in liderinin değişmesiyle kırılmalar yaşadığı ve bazı kişiler kardeşlikten ayrılmıştır.

Dondarrion’un Yedi Ölümü