Beric Dondarrion

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
DondarrionHanesi.png
Beric Dondarrion
DondarrionHanesi.png
Beric Dondarrion.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Lord Derik
Ormanın Ruhu
Yıldırım Lordu
Cesetlerin Lordu
Korkuluk Şövalyesi
Unvan Sör
Kara Liman Lordu
Bağlılık Dondarrion Hanesi
Sancaksız Kardeşlik
Doğum FS 276 veya FS 277Kara Liman
Ölüm FS 299 (Yedinci ve son ölümü), Nehir Toprakları
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu David Michael Scott
Richard Dormer
TV Sezon 1
Sezon 3
Sezon 6
Sezon 7
Ser Beric Dondarrion TheMico.jpg

Lord Beric Dondarrion, veya sancağındaki arma nedeniyle Yıldırım Lordu, Kara Liman Lordu ve Dondarrion Hanesi'nin başıdır. Hudut Lordu, Leydi Allyria Dayne ile nişanlıdır. Yaveri Leydi Allyria'nın yeğeni ve Kayan Yıldız Lordu Edric Dayne'dir.

Tv dizisi Game of Thrones 'da Beric'i ilk sezon David Michael Scott, üçüncü ve yedinci sezon arasında ise Richard Dormer canlandırmıştır.

Görünüş ve Karakter

Beric kızıl-altın renkli saçlı, zayıf ve yakışıklı bir adamdır. Siyah bir süvari atına biner ve yıldızlarla süslenmiş siyah bir saten pelerin giyer. Beric mücadelelerde mor şimşek çakışını gösteren bir göğüs zırhı ve yıldırım tarafından kesilmiş bir kalkan taşır. Beric gösterişli ancak tecrübesiz genç bir adamdır.

Hayatı

FS 294 veya FS 295'de Beric Leydi Allyria Dayne ile nişanlanır. Nişanı takiben Beric Allyria'nın yeğeni yedi yaşındaki Kayan Yıldız Lordu Edric Dayne'i yaver çömezi olarak yanına alır. Sonrası Edric Beric'in yaveri olur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Beric Lord Eddard Stark'ın Kral Eli olmasının ardından düzenlenen El Turnuvası'nda dövüşmek için Kral'ın Şehri'ne gelir. Jeyne Poole onu görür görmez aşık olmuş ve evlenmek istemiştir. Turnuva sırasında bir gezgin şövalye tarafından atını kaybetmiş ve Myr'li Thoros tarafından atsız bırakılmıştır. Turnuvanın ardından Kral'ın Şehri'nde kalmıştır. Lord Eddard Tyrion Lannister'ın esir alınmasının ardından Nehir Toprakları'na saldıran Sör Gregor Clegane'i tutuklamak için giden ekibin liderliğini Beric'e verir.

Beric'in grubu Şarlatan Geçidi'nde pusuya düşürülür ve birçok kişi öldürülür. Robb Stark ve müttefikleri Üç Dişli Mızrak boyunca Lannister ordularıyla savaştığında Beric'in hayatta kalan grubu Lannister yiyecek kafilesine baskın düzenler. Kral Joffrey Baratheon'a sadakat yemini etmesi aksi halde hain ilan edilecek soylular arasında Lord Beric Dondarrion'un da ismi geçer.

Christopher Ocampo Lord Beric.jpg

Kralların Çarpışması

Söylentilere göre Beric kaybolmuş ya da muhtemelen ölmüştür. Sör Burton Crakehall, Sör Amory Lorch ve Sör Gregor Clegane onu öldürdüğünü iddia ederler. Ancak hala Lannister ordusunun kafilelerine baskın düzenlenmektedir, Dağ'ın Adamları onu ararken Lord Tywin Lannister'da güçlerini Harrenhal'da konumlandırmıştır.

Beric'in grubu Lannister güçleri tarafından yağmalanmış halkla temasa geçer ancak onları rahatsız etmezler ve aldıkları yiyeceklerin parasını öderler.

Kılıçların Fırtınası

Arya Stark, Gendry ve Sandor Clegane Sancaksız Kardeşlik tarafından yakalanır ve Beric'e götürülmeleri kararlaştırılır. O esnada Beric aralarında Pelit Kalesi'nin de bulunduğu Nehir Toprakları'nda pek çok yeri gezer. Adamlarından bazıları Beric'in pek çok yerde olabileceğini belirtmek için ona Yıldırım Lordu derler.

Esirler Tepe Mağara'nın içinde Beric'e getirilir, Beric bir Yürek Ağacı'nın üzerinde oturur ve Işığın Tanrısı'nın takipçilerini ortaya çıkarır. Sandor Beric'den Dövüşle Yargılama talep eder. Myr'li Thoros kılıcını ateşe verirken Beric daha da fazla alev alması için kendi kanını kullanır. Sandor ateşe korkusu olmasına rağmen Beric'i öldürmeyi başarır. Ancak sürpriz şekilde Beric Thoros tarafından dirilir.

Beric Şarlatan Geçidi'nde Sör Gregor Clegane tarafından mızrakla yaralandığında onu Edric Dayne ve Yeşil Gergen korur. Thoros'un tüm çabalarına rağmen o gece Beric dişbudak ağaçlarından bir korunun içine ölür. Thoros R'hllor'un son öpücüğünü Beric'e verdiğinde beklenmedik bir şekilde Beric dirilir. Kral Robert Baratheon adına diyarı koruyan yasa dışı grubun lideri olur. Beric birkaç kez daha öldürülür ancak Thoros tarafından tekrar hayata getirilir.

Ancak tüm önceki ölümlerin yaralarını vücudunda taşımaya devam eden Beric bir adamın korkuluğuna dönüşür. Hafızası silikleşir, kalesini ve evlenme sözü verdiği kadına dair tüm detayları unutur. Lord hala lime lime olmuş siyah pelerini ile çukurlu göğüs zırhını takar. Arya Beric'in yemek yediğini veya uyuduğunu düşünmez. Beric kızı annesi Catelyn Tully'e geri göndereceğine dair yemin eder.

Beric'in Cesur Dostlar'a karşı Yanan Sept Savaşı'nda Edric'de yanında savaşarak destek verir, ve sonrasında Gendry şövalye ilan edilir. Beric sonrasında bilgeliğinden yararlanmak için Yüce Yürek Hayaleti'ni ziyaret eder. Arya kardeşlikten kaçar çünkü Beric Arya'nın karşılığında ailesinden fidye isteyecektir.

Merrett Frey Eskitaş'da Sancaksız Kardeşlik'in elinden Petyr Frey'i almak için fidyeyi götürdüğünde Yeditelli Tom ona Beric'in başka yerde olduğunu söyler. Bir kadın Merrett'in asılmasına onay verir.

Kargaların Ziyafeti

Sör Kevan Lannister Kraliçe Cersei Lannister'a Beric'in Frey'leri öldürdüğünü söyler. Mariya Darry, Amerei Frey ve Sör Daven Lannister Nehirli halkın ve Nehir lordlarının Beric'e yardım ettiğine inanır. Halkı Sancaksız Kardeşlik'e karşı kışkırtmak için Lord Randyll Tarly Tazı'nın Beric'in haydutlarına katıldığına dair söylentiler yaydırır. Sör Harwyn Plumm Amerei'ye Beric'i öldüreceğine dair söz verir. Gizemli Leydi Taşyürek'in Beric'n sevgilisi olduğu söylenir.

Myr'li Thoros Brienne Tarth'a, Kızıl Düğün'den sonra cesedi nehre atılan ve sonra kardeşlik tarafından bulunan Catelyn Stark'ı diriltmek için Beric'in son kez gerçekten öldüğünü söyler. Thoros Catelyn'i diriltmeyi reddetmiş ve Beric kendi yaşam alevini ona geçirmiştir. Kardeşlik şuan Leydi Taşkalp olarak bilinen Catelyn'in komutasındadır ve bazıları kardeşlikten ayrılmıştır.

Ejderhaların Dansı

Sör Jaime Lannister Yıldırım Lordu'nun son kez öldüğünü bilmeden Beric'le ve Sancaksız Kardeşlik'le savaşa hazırlanır.

Dondarrion'un Yedi Ölümü

Alıntılar

Muhafız: Kral Eli Turnuvası'na katılmak için mi buradasınız lordum ? Beric: Kral Eli Turnuvası'nı kazanmak için buradayım.

-Beric Kral'ın Şehri'ndeyken

Yüz yirmimiz, senin ağabeyine kral adaletini götürmek üzere yola çıktık. Yıldızlı pelerin giyen bir aptalın liderliğindeki yüz yirmi cesur ve sadık adam.

-Beric'den Sandor Clegane'de

Zaman zaman en cesur adamlar bile kendilerini kör ederler, görmekten korktuklarında.

-Beric'den Arya Stark'a

Hayal meyal hatırladığım bir şeyi nasıl fazla düşünebilirim ? Bir zamanlar Hudutlar'da bir kale tutuyordum ve evlenmek üzere sözlendiğim bir kadın vardı ama bugün ne o kaleyi bulabilirim ne de sana o kadının saçının rengini söyleyebilirim. Beni kim şövalye yaptı eski dostum ? En sevdiğim yiyeceler neler ? Her şey siliniyor. Bazen, şu dişbudak ağaçlarının ortasındaki kahrolası çimenlerde doğduğumu düşünüyorum, göğsümde bir delik ve ağzımda alev tadıyla. Sen benim annem misin Thoros ?

-Beric'den Myr'li Thoros'a

Beric : Gendry, insnaların ve tanrıların huzurunda, kendini savunamayanları savunacağına, bütün kadınları ve çocukları koruyacağına, kumandanlarına, metbu lorduna ve kralına itaat edeceğine, ihtiyaç olduğunda cesurca dövüşeceğine ve ne kadar zor, mütevazi ya da tehlikeli olursa olsun sana verilen diğer vazifeleri yerine getireceğine dair yemin ediyor musun ?

Gendry : Ediyorum lordum.

Beric : Ayağa kalk Sör Gendry, mağara tepesinin şövalyesi, kardeşliğimize hoşgeldin.

-Beric'den Gendry'e

Beric : Ateş tüketir. Tüketir ve işini bitirdiğinde geriye hiç bir şey kalmaz. Hiçbir şey.

Thoros : Beric. Tatlı dost. Ne söylüyorsun ?

Beric : Daha önce söylemediğim bir şey değil. Altı kez Thoros ? Altı kez çok fazla.

-Beric'den Myr'li Thoros'a

HBO serilerinde Beric Dondarrion.

Hakkında Söylenenler

Cılız sincap, yıldırım lordu hem her yerdedir hem de hiçbir yerde.

-Yeşilsakal'dan Arya Stark'a

Lord Beric'in daima yargılama yaptığı söylenir, aleyhinde kanıtlanmış bir şey olmadan kimseyi öldürmediği.

Merrett Frey'den Lim'e

Lyle : Nehirova'da işimiz bittiğinde, yeni bir dövüş için kaşınıyor olacağım. Gerçi Beri Dondarrion bana istediğim gibi bir dövüş veremez. O adamı geçmiş turnuvalardan hatırlıyorum, sevimli bir pelerin giyen yakışıklı bir delikanlıydı. Ehemmiyetsiz ve toy. Arwood : Ölmeden önce öyleydi. İnsanlar ölümün onu değiştirdiğini söylüyor. Onu öldürebilirsin fakat o ölü kalmaz. Böyle bir adamla nasıl mücadele edebilirsin ?

-Lyle Crakehall'dan Arwood Frey'e

Bana Lord Beric deme. Adam kâh burada, kâh orada, her yerde. Fakat peşine birini gönderdiğimde, Beric çiy gibi eriyip yok oluyor.

-Daven Lannister'dan Jaime Lannister'a

Brienne : Sen Dondarrion'la birlikte at sürüyorsun. Yıldırım Lordu. Thoros : Yıldırım gelir, gider ve sonra bir daha görünmez. Aynı şeyi insanlar için de geçerlidir. Lord Beric'in bu dünyadaki ateşi söndü. Şimdi başımızda daha amansız bir gölge var.

-Brienne Tarth'dan Myr'li Thoros'a